Wróć do artykułów

Jak pomalować meble na styl prowansalski? Porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Jak pomalować meble na styl prowansalski? Porady eksperta Meble w stylu prowansalskim zazwyczaj są białe i wyglądają na stare. Aby uzyskać efekt delikatnego postarzenia, warto wykorzystać impregnat, który zabarwi drewno, nie zasłaniając naturalnego rysunku słojów. Podpowiadamy, jak pomalować meble sosnowe na biało i zaaranżować taras, który kojarzy się ze słoneczną Prowansją.

meble ogrodowe w stylu prowansalskim

Białe meble w stylu prowansalskim – co jest potrzebne do ich pomalowania?

Prowansja kojarzy się ze słońcem, polami lawendy i sielskim klimatem wsi. Aby nadać ogrodowej aranżacji prowansalski charakter, warto wybierać stare meble i nadawać im drugie życie. Komplet drewnianych krzeseł, stół czy stylowa ławka to idealne elementy wyposażenia, które można poddać renowacji. Przed rozpoczęciem pracy należy zgromadzić następujące materiały i narzędzia:

• łagodny detergent (np. płyn do mycia naczyń),

• klocek szlifierski,

• papier ścierny o gradacji od 60 do 240,

• pędzel płaski,

• szpachelka,

• Szpachla do Drewna VIDARON w kolorze dopasowanym do odcienia drewna,

• Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON,

• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w kolorze R01 Dąb Bielony.

Pracę najlepiej zaplanować na pogodne, słoneczne dni, tak aby pomalowane drewno mogło swobodnie schnąć. Optymalne warunki to temperatura powietrza pomiędzy 10°C a 25°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 65%.

Malowanie drewna na biało

Jak pomalować meble sosnowe na biało? Malowanie nowych mebli

Jeśli chcesz pomalować meble zupełnie nowe, wykonane z surowego drewna, nie musisz przygotowywać ich w specjalny sposób. Wystarczy zadbać o ich odpylenie i umycie, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Tak przygotowane krzesła czy ławkę można zagruntować Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, który wzmacnia drewno i zapewnia mu ochronę biologiczną.

Kolejnego dnia (po upływie 24 godzin) należy przeszlifować, odpylić i pomalować meble Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON w kolorze R01 Dąb Bielony. Ten produkt nawierzchniowy chroni przed czynnikami atmosferycznymi, które mogą niszczyć meble – deszczem, śniegiem, mrozem, wilgocią i promieniami słonecznymi. Jak pomalować meble, żeby wyglądały na stare? Podczas nakładania impregnatu pędzlem można uzyskać efekt przecieranych mebli malowanych na biało, który jest pożądany w aranżacjach prowansalskich. Rysunek słojów widoczny pod białą farbą również pomaga w uzyskaniu efektu kojarzącego się z wiejskim pejzażem południowej Francji.

Wygładzanie powierzchni

Meble w stylu prowansalskim – jak je pomalować krok po kroku?

Stare meble pokryte łuszczącymi się warstwami farby czy lakieru trzeba najpierw odpowiednio przygotować do malowania. Przede wszystkim należy umyć je delikatnym detergentem (na przykład płynem do mycia naczyń), a następnie pozbyć się starych powłok. W tym celu najlepiej wykorzystać szpachelkę, a następnie klocek szlifierski i papier ścierny. Najpierw sięgnij po papier ścierny o niskiej gradacji, np. 60 lub 80. Następnie stopniowo zmieniaj arkusze, wybierając gradację 120, 180 i 240. Taka metoda pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiego podłoża, co przełoży się na lepszy efekt końcowy.

Po usunięciu wszystkich powłok malarskich i lakierniczych oraz wypolerowaniu drewna należy sprawdzić, czy na jego powierzchni nie ma ubytków – dziur czy głębokich rys. W przypadku stwierdzenia nierówności, należy wykorzystać Szpachla do Drewna VIDARON w kolorze podłoża. Za pomocą gotowej masy można w prosty sposób naprawić uszkodzone meble. Po 2–3 godzinach należy przeszlifować naprawiane miejsce drobnym papierem ściernym.

Suchą, przeszlifowaną i odpyloną powierzchnię drewna należy zaimpregnować. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący marki VIDARON nakłada się płaskim pędzlem, dbając o równomierne pokrycie podłoża preparatem. Meble muszą schnąć przez 24 godziny. Po tym czasie należy je przeszlifować i odpylić. Kolejnym krokiem jest zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON w kolorze R01 Dąb Bielony.

Klimatyczny taras w stylu prowansalskim

Po wyschnięciu meble wystarczy zaaranżować na tarasie i stworzyć przytulne miejsce sprzyjające relaksowi. Wykorzystaj białe lub kremowe poduszki w delikatny kwiatowy deseń, lniane obrusy i ceramiczne donice z lawendą. W otoczeniu tarasu świetnie sprawdzą się także bukszpany, glicynie, werbeny i aromatyczny tymianek.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie