Wróć do artykułów

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Leciwe krzesło, które stoi od lat w kącie garderoby lub na strychu, może okazać się prawdziwym meblarskim odkryciem. Potrzeba tylko nieco inwencji, wyobraźni i własnej pracy. Podpowiadamy jak przeprowadzić kolejne etapy renowacji drewnianych krzeseł, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Dlaczego warto odnowić stare drewniane krzesła?
– Renowacja starych krzeseł – przygotowanie do pracy
– Jak odnowić stare krzesło drewniane?

Zanim rozpoczniesz pracę przy odnawianiu zużytego krzesła, trzeba się odpowiednio przygotować. Pomimo że jest to nieduży mebel, jego konstrukcja wymaga dokładności. Oglądanie, jak spod warstwy starego, porysowanego lakieru wyłania się świeże drewno, a później nowe malowanie daje jednak dużo przyjemności. Wiele starych mebli jest wykonanych z lepszych materiałów niż obecne. Może okazać się, że odnowione krzesło będzie lepszej jakości niż nowe prosto ze sklepu!

W artykule znajdziesz informacje, dlaczego warto odnowić stare krzesła, jakie narzędzia i środki przygotować do pracy oraz jak krok po kroku odnowić stare krzesło drewniane. Pomocą służą produkty marki VIDARON!

Stare krzesła warto odnowić, zachowując ich oryginalny kolor i rysunek drewna. Pomogą preparaty VIDARON, np. Lakier Bezpodkładowy, który zabezpiecza drewno przed zniszczeniem plamami i zarysowaniami.

Dlaczego warto odnowić stare drewniane krzesła?

Dlaczego warto dać „drugie życie” starym i zniszczonym krzesłom? Niewielkim nakładem kosztów i pracy możesz zyskać efektowny i użyteczny mebel. Co więcej, przy odrobinie inwencji sprawisz, że będzie on niepowtarzalny i podkreśli indywidualny charakter mieszkania czy domu.

Meble odnawiane nie lądują na śmietniku. To dobrze - i dla nich, i dla nas. W czasach coraz większej dbałości o środowisko naturalne warto ponowne wykorzystywać rzeczy!

Własnoręcznie odnowiony mebel nieraz cieszy znacznie bardziej niż nawet najnowszy i najmodniejszy prosto z salonu. To też okazja, żeby pozytywnie zaskoczyć znajomych!

Krzesła z dawnych lat to prawdziwe perełki. Do odnowienia drewna wykorzystaj preparaty z bogatej gamy VIDARON, np. Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną.

Renowacja starych krzeseł – przygotowanie do pracy

Jak się zabrać do odnawiania starych krzeseł? Na początek – narzędzia i materiały! Stare krzesło trzeba będzie oczyścić, być może naprawić, a następnie pomalować i wykończyć.

Do pierwszego etapu warto przygotować sobie papier ścierny o różnej granulacji. Jeżeli zapowiada się dużo pracy przy usuwaniu starej farby, pomyśl o wsparciu się elektrycznym narzędziem - szlifierką do drewna lub popularną kątówką.

Do usuwania kurzu i drobin farby przyda się oczywiście szmatka i ewentualnie mały miękki pędzel do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli nie wszystkie powierzchnie uda się przeszlifować, możliwe że będzie potrzebny preparat pozwalający usuwać starą farbę lub lakier. Kupując go warto wcześniej sprawdzić, jaki rodzaj powłoki będzie do usunięcia.

Jeżeli krzesło wymaga naprawy, przydatny będzie śrubokręt lub wkrętarka, a w wielu przypadkach solidny klej do drewna. Warto zaopatrzyć się we wkręty lub śruby, które będą takie same lub przynajmniej podobne do tych, które wykorzystano w oryginale. W przypadku krzeseł posiadających wyraźne rysy lub ubytki, konieczne może być ich wypełnienie - wówczas należy zaopatrzyć się w specjalną żywicę lub szpachlówkę do drewna oraz niewielką szpachelkę do jej nakładania.

Do malowania krzesła niezbędny jest pędzel, a najlepiej dwa o różnym rozmiarze. Czasami stosuje się niewielkie wałki, ale dotarcie z nimi w każdy zakamarek drewnianej konstrukcji krzesła może bywać problematyczne. O środkach do malowania za chwilę, bo to zdecydowanie najważniejsze materiały, które decydują o ostatecznym efekcie renowacji. Pamiętaj jeszcze o folii zabezpieczającej!

Jadalnia vintage. Takie krzesła sprzed lat pomalujesz VIDARON Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną.

Jak odnowić stare krzesło drewniane?

Jak zabrać się do pracy krok po kroku? Zacznij od usuwania starej farby lub powłoki malarskiej. Papierem o dość dużej granulacji (dużej wielkości ziaren) trzeba dotrzeć w każdy zakamarek drewnianej konstrukcji. Można sobie odpuścić, jeśli stary lakier lub farba jest w dobrym stanie, bez spękań i ubytków, ale chyba nie po to przystępuje się do renowacji, aby pozastawiać stare malowanie. Nieco lżej jest, jeśli nie ma potrzeby odsłaniania naturalnej struktury drewna. Wówczas starą farbę możesz zmatowić, szlifując papierem.

Papier do szlifowania trzeba dobrać rozsądnie - zbyt gruby może zostawić rysy i psuć powierzchnię drewna. Na tym etapie powinno też udać się znaleźć wszystkie zbędne lub uszkodzone śruby, wkręty, gwoździe lub inne materiały mocujące. Po usunięciu starych powłok, czy to ręcznie, czy przy użyciu szlifierki, całość należy wygładzić drobnym papierem. Od dokładności na tym etapie będzie zależeć jakość późniejszego malowania, warto więc działać skrupulatnie i bez pośpiechu.

Stare krzesło może być uszkodzone lub zdezelowane. Często takie meble mają luzy, wynikające z długotrwałego użytkowania. Na początek warto spróbować dokręcić wszystkie śruby - stare krzesła często skręcano właśnie śrubami, nie zawsze da się je zastąpić współczesnym wkrętem. Poza tym warto zostawiać stare niezużyte elementy i materiały, bo dodają całości uroku.

Jeśli dokręcanie nie przynosi rezultatów, opcje są dwie. W miejscach, gdzie to możliwe, można krzesło skleić. Optymalnym rozwiązaniem jest rozłączenie elementów, aplikacja kleju i ponowne złożenie. Jeśli to niemożliwe, podaj go przynajmniej w szczeliny łączeń. Uwaga - pobrudzone klejem powierzchnie mogą być później trudne do oszlifowania i malowania!

W przypadku mocno zdezelowanych krzeseł opcją jest też zastosowanie dodatkowych wzmocnień, np. wkrętów. Trzeba jednak działać z głową i postarać się maksymalnie ukryć nieoryginalne łączenia. Warto też pamiętać, że stare drewno niekoniecznie dobrze zareaguje na wkręcanie czy wiercenie, więc dobór odpowiednich materiałów jest w tym przypadku bardzo istotny.

Na etapie naprawy usuwa się też rysy lub ubytki. Najpierw zeszlifowane drewno odkurz, a następnie przetrzyj lekko wilgotną ścierką. Wnętrza rys i szczelin dodatkowo trzeba przeczyścić pędzelkiem. Zalegająca warstwa pyłu lub kurzu może powodować odklejanie się żywicy lub szpachlówki - co najgorsze, nie musi to nastąpić od razu, ale np. kilka tygodni później. Zachowanie czystości jest więc na tym etapie bardzo ważne.

Każdy etap prac nad renowacją starego krzesła wykonuj bez pośpiechu, pieczołowicie i jak najdokładniej. Jeszcze przed renowacją odpowiedz sobie na pytanie, czy odnawiany mebel będzie utrzymany w stylistyce naturalnego drewna, czy raczej pomalowany na inny kolor. W obu przypadkach odpowiednie preparaty znajdziesz w bogatej gamie produktów VIDARON.

Jeśli chcesz podkreślić naturalną strukturę drewna bez zmiany kolory, wybierz np. Lakier Bezpodkładowy VIDARON.

Poszukujesz opcji z malowaniem krzesła „na kolor”? Nasza propozycja to Bejca do Drewna VIDARON, dostępna w szerokiej gamie „drewnopodobnych” kolorów, od dębu bielonego do odcieni egzotycznych jak heban czy palisander. Pomalowane bejcą krzesło trzeba jeszcze zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON, który jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu.

Pamiętaj o ważnej czynności - malowaniu na próbę. Przed przystąpieniem do malowania całego krzesła, dobrze jest pomalować preparatem jego niewielki fragment - oczywiście mało widoczny. Próba malowania jest szczególnie ważna, jeśli nie usuwałeś starej warstwy farby, ale nawet na odświeżonym drewnie warto zrobić taki test. Może się okazać, że nowy preparat niekoniecznie zechce „współpracować” ze starą powłoką!

Jeżeli próbne malowanie wyszło dobrze, możesz zabierać się do właściwego. Odstęp między nakładaniem podkładu i właściwej powłoki może być różny i zawsze należy sprawdzać go w instrukcji produktu. Ogólna zasada malowania mebli - czy to domowych czy ogrodowych - zakłada malowanie od góry i stopniowe przechodzenie w dół. Pozwala to uniknąć niespodzianek w postaci zacieków. W przypadku malowania drewna preparatem, który ma podkreślać jego strukturę, spokojnie możesz posługiwać się pędzlem.

Część drewnianych krzeseł miewa siedziska i oparcia tapicerowane. Przy odrobinie chęci możesz sobie z tym poradzić lub - jeśli oczekujesz naprawdę profesjonalnego efektu - akurat tę część pracy zlecić fachowej firmie. W przypadku samodzielnej naprawy pamiętaj, że stare obicie i jego wypełnienie raczej nie spełni już swojej funkcji i nadaje się zazwyczaj do usunięcia. Nowe można wypełnić gąbką - dostępne są specjalne odmiany tapicerskie.

Obicie można wykonać w zasadzie z każdej tkaniny, w zależności od funkcji, jakie ma pełnić. Mebel który będzie mocno użytkowany, lepiej obić materiałem o dużej wytrzymałości, natomiast ozdobne krzesło do salonu daje ogromne pole do popisu przy doborze tkaniny i jej wykończenia. W najprostszej wersji do wykonania obicia potrzebny będzie taker i materiałowa taśma do zamaskowania miejsc zszycia.

Jadalnia vintage z odnowionymi krzesłami z drewna.

Warto zabrać się za samodzielne odnawianie starych krzeseł. Możesz dać rzeczy drugie życie i zyskać efektowny mebel. Zapraszamy do dzielenia się osiągnięciami! Z chęcią zobaczymy efekt Twojej pracy!

 

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Przeczytasz w 3 min

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Przeczytasz w 3 min

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie