Wróć do artykułów

Efektowne sposoby na dekoracyjne postarzanie drewna

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Stare, drewniane meble mają niewątpliwie swój urok, który można ciekawie wykorzystać przy aranżacji wnętrz. Jednak jeśli nie posiadamy w spadku po dziadkach żadnych antyków, a ich kupno nie wchodzi w grę – ze względu na wysoką cenę, możemy sami „dodać lat” przedmiotom z drewna, których używamy na co dzień. Dzięki różnego rodzaju narzędziom i produktom w efektowny sposób postarzymy posiadane przez nas drewniane meble i sprzęty.

Należy pamiętać, że przed każdym zabiegiem, który ma postarzyć drewno, warstwa wierzchnia, czyli stare powłoki malarskie muszą zostać usunięte. W tym celu najlepiej dokładnie przeszlifować drewno, a następnie odpylić i oczyścić z tłustych plam (jeśli takie pojawiły się na powierzchni). W ten sposób przygotowane drewno można poddać dowolnemu zabiegowi dekoracyjnemu.

1. Szczotkowanie drewna

Najprostszym sposobem na dodanie drewnianym meblom i przedmiotom lat jest szczotkowanie. Ścierając warstwę wierzchnią drewna za pomocą drucianej szczotki, usuwamy tkankę miękką, nie osłabiając przy tym jego struktury.

Szczotkowanie drewna

Na jego powierzchni tworzą się nieregularne rysy i żłobienia, które wyglądają jak tworzone na przestrzeni wielu lat. Po wyszczotkowaniu, trzeba przetrzeć podłoże wełną stalową, aby pozbyć się opiłków drewna z rowków. Taką powierzchnię należy na koniec polakierować, zawoskować lub zaolejować.

2. Wykonywanie rys i żłobień

Wszelkiego typu rysy, zadrapania, żłobienia, które w oryginalny sposób nadadzą drewnu „stary wygląd” wykonamy także za pomocą innych narzędzi. Do tego nadadzą się rysiki, dłutka czy młotek. Dzięki nim będziemy mogli w dowolny, tylko przez nas wymyślony sposób nadać efekt „zużycia” każdemu drewnianemu przedmiotowi, np. zrobić małe otworki imitujące dziury i rowki po kornikach.

Narzędzia do wykonywania rys w drewnie

3. Szarzenie drewna

Do postarzenia drewna tym sposobem potrzebujemy octu jabłkowego oraz wełny stalowej, którą zakupimy w każdym markecie budowlanym. Ocet wlewamy do słoika, następnie wrzucamy do niego wełnę stalową. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na jakiś czas – od kilku godzin do kilku dni (im dłużej pozostawimy roztwór, tym ciemniejszy kolor otrzymamy).

Poszarzona deska

Kiedy roztwór uzyska pożądany przez nas kolor, nakładamy go na powierzchnię drewna. Możemy go aplikować za pomocą pędzla lub zamoczoną wcześniej wełną, pamiętając o założeniu rękawic, które zabezpieczą nas przed zabrudzeniem. Dzięki temu zabiegowi drewno nabierze ciemniejszego koloru, który dodatkowo podkreśli jego usłojenie.

4. Bielenie

Bielone meble są niezwykle modne i wpisują się we współczesne trendy dekoratorskie, dodatkowo nadając wnętrzu niepowtarzalny, rustykalny klimat. By wybielić drewniane przedmioty najprościej pomalować je rozcieńczoną białą farbą akrylową. Farbę nakładamy wzdłuż słojów, rozcierając ją mocniej na niektórych fragmentach, aby delikatnie przebijał spod niej oryginalny kolor drewna.

Bielone drewno
Meble można także pokryć białym woskiem, który rozciera się na powierzchni miękka szmatką aż do momentu uzyskania odpowiedniego wybarwienia. W ten sposób zyskamy niepowtarzalny mebel, podobny do tych, jakie użytkowali nasi pradziadkowie.

5. Patynowanie drewna

Jednym z królujących trendów w aranżacji wnętrz jest styl skandynawski i meble typu shabby chic. W jaki sposób samodzielnie uzyskać taki wygląd naszych mebli?
Czystą i suchą powierzchnię należy najpierw pokryć ciemną akrylową farbą do drewna. Malujemy nią ranty, krawędzie oraz wszystkie wystające elementy rzeźbiarskie, np. zdobienia, uchwyty. Następnie, cały mebel pokrywamy jasną farbą do drewna. Gdy warstwa farby wyschnie, szlifujemy powierzchnię w miejscach, w których nakładaliśmy ciemną farbę papierem ściernym o gradacji 150-220. Lekko przecieramy drewno, aby uzyskać efekt delikatnej patyny starego mebla.

6. Przecieranie

Metoda ta polega na aplikacji na drewniany mebel dwóch kontrastujących ze sobą kolorów farby, a potem przecieraniu warstwy wierzchniej do momentu, w którym zacznie przebijać się warstwa spodnia.

Drewno przecierane
Na oczyszczony przedmiot z drewna nanosimy pierwszą farbę. Żeby stworzyć jak najbardziej naturalny efekt możemy nanieść farbę tylko w miejscach, które najszybciej ulegają ścieraniu – krawędzie, okolice uchwytów, kanty. Kiedy farba wyschnie należy posmarować pomalowane miejsca świecą parafinową – ułatwi ona starcie warstwy wierzchniej. Następnie cały mebel malujemy drugim kolorem farby. Gdy farba wyschnie, wykonujemy przecierki, delikatnie szlifując wybrane miejsca papierem ściernym lub zeskrobując farbę nożykiem.

7. Ługowanie

Niezwykle ciekawym sposobem na postarzenie drewna jest ługowanie. Metoda ta wybiela drewno, nadając mu nieco „rozmyty” wygląd z podkreślonym rysunkiem słojów. Dzięki temu drewno dodatkowo nie żółknie i nie ciemnieje, zachowując bardzo długo jasny kolor. Na powierzchnię drewna nakładamy specjalny preparat – ług (dostępny w marketach budowlanych) i przy pomocy pędzla wcieramy go w podłoże. Gdy powierzchnia wyschnie, należy ją przeszlifować, a potem wykończyć olejem lub lakierem.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie