Wróć do artykułów

Olej czy Pokost Lniany - poznaj najważniejsze różnice

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Ilość metod i produktów do konserwacji drewna jest ogromna. Kupujący mają często problem z wyborem tych właściwych, które odpowiednio zabezpieczą drewno przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie nadając mu atrakcyjny wygląd. Ważna jest także kwestia ekologii i tego, aby produkt zawierał jak najwięcej substancji naturalnych. Jeśli zależy nam na produkcie posiadającym wszystkie te właściwości, powinniśmy zdecydować się na olej lub pokost lniany.

Pokost lniany a olej lniany - czym się różnią?

Przede wszystkim, pokostowanie to proces jednorazowy. Nasączone pokostem drewno zostaje otoczone specjalną ochronną powłoką. Pokost wnika we wszystkie wolne przestrzenie w drewnie, blokując dostęp do nich wodzie oraz wilgoci. Dzięki temu drewno zyskuje odporność na rozwój grzybów i owadów na bardzo długi okres czasu. Z kolei olejowanie należy wykonywać okresowo (co najmniej raz w roku). Stosowany regularnie olej wsiąka w materiał, konserwuje go, ale nie zatyka porów – co pozwala drewnu „oddychać”. Jest znacznie mniej inwazyjny niż pokost, dlatego trzeba go aplikować częściej.

Impregnowanie fotela ogrodowego

Olej jest produktem przeznaczonym do konserwacji drewna twardego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Nie zaleca się zabezpieczania nim miękkich gatunków – w przeciwieństwie do pokostu, który można stosować na materiały drewnopochodne, a także do gruntowania tynków mineralnych i podłoży porowatych przed malowaniem wyrobami syntetycznymi.

Olej pozwala osiągnąć bardziej naturalny wygląd drewna niż ma to miejsce w przypadku innych preparatów impregnujących. Bardzo ładnie podkreśla jego kolor i usłojenie. Drewno zabezpieczone olejem jest dodatkowo „ciepłe” w dotyku – co nie ma miejsca np. w przypadku zastosowania lakieru, który tworzy na powierzchni podłogi twardą i zimną taflę. Ze względu na to, że olej uwydatnia strukturę drewna, ważne jest, aby przed malowaniem odpowiednio przygotować powierzchnię i usunąć wszelkie niedoskonałości. Możemy go stosować na podłoża pokryte wcześniej innymi impregnatami, wystarczy tylko dokładnie przeszlifować powierzchnię.

Zaimpregnowane meble ogrodowe
Pokost lniany nie jest już tak uniwersalny, ponieważ nie „współpracuje” z innymi środkami lakierniczymi i konserwującymi. Zagruntowanie pokostem uniemożliwia wykończenie powierzchni innymi farbami i lakierami – dlatego należy go konsekwentnie stosować tylko przy renowacji przedmiotów wcześniej nim zakonserwowanych.

W ofercie VIDARON znajdują się zarówno Oleje do drewna, jak i Pokost Lniany. Czym charakteryzują się oba produkty i w jakim przypadku użyć każdego z nich?

Oleje

Oleje VIDARON zawierą naturalne składniki zabezpieczające drewno, jak wosk Carnauba pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Wosk ten posiada właściwości pielęgnacyjne, które korzystnie wpływają na trwałość powłoki. Produkt skutecznie chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, ograniczając pękanie i brudzenie drewnianej powierzchni. Dzięki jego zastosowaniu, uzyskamy eleganckie półmatowe wykończenie. Olej jest wyrobem uniwersalnym – można go stosować zarówno do drewna europejskiego, jak i egzotycznego. Olej może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, np. do impregnacji schodów czy balustrad. Dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdzi się na powierzchniach narażonych na działanie wilgoci, jak przydomowy taras czy meble ogrodowe.

Olejowanie tarasu

Pokost Lniany

Pokost Lniany VIDARON to naturalny i tradycyjny środek, który jest przeznaczony do impregnacji drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków mineralnych oraz innych podłoży porowatych, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Otrzymywany jest według naturalnej receptury – przez zagęszczenie oleju lnianego, z dodatkiem substancji przyspieszających wysychanie. Jest zatem w pełni ekologiczną substancją.

Akcesoria potrzebne do impregnacji budki dla ptaków

Pokost zapewni odpowiednią ochronę drewnu konstrukcyjnemu, przeznaczonemu do budowy domów czy drewutni. Sprawdzi się też przy konserwacji elementów drewna ogrodowego, jak meble, deski tarasowe, huśtawki. Pokost można ponadto stosować do konserwacji bud dla psów, klatek, karmników i wolier, czyli tam, gdzie bezpośredni kontakt z drewnem mają zwierzęta.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Pokost lniany – naturalna ochrona

Pokost lniany – naturalna ochrona

Przeczytasz w 3 min

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie