Wróć do artykułów

Ogród w stylu francuskim

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Aranżacja ogrodu w stylu francuskim nie jest łatwa ani szybka. Nagrodą będzie jednak efektowny i elegancki ogród formalny, z labiryntem roślinnym, alejkami czy fontanną ogrodową. Jak urządzić przydomowy ogród francuski? Oto wskazówki.

Spis treści:

  1. Kluczowe cechy ogrodu francuskiego: symetria i proporcje

  2. Projektowanie przestrzeni w ogrodzie francuskim

  3. Charakterystyczne rośliny w ogrodzie francuskim: topiary i kwiaty

  4. Elementy wodne w ogrodzie francuskim - fontanny i stawy

  5. Oświetlenie ogrodu

  6. Wprowadzanie elementów małej architektury do ogrodu francuskiego

  7. Pielęgnacja ogrodu francuskiego

Sformalizowany, geometryczny, idealny i piękny. To zdecydowanie przymiotniki, którymi możemy określić ogród francuski. To klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze znajdzie swoich zwolenników. Podziwiamy takie ogrody przy pałacach i dworach oraz w otoczeniu miejskich rezydencji. Przy właściwym planowaniu i sporym nakładzie sił można jednak zaaranżować przydomowy ogród francuski własnymi siłami.

Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować rabaty i alejki ogrodowe w ogrodzie w stylu francuskim, jakie rośliny posadzić oraz jak dbać o małą architekturę ogrodową, w tym drewnianą. Pomogą w tym niezawodne środki VIDARON.

Kluczowe cechy ogrodu francuskiego: symetria i proporcje

Wszystkim miłośnikom prac ogrodowych, dla których uporządkowane i estetyczne otoczenie domu ma szczególnie znaczenie, polecamy założenie ogrodu w stylu francuskim. Oczywiście, pod warunkiem, że dysponują oni dużą ilością wolnego czasu. Nie ma bowiem możliwości stworzenia idealnego francuskiego ogrodu w krotką chwilę. Nawet jeśli zdecydujesz się na zakup dużych, uformowanych w szkółce roślin, to na równe żywopłoty, szpalery i trawniki i tak będzie trzeba czekać. Sporo czasu zajmować będzie także pielęgnacja roślinności.

Istotą ogrodu w stylu francuskim jest harmonia i symetria. To bardzo formalne założenie ogrodowe, w którym każdy element ma swoje miejsce. Ogród francuski ma być przede wszystkim efektowny i reprezentacyjny. Rabaty są tu mocno oddzielone od alejek, a całość powinna być elegancka, bez swobodnych nasadzeń i roślin spontanicznych.

Projektowanie przestrzeni w ogrodzie francuskim

Ogród w stylu francuskim najlepiej założyć na dużej, idealnie płaskiej przestrzeni. W takich warunkach będzie prezentował się najlepiej. Doskonale, jeśli centralne rabaty i alejki mogą być oglądane nie tylko z poziomu ziemi, lecz także z pewnej wysokości, ponieważ w ten sposób widoczny będzie pełny rysunek, jaki tworzą.

Dlatego też ogród w stylu francuskim będzie się najlepiej prezentował przy piętrowej rezydencji, dużej willi z balkonami lub przy przeszklonych budynkach użyteczności publicznej.

Kiedy warto zaplanować aranżację ogrodu w stylu francuskim? Najlepsza pora to jesień i zima. Masz wtedy dosyć czasu, aby dokładnie przemyśleć każdy gatunek roślin i skrupulatnie zaplanować ich położenie. Planując ogród francuski, pamiętaj też, że poszczególne jego elementy muszą ze sobą współgrać, a całość ma dać ciekawy efekt, niczym obraz czy geometryczna płaskorzeźba.

W aranżacji ogrodu francuskiego centralnym miejscem jest główna aleja, która najczęściej bywa wykonana z drobnego tłucznia w jasnym kolorze. Powinna ona prowadzić od domu w stronę reprezentacyjnej części ogrodu – np. stawu. W jej ciągu możemy zamontować ozdobną fontannę lub ustawić rzeźby. Następnie od głównej osi należy poprowadzić poprzeczne alejki, które rozchodząc się symetrycznie w obu kierunkach, będą wyznaczały poszczególne kwartały rabat. Im bardziej dokładny i przemyślany będzie ich rysunek, tym efekt końcowy ciekawszy.

Charakterystyczne rośliny w ogrodzie francuskim: topiary i kwiaty

Jakich kwiatów nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu francuskim? Będą to przede wszystkim róże, szczególnie odmian szlachetnych. Oprócz tego sprawdzą się lilaki i hortensje. W rabatach warto postawić na rośliny cebulowe, np. tulipany, a także na dzwonki, nagietki, ostróżki, lewkonie.

Ogród francuski zakłada też sporą ilość roślin ciepłolubnych, w tym drzewek cytrusowych trzymanych w drewnianych donicach. Oprócz tego warto posadzić, także w pojemnikach, wawrzyn czy mirt – na zimę trzeba przenieść je do ogrodu zimowego.

Plan aranżacji ogrodu francuskiego przewiduje, że większość roślin powinna nadawać się do formowania. Nie może się tu więc obyć bez bukszpanów, grabów, buków, jałowców. Aleje można obsadzać lipami lub kasztanowcami.

Planując umieszczenie poszczególnych roślin na rabatach, pamiętaj, aby rośliny rozplanować piętrowo, od najniższych do najwyższych, zaczynając od rabat przy głównej alei. Ich wnętrza powinny natomiast zostać gęsto wypełnione niskimi bylinami i krzewami, które podczas kwitnienia wypełnią ogród feerią barw.

Należy mieć na uwadze także zachowanie głównych osi widokowych w ogrodzie i takie ustalenie wysokości poszczególnych żywopłotów, aby układy geometryczne były dobrze widoczne. Jako ozdobne solitery (drzewa i krzewy szczególnie eksponowane) w ogrodach francuskich zastosować należy rośliny nadające się do systematycznego, mocnego strzyżenia lub te o naturalnie geometrycznych kształtach.

W ogrodzie francuskim niezbędny element aranżacji to topiary, czyli rzeźby z roślin. Nadają się na nie te same gatunki, których używa się do stworzenia żywopłotów. Jako naturalne figury geometryczne sprawdzą się niektóre gatunki klonów, świerków, żywotników czy katalpy, a przede wszystkim bukszpany.

Elementy wodne w ogrodzie francuskim - fontanny i stawy

Nie ma ogrodu francuskiego bez wody. W wersji najprostszej może to być fontanna ogrodowa. Ważne, aby była klasyczna z wyglądu, nawiązująca do fontann starożytnych czy barokowych. Jeśli masz więcej miejsca, postaraj się o oczko wodne lub staw. Dopełni on założenia ogrodowego i stworzy wyraźny akcent na końcu głównej osi widokowej ogrodu w stylu francuskim.

Oświetlenie ogrodu

Aranżacja ogrodu francuskiego zakłada, że główną rolę grają tu geometryczne kształty i połączenia różnych faktur i wysokości roślin. Takie kontrasty najlepiej podkreślić przy pomocy oświetlenia. Mogą to być klasyczne lampy ogrodowe, wysokie, stylizowane na barokowe czy klasycystyczne. Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie punktowe, które wydobędzie piękny światłocień i podkreśli szczególnie efektowne elementy.

Wprowadzanie elementów małej architektury do ogrodu francuskiego

Wzdłuż alejek i przejść pomiędzy poszczególnymi kwartałami ogrodu francuskiego warto zamontować ławki, ozdobne donice i kratki dla roślin, które dodatkowo urozmaicą przestrzeń, a także pomogą wyznaczyć poszczególne wnętrza ogrodowe. Nie zapomnij, aby wszystkie drewniane elementy ogrodowe zabezpieczyć przy pomocy środków VIDARON.

W przypadku elementów drewnianych, takich jak ławki czy pergole, co jakiś czas należy oczyścić je z zabrudzeń, usunąć zniszczone powłoki lakiernicze, zabezpieczyć produktem zapewniającym pełną ochronę biologiczną drewna.

Zastosuj np. Impregnat Ochronno-Gruntujący VIDARON, który jest skuteczną ochroną przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Polecany jest jako warstwa gruntująca pod np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON nadającą drewnu kolor i ochronę. Lakierobejca nada kolor drewnianym elementom i pomoże dopasować je do kolorystyki innych elementów małej architektury w ogrodzie. Da też powłokę, która przedłuży żywotność drewna i ochroni je przed wilgocią oraz promieniami UV.

Takie zabiegi konserwacyjne najlepiej przeprowadzać w okresie jesiennym, aby elementy małej architektury zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które panują zimą.

Pielęgnacja ogrodu francuskiego

Klasyczny ogród francuski to nie tylko piękne w odbiorze założenie przestrzenne. To również czas poświęcony na pielęgnację i strzyżenie roślin, które należy wykonywać kilka razy w sezonie. Aby ogród wyglądał efektownie, formować roślinność należy co najmniej dwa razy w roku. Niezbędne jest też regularne koszenie trawników oraz pielenie rabat, zwłaszcza różanych.

Pielęgnacja ogrodu francuskiego zakłada też regularne sprzątanie ścieżek i uzupełnianie ich nawierzchni, aby pozostały równe i czyste. Będą wtedy doskonałym tłem dla roślin.

Ogród w stylu francuskim to imponujące założenie, doskonałe do reprezentacyjnych rezydencji i eleganckich willi. Jeśli tylko masz siły i możliwości, aby taki ogród regularnie pielęgnować, warto go urządzić. Nie ma piękniejszych ogrodów niż francuskie! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i pomoc środków VIDARON to przepis na wymarzony ogród we francuskim stylu!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie