Wróć do artykułów

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Jeżeli jesteś majsterkowiczem, który nie boi się wyzwań możesz tworzyć z drewna ciekawe przedmioty. Zbliżająca się wiosna sprzyja pracom w ogrodzie. Dlatego proponujemy wykonanie doniczki z drewna od podstaw. Możesz ją wykonać według własnego projektu. Będziesz dumny z efektów i nie będziesz musiał tracić czasu na poszukiwanie doniczek w sklepach. Pamiętaj jednak, że do wykonania donicy oprócz drewna i okuć będziesz potrzebował odpowiedniego środka chemicznego, który zabezpieczy drewno i spowoduje, że doniczka będzie cieszyła oko przez kilka następnych lat.

Krok 1 – zakup materiałów

Wykonanie donicy trzeba zacząć od rozrysowania jej projektu na papierze i dokładnego obliczenia ilości potrzebnych materiałów.
Do zrobienia donicy potrzebne będą ostrugane deseczki, nierdzewne metalowe kątowniki lub listwy narożne, nierdzewne wkręty do drewna oraz impregnat przeznaczony do malowania drewna na zewnątrz, np. Impregnat Ochronno - Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, przeznaczony do zabezpieczania surowego drewna i materiałów drewnopochodnych.
Bardzo ważny jest zakup odpowiednich desek. W marketach remontowo-budowlanych należy ich szukać na dziale budowlanym.

Krok 2 – wstępna obróbka i impregnowanie drewna

Jeżeli jest taka możliwość to powinniśmy poprosić o docięcie desek w markecie lub składzie drewna, wówczas ich transport będzie łatwiejszy. Na miejscu dotniemy już tylko elementy na dokładny wymiar. Odpowiednio przycięte deski należy przeszlifować i wygładzić papierem ściernym. Następnie drewno należy pomalować. Impregnat VIDARON nie tylko zabezpieczy drewno, ale nada mu również wybrany przez nas kolor. Nadaje on impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna.

Impregnowanie drewna
Elementy doniczki należy pokryć trzema warstwami preparatu. Do nanoszenia pierwszej warstwy używamy Impregnatu Ochronnego VIDARON w wersji bezbarwnej. Dopiero potem malujemy impregnatem w wersji „kolor”, czyli Impregnatem Powłokotwórczym. Wersja bezbarwna impregnatu głęboko wnika w drewno i zabezpiecza przed biologicznymi zagrożeniami drewna – grzyby, owady, sinizna, pleśń. Tak zaimpregnowana powierzchnia objęta będzie 6-letnią Gwarancją Skutecznej Ochrony.
Zalecana temperatura, przy jakiej można wykonywać pracę, wynosi od 5° do 25°C. Do nanoszenia preparatu najlepiej nadaje się pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni.
Po zabezpieczeniu surowego drewna wersja bezbarwną Impregnatu VIDARON możemy przystąpić do nanoszenia pierwszej warstwy preparatu w wybranym kolorze. Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Gdy powłoka impregnatu zaczyna matowieć (po około 10 min od nałożenia) rozcieramy ją półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Zacznijmy tę operację od miejsc pomalowanych jako pierwsze. Elementy zaimpregnowane pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin.
Po całkowitym wyschnięciu powłoki impregnatu wykonujemy tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ pomaga wyrównać podniesione włókna drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Szlifowanie przeprowadzamy papierem o gradacji około 320. Warstwę drugą impregnatu nanosimy analogicznie jak pierwszą. Z uwagi na fakt, że drewno przyjmie kolejną „porcję" impregnatu nieco wolniej, warto rozpocząć proces rozcierania z kilkuminutowym opóźnieniem. Czas schnięcia tej warstwy również wynosi 12 godzin.

Krok 3 – montaż

Zaimpregnowane i suche deski można w końcu skręcić. Deski, które mają tworzyć ścianki donicy należy złączyć na kąt prosty przy pomocy metalowych narożników lub listew narożnych. Skręcamy je nierdzewnymi wkrętami do drewna. Ważne jest, aby długość listwy narożnej była mniejsza od wysokości ścianki bocznej o grubość dna donicy.

Kiedy boki doniczki są połączone, można zamontować jej dno. Deski, które stworzą dno, należy połączyć deskami poprzecznymi, które będą służyły jako nóżki donicy. Powinny one wystawać z każdej strony poza obręb dna o grubość ścianek doniczki. Dno musi zmieścić się wewnątrz donicy pomiędzy ściankami bocznymi, a one z kolei, powinny oprzeć się na deskach poprzecznych stanowiących nóżki. Dodatkowo w dnie należy wywiercić otwory odpływowe.

Krok 4 - izolacja

Donicę pokrywamy wewnątrz folią ogrodniczą lub budowlaną (grubość 0,3 – 0,5mm).

Drewniana donica ogrodowa

Zabezpieczy to ją przed wilgocią i kwasami humusowymi. Folię trzeba przymocować za pomocą pistoletu ze zszywaczami. Jeśli go nie posiadamy, sprawdzą się także gwoździe bądź pinezki. W folii również należy wykonać otwory odpływowe pasujące do tych wydrążonych w deskach.

W tak przygotowanej donicy można zasadzić rośliny.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Zrób to sam: Pegboard

Zrób to sam: Pegboard

Przeczytasz w 3 min

Zrób to sam: Lampka z gałęzi

Zrób to sam: Lampka z gałęzi

Przeczytasz w 2 min

Zrób to sam: Drewniana taca

Zrób to sam: Drewniana taca

Przeczytasz w 2 min

Zrób to sam: Stolik kawowy

Zrób to sam: Stolik kawowy

Przeczytasz w 2 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie