Wróć do artykułów

Jak przygotować drewno do malowania?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Odpowiednie przygotowanie drewna przed malowaniem i lakierowaniem jest procesem bardzo ważnym. Zależy od niego finalna jakość naniesionej powłoki lakierniczej lub malarskiej, efekt wizualny oraz późniejsza trwałość powłoki i samego drewna. Jak najlepiej przygotować drewno przez malowanie i lakierowanie? - zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Drewno – suche czy surowe?

Przygotowanie drewna do malowania bądź lakierowania powinniśmy zacząć od sprawdzenia jego wilgotności. Drewno nie może być mokre. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować, że farba lub lakier nie zabezpieczą drewna na odpowiednim poziomie albo nie stworzą na jego powierzchni żądanej powłoki. Wówczas niepotrzebnie wydamy pieniądze na zakup środków chemicznych. Poza tym drewno mokre może się później wypaczać i zmieniać swoje wymiary.

Przygotowanie drewna do malowania
Jednocześnie drewno, które ma być malowane lub lakierowane nie może być zbyt suche, ponieważ będzie przyjmowało zbyt duże ilość preparatów przez co ich wydajność będzie spadać. Dodatkowo należy pamiętać, że zbyt suche drewno jest podatne na pękanie.
Najlepiej, gdy drewno ma wilgotność na poziomie 8 -16% jeżeli stosujemy je wewnątrz pomieszczeń i nie więcej niż 20%, gdy ma być stosowane na zewnątrz.

Szlifowanie drewna surowego

Osiągnięcie oczekiwanego efektu wizualnego oraz skutecznej ochrony malowanych elementów drewnianych uzależnione jest m.in. od przygotowania powierzchni poprzez szlifowanie. Drewno powinno być gładkie, suche i wolne od zanieczyszczeń. Jego powierzchnię szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości 150-200. Jeżeli drewno posiada zadziory, podniesione włókna lub jeżeli chcemy zaokrąglić krawędzie elementu można zdecydować się na pracę przy pomocy szlifierki.

Szlifowanie drewna
Nie wolno zapominać o tym, aby zawsze szlifować w kierunku włókien drewna. Jeśli będziemy szlifować w poprzek, mogą powstać rysy i zadrapania.
Bardzo ważne jest, aby starannie oczyścić drewno z pyłu, który powstał podczas szlifowania. Można to zrobić np. przy pomocy odkurzacza lub wilgotnej szmatki.

Renowacja wcześniej malowanego drewna

Jeśli przeprowadzamy renowację wcześniej malowanego przedmiotu, luźne lub łuszczące się powłoki usuwamy a następnie szlifujemy do samego drewna, co zagwarantuje dobrą przyczepność nowych warstw. Można również zastosować środki chemiczne do usuwanie starych powłok lakierniczych lub opalarkę. Powłoki nieuszkodzone wystarczy jedynie zmatowić papierem.

Szlifowanie elementów drewnianych
Po wykonanym szlifowaniu, tak jak w przypadku surowego drewna starannie oczyszczamy elementy z pyłu przy pomocy odkurzacza lub wilgotnej szmatki.

Szpachlowanie ubytków

Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy powierzchnia jest już dobrze przygotowana. Jeśli „przejedziemy” po niej palcem, powinna być gładka jak kartka papieru. Bo przecież im gładsze drewno, tym ładniejsza powłoka malarska.

Szpachlowanie ubytków

Jeżeli w drewnie występują ubytki możemy zastosować Szpachlę do drewna VIDARON w celu ich uzupełnienia. Służy ona do wyrównywania niewielkich ubytków i nierówności oraz wypełniania szczelin na powierzchni drewna miękkiego, twardego użytkowanego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wspomniany preparat jest gotowy do użycia od razu po otwarciu opakowania. Zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Występuje w kilkunastu najbardziej popularnych kolorach drewna.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jakie drewno wybrać na balustrady balkonowe? Porady eksperta

Jakie drewno wybrać na balustrady balkonowe? Porady eksperta

Przeczytasz w 3 min

Drewno rodzime – najpopularniejsze gatunki i zastosowanie

Drewno rodzime – najpopularniejsze gatunki i zastosowanie

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie