Wróć do artykułów

Zmiana koloru drewna - krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Ponieważ drewno jest niezwykle plastycznym materiałem, bardzo łatwo zmienić jego kolor i nadać mu nowy, niepowtarzalny wygląd. Zmiana koloru drewna nie jest procesem skomplikowanym, jednak aby włożona praca przyniosła oczekiwany efekt warto przypomnieć, jak to zrobić i o czym należy pamiętać.

Puszki z kolorowymi farbami

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni

Odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni to podstawowy warunek powodzenia przedsięwzięcia. Jeśli nie przyłożymy się wystarczająco do tego etapu, możemy finalnie otrzymać podłogę, drzwi czy meble z zaciekami, z nierównomiernym kolorem lub przebarwieniami.

Nie ma znaczenia, czy zabieramy się za zmianę koloru drewna surowego, czy zmieniamy kolor drewna lakierowanego – zawsze pracę należy rozpocząć od uzupełnienia ubytków, np. Szpachlą do drewna Vidaron. Następnie bardzo dokładnie należy usunąć pozostałości poprzednich powłok, szlifując drewno papierem ściernym, szlifierką lub w przypadku podłogi - cykliniarką. Można również zastosować środki chemiczne do usuwanie starych powłok lakierniczych lub opalarkę. Po szlifowaniu usuwamy powstały kurz i pył wilgotną szmatką. Możemy także, w celu uwidocznienia rysunku słojów (to ułatwi nam aplikowanie kolejnych warstw), zwilżyć delikatnie powierzchnię i pozostawić ją do wyschnięcia. Za pomocą benzyny ekstrakcyjnej należy także usunąć wszystkie ślady po żywicy, kleju czy tłuste plamy.

Szlifowanie drewna

Krok drugi – malowanie

Jeśli powierzchnia, na której pracujemy, jest już gotowa: sucha, czysta i gładka, możemy zacząć nakładanie pierwszej warstwy. Jednak zanim to zrobimy, musimy zdecydować, czym będziemy malowali.

Wybór preparatu do malowania drewna zależy przede wszystkim od tego, czy zmieniamy kolor drewnianych mebli ogrodowych, czy tych użytkowanych w domu? Czy zmieniamy kolor drewna jasnego na ciemniejszy, czy też jest to zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny? Czy chcemy uzyskać matową, satynowa powierzchnię, czy raczej błyszczącą lakierowaną, ale bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne?

Jeżeli naszym celem jest rozjaśnienie drewna, najprostszym sposobem jest ługowanie. To popularna i prosta metoda bielenia drewna. Polega na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą odpowiedniej emulsji. Ług, czyli preparat będący wodnym roztworem zasady sodowej, wnika głęboko w strukturę drewna. Dzięki temu efekty takiego wybielania drewna są naprawdę widoczne, długotrwałe i satysfakcjonujące.

Malowanie desek na biały kolor

Zmieniając kolor drewnianych okien czy mebli ogrodowych warto użyć środka, który zabezpieczy drewno przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy Vidaron, który już podczas pierwszego malowania nada powierzchni eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna, jednocześnie zapewniając malowanym elementom ochronę przed promieniowaniem UV, wodą i śniegiem. Dodatkowo, impregnat głęboko penetruje i wzmacnia drewno, zabezpieczając je przed działaniem grzybów, pleśni i mchu.

Olejowanie drewnianych desek

Zmiana koloru drewna użytkowanego wewnątrz pomieszczeń – np. zmiana koloru schodów drewnianych czy podłogi – nie wymaga impregnacji. Wówczas po przygotowaniu podłoża (wycyklinowanie) już pierwszą warstwą może być np. Olej do tarasów Vidaron w wybranym kolorze, lub Bejca do drewna Vidaron na którą nalożymy Lakier bezpodkladowy Vidaron.

 Bejcowanie podłogi

Jeśli zmieniamy kolor drewna sosnowego, czyli bardzo jasnego, warto zastanowić się nad użyciem Oleju do drewna VIDARON. To produkt zawierający naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno, zabezpiecza więc je przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie powierzchni drewnianej. Daje jedwabisto-półmatowe wykończenie podkreślające słoje. Zawiera szlachetny wosk Carnauba – naturalny i wyjątkowo trwały. Taki sposób wykończenia nada malowanej powierzchni pożądany kolor, jednocześnie zachowując jego naturalność.

Zabezpieczenie drewna za pomocą pędzla

Krok trzeci – szlifowanie międzywarstwowe

Szlifowanie międzywarstwowe powinno być wykonane niezależnie od tego, jaki preparat wybierzemy. Dzięki temu procesowi usuniemy podniesione po implementacji pierwszej warstwy włókna drewna oraz cząsteczki kurzu, które mogły się do niej przyczepić. Uzyskamy idealnie gładką powierzchnię przed nałożeniem ostatecznej warstwy wykończeniowej.

Krok czwarty – warstwa wykończeniowa

Postępowanie w tym kroku zależy od tego, czy impregnowalismy malowaną powierzchnię, czy też od razu użyliśmy preparatu, który sam w sobie tworzy warstwę zewnętrzną. Jeśli drewno było impregnowane, teraz nadszedł czas na nadanie mu ostatecznego koloru za pomocą odpowiedniego preparatu. Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Vidaron, po prostu musimy nałożyć jej kolejną warstwę.

Lakierowanie podłogi wałkiem

Ciekawą opcją jest wykończenie powierzchni Lakierem akrylowym Vidaron. Lakier gwarantuje podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Po skończonej pracy warto wyczyścić i zabezpieczyć użyte podczas zmiany koloru drewna narzędzia, tak aby mogły zostać wykorzystane ponownie.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Impregnacja i malowanie drewna ogrodowego

Impregnacja i malowanie drewna ogrodowego

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewna od A do Z

Malowanie drewna od A do Z

Przeczytasz w 6 min

Jak zachować naturalny kolor drewna? - porady eksperta

Jak zachować naturalny kolor drewna? - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie