Wróć do artykułów

Podkreślanie naturalnych słojów drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Naturalne drewno jest piękne, trwałe i zdrowe. Ludzie coraz chętniej kupują meble i dekoracje z naturalnego drewna, ponieważ pasują one zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju wnętrza. Surowe drewno zachwyca przede wszystkim unikatowym wyglądem i niepowtarzalnym rysunkiem słojów. Może być ono użytkowane przez wiele lat. Jednak z czasem zaczyna tracić swój blask, a słoje drewna przestają być widoczne. Dlatego warto co pewien czas wykonywać zabiegi, które przywrócą drewnu atrakcyjny wygląd. Podpowiadamy, w jaki sposób samodzielnie podkreślić usłojenie drewna.

W jaki sposób podkreślić rysunek słojów?

Wygląd naturalnego drewna i jego słoje podkreślimy poprzez bejcowanie. Jest to zabieg, który polega na wcieraniu bejcy w powierzchnię drewna. Bejca jest środkiem dekoracyjnym, który wnika w strukturę drewna, zabarwiając jego powierzchnię, ale zachowując rysunek słojów.

Bejcowanie drewna

Kolor bejcy dobieramy w zależności od gatunku drewna. Jeżeli jednak chcemy je przyciemnić, upodobnić do innego lub zamaskować niedoskonałości możemy nanieść kilka warstw produktu lub wybrać inny, ciemniejszy odcień. Efekt końcowy będzie zależał tylko od naszej inwencji. Warto jednak wcześniej przetestować kolor na niewidocznym fragmencie odnawianego przedmiotu. W ten sposób upewnimy się czy wybrany odcień nam odpowiada oraz ile warstw musimy nanieść, aby uzyskać pożądany efekt.

Bejca do drewna VIDARON

Produktem służącym do bejcowania drewna jest Bejca VIDARON. Bazuje ona na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Można nią malować drewniane schody, parkiety, meble, boazerie oraz antyki.

Puszki z bejcą do drewna
Produkt stopniowo i równomiernie wnika w strukturę drewna, nie podnosząc jego włókien. W ten sposób podczas aplikacji produktu na powierzchni drewna nie powstają plamy, a jego wybarwienie jest jednolite. Tworzy on transparentne powłoki, które podkreślają naturalne piękno drewna i rysunek jego słojów.

Bejcowanie drewna

Przygotowanie podłoża

Drewno przed nałożeniem bejcy musi być dokładnie oczyszczone, suche, gładkie, równe oraz wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Właściwe przygotowanie podłoża ułatwi i przyspieszy aplikację bejcy, pozwalając uzyskać powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku słojów.

Szlifowanie drewna przed bejcowaniem
Jeżeli na powierzchni występują jakieś zabrudzenia lub tłuste plamy należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Następnie należy przeszlifować drewno wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji od 120 do 220 – w zależności od gatunku drewna. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem.
W przypadku drewna wcześniej lakierowanego, musimy usunąć warstwę wierzchnią, oczyścić powierzchnię i zaszpachlować wszelkie ubytki. Następnie ją szlifujemy i dokładnie odpylamy.

Przygotowanie bejcy

Bejca do drewna VIDARON jest produktem gotowym do użycia, należy ją tylko wcześniej wymieszać. W przypadku różnych partii produkcyjnych danego koloru należy połączyć je w jednym pojemniku zbiorczym i dokładnie wymieszać. Bejcy nie rozcieńczamy.

Akcesoria potrzebne do bejcowania

Bejcowanie

Produkt należy aplikować w optymalnych warunkach, tj. w temperaturze podłoża i otoczenia od 5 do 30ºC.  Do nanoszenia bejcy używamy tamponu lub miękkiej szmatki. Nanosimy dużą ilość produktu, a następnie wcieramy w powierzchnię drewna, jednocześnie usuwając jego nadmiar.

Bejcowanie

Bejcę wcieramy w podłoże okrągłymi ruchami – dzięki temu wyrób wniknie we wszystkie wgłębienia i pory drewna. Postępujemy w ten sposób do momentu uzyskania jednolitego wybarwienia podłoża. W zależności od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać, możemy nanieść kolejną warstwę produktu po upływie 24 godzin od nałożenia warstwy pierwszej. Nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego.

Zabezpieczenie powierzchni

Bejcowanie jest zabiegiem wyłącznie dekoracyjnym, dlatego, aby zabezpieczyć drewno i wzmocnić efekt bejcowania, należy polakierować powierzchnię. Jeśli bejcowaniu poddawana była podłoga drewniana – zabezpieczamy ją Lakierem Bezpodkładowym VIDARON.

Lakierowanie drewna

Pozostałe przedmioty z drewna użytkowanego wewnątrz, np. meble lub boazerie możemy pokryć Lakierem Akrylowym VIDARON. W przypadku drewna stosowanego na zewnątrz stosujemy Lakier Zewnętrzny VIDARON.
Odpowiedni lakier nanosimy zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w Karcie Technicznej produktu i pozostawiamy do wyschnięcia.

Mycie narzędzi

Prace renowacyjne kończymy umyciem narzędzi za pomocą rozcieńczalnika olejno-ftalowego lub bezaromatycznego. Z kolei materiały, które użyte zostały do bejcowania musimy umieścić w metalowym opakowaniu i zalać wodą, co zapobiegnie samozapłonowi.

Obejrzyj film o Bejcy Vidaron z kanału DOM i DREWNO:

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie