Wróć do artykułów

5 trików pomocnych przy malowaniu drewnianych drzwi i okien

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniane drzwi i okna są piękną ozdobą domu. Jednak drewno wystawiane na działanie czynników atmosferycznych lub uv z czasem traci swój nieskazitelny wygląd i niszczeje. By jak najdłużej móc je użytkować, należy przeprowadzać okresową renowację, która zachowa jego kolor i właściwości. Poznaj 5 wskazówek, które ułatwią malowanie drewnianych drzwi i okien.

1. Dokładnie zabezpiecz elementy, które nie będą malowane

Bardzo ważnym etapem, którego nie można pominąć, a który znacznie ułatwi dalsze czynności renowacyjne jest odpowiednie zabezpieczenie wszystkich elementów okien i drzwi, które nie będą malowane, tj. zawiasy, klamki, okucia. Okrywamy je papierem lub folią i oklejamy taśmą malarską. W ten sposób unikniemy ich zabrudzenia.
W przypadku okien niezwykle ważne jest zabezpieczenie szyby. Najlepiej jest okleić ją taśmą maskującą – dzięki temu uzyskamy równe i proste krawędzie. W przypadku okien uszczelnianych kitem pozostawiamy pasek na styku kitu i szkła o szerokości 1-2mm, który trzeba będzie zamalować – dzięki temu podczas malowania ramy powstanie warstwa ochronna zapobiegająca wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit.
Jeśli mamy możliwość, zdejmujemy drzwi z zawiasów i układamy w poziomie, np. na drewnianych klockach. W ten sposób unikniemy powstawania zacieków na malowanej powierzchni. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zdemontować drzwi, należy je unieruchomić drewnianym klinem.

2. Odpowiednio przygotuj drewnianą powierzchnię do malowania

Przed przystąpieniem do malowania trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Ten etap prac znacząco wpłynie na późniejszą aplikację produktu ochronno-dekoracyjnego i jego wygląd po wyschnięciu. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt końcowy musimy uzyskać idealnie gładką i czystą powierzchnię. W tym celu należy usunąć starą warstwę farby, która pod wpływem promieni UV oraz wilgoci zaczęła się łuszczyć i pękać.
Stare powłoki usuniemy mechanicznie lub z wykorzystaniem specjalnych produktów chemicznych. Niewielkie powierzchnie, wgłębienia, krawędzie najlepiej zeszlifować papierem ściernym. Z kolei duże, płaskie powłoki usuniemy szlifierką. Dużo łatwiej i szybciej pozbędziemy się uszkodzonej warstwy wierzchniej, jeśli wcześniej pokryjemy ją środkiem chemicznym przeznaczonym do usuwania starych powłok z drewna. Tego typu produkt nakładamy na powierzchnię za pomocą pędzla, a następnie pozostawiamy do wchłonięcia na czas określony przez producenta. Po upływie tego czasu powłoka zacznie rozmiękać i łuszczyć się – wtedy usuwamy ją szpachelką. Resztki farby, które pozostały na powierzchni należy zeszlifować. Nagromadzony pył usuwamy za pomocą odkurzacza.

3. Wypełnij wszystkie ubytki

Jeśli w drewnie pojawiły się rysy czy wgłębienia, musimy je wypełnić. Do wypełniania ubytków służy Szpachla Do Drewna VIDARON, która doskonale imituje drewno, a dzięki zwartości mączki kwarcowej uzyskuje odpowiednią twardość, pozwalając na dalszą obróbkę. Produkt nakładamy za pomocą metalowej szpachelki warstwą o grubości 4mm. Masa schnie około 2-3 godziny. Jeśli ubytek jest duży nakładamy drugą i kolejną warstwę, po wyschnięciu poprzedniej. Po wypełnieniu wszystkich ubytków podłoże należy przeszlifować papierem ściernym i dokładnie odpylić.

4. Wybierz produkt o żelowej konsystencji

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych do malowania drewnianych drzwi i okien. Najlepsze są te o żelowej konsystencji, które nie chlapią i nie spływają z pionowych powierzchni podczas aplikacji.

Lakierobecja superwydajna - żelowa konsystencja

Warto również zainwestować w produkt, który oprócz właściwości dekoracyjnych zabezpieczy drewno przed działaniem warunków zewnętrznych. Takim produktem jest Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON.
Dzięki żelowej konsystencji łatwo się ją aplikuje bez obawy przed pryskaniem i zabrudzeniem. Nadaje drewnu piękny kolor, tworząc na jego powierzchni transparentne powłoki o satynowym połysku.

Nakładanie lakierobejcy

5. Aplikuj produkt zgodnie z zaleceniami producenta

Aplikację należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy w karcie technicznej dołączonej do produktu. Jeśli nie mamy możliwości demontażu okien i drzwi i malowanie wykonujemy na zewnątrz budynku – musimy przeprowadzić je w odpowiednich warunkach, tj. gdy jest sucho, bezwietrznie, nie występują opady atmosferyczne, temperatura podłoża i otoczenia wynosi od 5°C do 30°C, a wilgotność powietrza nie przekracza 65%.

Bejcowanie drzwi
Produkt aplikujemy za pomocą pędzla, wałka lub tamponu. Nabieramy niewielką ilość farby i malujemy z góry na dół wzdłuż słojów drewna. Wykonując długie pociągnięcia, uzyskamy gładką, równomiernie pokrytą powierzchnię. Nanosimy 2-3 warstwy produktu w odstępach 12-godzinnych wykonując szlifowanie międzywarstwowe papierem o gradacji 320. Po każdym szlifowaniu dokładnie odkurzamy powierzchnię.

Szlifowanie drzwi

Po nałożeniu ostatniej warstwy wyrobu nie wykonujemy szlifowania. Powierzchnia uzyskuje pełne właściwości odpornościowe po upływie minimum 7 dni.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie