Wróć do artykułów

Konserwacja drewnianych balustrad w praktyce

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno we wnętrzach sprawia, że nabierają one niepowtarzalnego klimatu i przytulności, stają się też bardziej eleganckie. W modnych, ultranowoczesnych aranżacjach drewno nierzadko jest jedynym elementem, który wprowadza powiew naturalności. Coraz częściej można więc spotkać minimalistyczne, surowe domy, w których uwagę przyciągają np. drewniane schody z pięknymi balustradami – jedyny element ocieplający aranżację. Jego walory można dodatkowo podkreślić stosując odpowiednie preparaty.

Malowanie balustrad drewnianych

Jakie preparaty sprawdzają się najlepiej w przypadku zabezpieczania drewnianych balustrad?
- Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że drewniane balustrady to często elementy pionowe, przez co aplikacja tradycyjnych produktów ochronno-dekoracyjnych jest utrudniona. Zwykłe lakiery czy bejce spływają, tworząc nieestetyczne zacieki.
Ponieważ balustrady trudno demontować, na ogół zmuszeni jesteśmy do nanoszenia środków dekoracyjnych i ochronnych na elementy zamontowane. Dlatego też zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu preparaty w formie żelu, które nie kapią i nie spływają z powierzchni pionowych, zdecydowanie upraszczając aplikację. Takim produktem jest na przykład Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna VIDARON Super Wydajna. Jej konsystencja zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu, nadając drewnu trwały, atrakcyjny kolor oraz wygląd.

Drewniana balustrada

Lakierobejca tworzy na powierzchni elementu transparentne, elastyczne powłoki o satynowym połysku, z widocznym usłojeniem drewna. Dostępna jest w 11 kolorach oraz w wersji bezbarwnej. Produkt jest też bardzo wydajny – 1 litr wystarczy na wymalowanie 30m² powierzchni przy jednokrotnym malowaniu.

Przygotowanie balustrady do bejcowania

Przed aplikacją preparatów do drewna każdy element, który chcemy nimi pokryć – i nie ma tu żadnych wyjątków – musi być odpowiednio przygotowany. Dotyczy to również drewnianej balustrady. Podstawą jest bardzo staranne usunięcie starych powłok lakieru czy farby, które mogą się łuszczyć i pogarszać przyczepność nowej warstwy produktu oraz doprowadzić do powstania wadliwej powłoki. Dlatego przed przystąpieniem do aplikacji Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej VIDARON drewniane balustrady najpierw szlifujemy wzdłuż słojów drewna papierem o gradacji odpowiednio dobranej do powłoki danego elementu. Po szlifowaniu musimy dokładnie usunąć pył.

Malowanie drewnianej balustrady

Ten zabieg sprawi, że powierzchnia będzie nie tylko wolna od starych powłok i czysta, ale również zyska jednolitą barwę.

Nanoszenie lakierobejcy – bez kapania i zacieków

Na tak przygotowane podłoże można już nanosić równomiernie lakierobejcę, do czego używamy pędzla lub tamponu. Ważne, aby produkt aplikować wzdłuż słojów drewna, przy czym najlepsze efekty zyskamy, jeśli będą to 2-3 warstwy, nałożone w odstępach 12 godzinnych. Nie wolno oczywiście zaniedbywać procesu szlifowania międzywarstwowego, które pozwoli wygładzić podniesione włosy drewna i uzyskać gładszą powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się tu papier ścierny o gradacji około 320. W czasie szlifowania jesteśmy też w stanie ocenić, czy poprzednia warstwa już wyschła – wówczas powstający w czasie tego zabiegu pył będzie biały. Jeśli natomiast powierzchnia nie pyli i jest gumowata oznacza to, że powłoka nie wyschła dostatecznie. Pełne właściwości odpornościowe drewniane balustrady zyskają po około 7 dniach od aplikacji ostatniej warstwy Lakierobejcy Ochronnno-Dekoracyjnej Super Wydajnej VIDARON.

Ochrona i dekoracja drewna w jednym

Co zyskujemy oprócz pięknej, satynowej powłoki, jaka powstaje na powierzchni drewnianej balustrady po naniesieniu preparatu VIDARON?

Malowanie balustrad


Ponieważ lakierobejcę można stosować również na zewnątrz, daje ona szczególnie wysoką ochronę przed wodą czy działaniem promieniowania UV – dodaje. Nie zawiera też szkodliwych dla zdrowia substancji, dzięki czemu można ją stosować na przykład do malowania drewnianych zabawek (Norma Bezpieczeństwo Zabawek EN 71.3), jak również innych drewnianych i drewnopochodnych materiałów, z którymi mają styczność ludzie: elementów stolarki budowlanej, boazerii, listew dekoracyjnych, mebli, kasetonów, drzwi, okien, altan, płotów, architektury ogrodowej itp.

Drewniana balustrada, która przyciąga wzrok

Drewniane balustrady pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony chronią domowników przed upadkiem ze schodów czy z piętra, z drugiej – są również elementem dekoracyjnym, który nierzadko na zamówienie wykonuje dla nas artysta-rzeźbiarz. Bogato zdobiona, efektowna balustrada z atrakcyjną, satynową powłoką może dać oszałamiające efekty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć mowa o drewnie wewnątrz pomieszczeń, to również ono wymaga odpowiedniej ochrony i zabezpieczenia.

Czym zabezpieczyć drewnianą balustrade?

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie