Konserwacja drewna jest niezbędna, jeśli chcesz długo cieszyć się jego pięknem. I to niezależnie od tego, czy impregnacji podlega podłoga, taras, drewniane etykiety do roślin, krzesło, czy też tabliczki do warzywniaka. Dobrą metodą jest olejowanie drewna. Na czym polega ta technika i jak wykonać ją poprawnie?
Zabezpieczenie drewna to zadanie, które możesz wykonać na kilka sposobów. Bardzo popularną metodą zabezpieczenia desek, belek czy klepek jest ich lakierowanie. Jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się olejowanie drewna. To technika bardziej wygodna, która w ciekawy sposób podkreśla naturalne piękno słojów i skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami. Bardzo dobrym wyborem będzie Olej do Drewna Vidaron.
Piękno bez blasku
Jakiego efektu można się spodziewać po olejowaniu drewna? Technika ta polega na nasączeniu drewna olejami. Specjalny impregnat wnika głęboko w strukturę materiału, czyniąc go odpornym na zmienne warunki atmosferyczny oraz grzyby czy siniznę.
Po olejowaniu drewna konserwowana powierzchnia pozostaje matowa, a nie błyszcząca, jak w przypadku lakierowanej powierzchni. Dodatkowo podkreślone zostają słoje. W efekcie takiej impregnacji, twoje przedmioty będą wyglądać bardzo naturalnie. Pamiętaj, że finalny stopień połysku zależy również od przygotowania malowanej powierzchni. Zasada jest taka, że im bardziej wypolerujesz drewno przed malowaniem, tym efekt połysku będzie silniejszy. Jeśli nie wyszlifujesz mocno drewna przed lakierowaniem, wówczas efekt matowej powierzchni będzie większy.
Od tarasu po drewniane etykiety do roślin
Olejowaniu śmiało możesz poddać każdy rodzaj drewna, niezależnie od tego, czy jest ono wystawione na działanie czynników zewnętrznych, czy też nie. Technika ta sprawdzi się zarówno podczas zabezpieczenia tarasu, jak i mebli ogrodowych, altan i huśtawek. Olejować możesz ponadto blaty kuchenne, deski do krojenia, zabawki czy elementy dekoracyjne, takie jak drewniane etykiety do roślin czy też tabliczki do warzywniaka.
By poprawnie zaolejować drewnianą powierzchnię, zwróć uwagę na preparat, który wybierzesz. Produkty różnią się właściwościami. Dokładny dobór impregnatu przełoży się na jakość zabezpieczenia. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, by poprawnie zabezpieczyć drewno olejem?
Jak zaimpregnować drewno olejem?
Zadanie polegające na zaimpregnowaniu drewna olejem, nie jest trudne. By pracę zakończyć z zadowalającym skutkiem, wystarczy kilka prostych kroków. To ważne, byś nie pominął żadnego z etapów, bez względu na wielkość impregnowanej powierzchni. Niezależnie od tego, czy będą to etykiety do roślin, drewniane krzesła, czy stół, przygotowanie do konserwacji wygląda tak samo.
Pracę rozpocznij od dokładnego oczyszczenia drewnianej powierzchni. Musi być ona sucha, czysta i odtłuszczona. Niewskazane jest, by na drewnie pozostały fragmenty starych farb czy lakierów – usuń je podczas czyszczenia struktury. Zadaniem oleju jest wnikanie głęboko w podłoże i jego impregnacja. Przed olejowaniem przetrzyj materiał papierem ściernym i odkurz powierzchnię.
Tak przygotowane drewno pokryj pierwszą warstwą preparatu. Użyj do tego pędzla lub miękkiej ściereczki. Preparat nakładaj wzdłuż słojów. Częstym problemem jest aplikacja zbyt cienkiej lub za grubej warstwy impregnatu. Jak zrobić to poprawnie? Olej powinien wnikać w drewno, a nie tworzyć na nim grubej powłoki. Jego nadmiar trzeba na bieżąco usuwać (kilkanaście minut po nałożeniu). W przeciwnym razie olej zacznie się utwardzać i straci swoje właściwości. Ilość oleju zależna jest oczywiście od gatunku drewna, jego twardości oraz stopnia przygotowania pod olejowanie.
Nie zapomnij o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oleju. Ile powłok nałożyć? Jak długie przerwy robić? Odpowiedzi na te pytania szukaj przede wszystkim w zaleceniach producenta. Wiedz też, że liczba warstw jest zależna od stopnia, w jakim drewno narażone jest na kontakt ze szkodliwymi czynnikami.
Jeśli chcesz mieć prawidłowo zaimpregnowany tras, etykiety do roślin, drewniane meble czy akcesoria kuchenne, nie bagatelizuj wspomnianych wcześniej zaleceń producenta. Znajdziesz w nich wiele wskazówek dotyczących użytkowania konkretnego preparatu, jak na przykład informacje odnośnie odpowiedniej pory na malowanie (pogoda, temperatura) oraz czasu potrzebnego do pełnego wyschnięcia produktu.
Konieczna powtórka
Olejowanie drewna to proces, który należy cyklicznie powtarzać. Fakt, że za kilka lub kilkanaście miesięcy konieczne będzie ponowne olejowanie powierzchni, nie świadczy o braku poprawności przeprowadzonej konserwacji.
Kiedy ponownie zaimpregnować drewno? Wiele zależy od intensywności eksploatacji i częstotliwości narażenia na działanie wody. Dobrym wyznacznikiem, wskazującym na konieczność ponownej impregnacji drewna, jest utrata blasku oraz wsiąkanie wody w powierzchnię.