Wróć do artykułów

Renowacja zewnętrznych powierzchni drewnianych

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Drewno w nowej odsłonie

Drewniane meble ogrodowe, drzwi czy balustrady, jak również wiele innych wykonanych z najszlachetniejszego materiału budowlanego przedmiotów, jest bardzo narażonych na zniszczenie. Drewno niewłaściwie zabezpieczone przed działaniem deszczu, słońca i szkodników, zamiast cieszyć oko będzie szpecić, ale dopóki nie dojdzie do trwałych zmian w jego strukturze, można je poddać zabiegowi renowacji.

Zabezpieczenie tarasu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Co zrobić, aby stare drewniane elementy na zewnątrz zyskały nowe życie, zapytaliśmy Krzysztofa Klimczaka, specjalistę marki VIDARON.

Niszczenie drewna na zewnątrz

Aby zrozumieć, dlaczego ochrona drewna na zewnątrz jest szczególnie ważna, trzeba uświadomić sobie skalę zagrożeń.
- Uszkodzenia drewna możemy podzielić na powierzchowne, które dotykają tylko sfery estetycznej, oraz bardzo znaczne, kiedy pozostaje tylko wymienić cały element, ponieważ żadne zabiegi już nie pomogą – mówi Krzysztof Klimczak.
A zagrożeń jest niemało. Jednym z nich jest na przykład woda, pod której wpływem drewno kurczy się lub pęcznieje, co prowadzi do powstawania pęknięć. Nie służy też drewnu promieniowanie słoneczne, które ma wpływ na zmianę koloru.
- Przede wszystkim jednak promieniowanie UV niszczy ligninę, spajającą komórki drewna i gwarantującą jego stabilność. W wyniku tego powierzchnia szarzeje i staje się „krucha” – wyjaśnia Krzysztof Klimczak.
Negatywny wpływ ma również wysoka temperatura. Z uwagi na fakt, że drewno jest złym przewodnikiem ciepła, ogrzewa się głównie jego zewnętrzna powłoka, która na skutek wysychania pęka i kurczy się. Poważnym zagrożeniem są też owady, grzyby i glony. Ich działanie mocno osłabia strukturę drewna i zmniejsza jego wytrzymałość. Niektóre grzyby powodują też powstawanie sinizny, która dodatkowo wpływa niekorzystnie na estetyczne walory zaatakowanego elementu.

Ochrona mebli drewnianych w ogrodzie

Dopóki jednak wszystkie te zmiany dotykają jedynie powierzchni drewna, dzięki zabiegom renowacyjnym możemy sprawić, że stanie się ona jak nowa. Trzeba tylko wiedzieć, jak przeprowadzić odpowiednie prace i użyć w tym celu stosowny preparat.

Dokładne usuwanie starych powłok

Niezależnie od tego, czy odnawiamy stare ogrodzenie, drewniany domek na narzędzia, czy drzwi zewnętrzne, pierwszym krokiem będzie zawsze dokładne usunięcie starych powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna, co możemy zrobić z wykorzystaniem środków chemicznych lub mechanicznie. Jeśli mamy do czynienia ze starym, drewnianym elementem, który kiedyś pomalowany był farbą, to może się okazać konieczne użycie drucianej szczotki. Następnie przy pomocy papieru ściernego należy przeszlifować powierzchnię, dobierając ziarnistość do nierówności podłoża. Aby ułatwić sobie pracę, zamiast szlifowania ręcznego możemy wykorzystać szlifierkę oscylacyjną, co przyspieszy cały proces. Trzeba jednak pamiętać, aby później ręcznie przeszlifować miejsca, w które maszyna nie zdołała dotrzeć.
- Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeszlifować cały element, który poddajemy renowacji. Pozwoli to na uzyskanie jednolitej kolorystyki. Zanim przystąpimy do nanoszenia jakiegokolwiek preparatu powinniśmy upewnić się, czy na pewno cała powierzchnia jest sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli są na niej np. plamy czy zatłuszczenia, to można się ich pozbyć stosując benzynę ekstrakcyjną – radzi Krzysztof Klimczak.
Jeśli w powierzchni poddawanego renowacji elementu występują jakiekolwiek ubytki czy pęknięcia, to można sobie z nimi poradzić stosując szpachlę do drewna. Sprawdzi się tu gotowa do użycia, akrylowa Szpachla do drewna VIDARON, która nie tylko ma doskonałą przyczepność do drewna, ale również – dzięki zawartości mączki kwarcowej – wysoką twardość, co ułatwia dalszą obróbkę.

Odnawianie drewnianego tarasu i mebli - olejowanie

Gdy powierzchnia drzwi czy ławki ogrodowej jest już starannie przygotowana, możemy przystąpić do nanoszenia odpowiedniego preparatu. Jego wybór powinien być dyktowany efektem, jaki chcemy osiągnąć.
Jeśli przeprowadzamy regularne prace konserwacyjne, które mają odświeżyć powłokę i kolor drewnianego tarasu czy mebli ogrodowych, doskonale sprawdzi się Olej do drewna VIDARON, który chroni i pielęgnuje, podkreślając jednocześnie naturalną fakturę i usłojenie drewna.

Impregnowanie drewna
- Zabieg olejowania należy powtarzać raz lub dwa razy w roku w przypadku powierzchni szczególnie narażonych na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i szkodników. Nawet jednak, jeśli wszystkie prace konserwacyjne przeprowadzamy bardzo regularnie, to i tak przed każdym kolejnym zabiegiem musimy usunąć stare powłoki do żywego drewna. Warto też przeszlifować drewno wzdłuż słoi i je zapolerować – mówi Krzysztof Klimczak.

Czym impregnować meble ogrodowe?
Duże znaczenie mają warunki, w jakich dokonujemy prac odświeżających z wykorzystaniem oleju. Absolutnie nie wolno tego robić, gdy pada deszcz, a temperatura jest za niska (mniej niż 5°C) lub za wysoka (powyżej 30°C).  Olej do drewna VIDARON nanosi się w dwóch warstwach pędzlem lub gąbką, przy czym po ok. 15 minutach od aplikacji trzeba usunąć nadmiar preparatu gąbką lub szmatką. Przerwa pomiędzy nanoszeniem pierwszej i drugiej warstwy powinna wynosić ok. 6 godzin.

Renowacja drewnianych drzwi zewnętrznych

- Inaczej będziemy postępować w przypadku renowacji drzwi zewnętrznych – tu sprawdzi się np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – mówi Krzysztof Klimczak.
Po przygotowaniu powierzchni, czyli usunięciu starych powłok bądź wygładzeniu drzwi papierem ściernym (w sytuacji, gdy powierzchnia jest w dobrym stanie), można rozpocząć nanoszenie lakierobejcy. Można to zrobić za pomocą pędzla, wałka, tamponu lub poprzez natrysk pneumatyczny.
- Jeśli powierzchnia drzwi jest nieskomplikowana, bez zdobień i załamań, to najlepszy efekt zyskamy, wybierając pędzel lub wałek. Jeśli mamy drzwi zdobione, to lepszą techniką będzie użycie tamponu, którym naniesiemy cieńszą, ale i bardziej równomierną i gładszą warstwę lakierobejcy – radzi Krzysztof Klimczak.
Po rozprowadzeniu preparatu i roztarciu go półsuchym pędzlem lub gąbką trzeba odczekać około 12 godzin. Po upływie tego czasu należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe, do którego używamy papieru ściernego o gradacji ok. 320. Staranne wykonanie tej pracy pozwoli uzyskać idealnie gładką powierzchnię, na którą – po usunięciu pyłu – można rozpocząć aplikację drugiej warstwy Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON.

- Wyrób nanosimy w sposób analogiczny, jak jego pierwszą warstwę. Po upływie ok. 12 godzin nasze drzwi będą doskonale zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, a ponadto zyskają nową, trwałą powłokę w jednym z 14 dostępnych kolorów (lub bezbarwną) – mówi Krzysztof Klimczak. W ten sam sposób renowacji można poddać inne elementy drewniane na zewnątrz, np. płoty, pergole, okna, altany czy meble ogrodowe.
- Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku renowacji wcześniej impregnowanych czy lakierowanych przedmiotów elementy poddawane renowacji przed rozpoczęciem prac należy rozmontować, co pozwoli na równomierne zabezpieczenie całości – podsumowuje Krzysztof Klimczak.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie