Wróć do artykułów

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Lampiony na taras drewniane
 2. Jak zrobić lampion z drewna? Potrzebne elementy
 3. Lampion z drewna DIY. Instrukcja

Nie ma nic przyjemniejszego niż wiosenny albo letni wieczór w ogrodzie pod rozgwieżdżonym niebem. Tę wyjątkową chwilę uprzyjemniają dekoracje świetlne, w tym efektowne lampiony, latarenki i girlandy świetlne. To one zmieniają Twój ogród, balkon czy taras w magiczną krainę!

Jeśli tylko masz odrobinę wolnego czasu, zamiast kupować gotowe lampiony, możesz wykonać taki samodzielnie. Podpowiadamy, by materiałem na lampion było drewno! Lampiony na taras drewniane wyglądają naturalnie i pięknie. Pasują do modnego stylu boho, eko i japandi. Ich wykonanie jest naprawdę proste. 

Lampiony ogrodowe drewniane – piękna ozdoba tarasu i balkonu. Aby zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi, użyj Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. 
Lampiony ogrodowe drewniane – piękna ozdoba tarasu i balkonu. Aby zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi, użyj Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. 

Lampiony na taras drewniane 

Drewniane latarenki to efektowne dekoracje. Możesz je postawić na stole na tarasie lub balkonie. Można też powiesić je na gałęzi drzewa, umieścić w oknie, na parapecie, na kominku. Lampion DIY z drewna to ozdoba sama z siebie. Szczególnego wyglądu nabiera jednak wieczorem, gdy wstawisz do niego świeczkę i ogród zalśni jej blaskiem. Jeśli oczekujesz jeszcze lepszego efektu, zrób kilka mniejszych i większych lampionów, nieco na wzór chińskich ogrodów. 

Gotowy lampion z metalu lub drewna możesz kupić w sklepie. O wiele większą przyjemnością jest jednak wykonanie go samodzielnie. Lampiony drewniane „zrób to sam” są dosyć prostą do zrobienia dekoracją. Możesz też w ten sposób stać się bardziej eko, bo do wykonania lampionów ogrodowych drewnianych da się wykorzystać materiały z recyklingu lub pozostałości z remontu – niepotrzebne deseczki, listewki, sklejki, części z palet czy nawet stare drewniane ramki na zdjęcia. 

Drewniane dekoracje do domu i ogrodu to bardzo modne dziś pomysły. Można je spotkać w aranżacjach w stylu skandynawskim, japandi, boho, we wnętrzach rustykalnych i prowansalskich oraz shabby chic. Mogą być proste lub ozdobne, większe lub mniejsze, pozostawione w naturalnym kolorze drewna lub pomalowane na jeden z wielu odcieniu, od bielonego drewna po palisander, teak czy nawet wenge. 

Lampiony drewniane „zrób to sam” pięknie prezentują się na tarasie nawet bez świecy. Ręcznie robione latarnie pasują zwłaszcza do modnego dziś stylu boho. 
Lampiony drewniane „zrób to sam” pięknie prezentują się na tarasie nawet bez świecy. Ręcznie robione latarnie pasują zwłaszcza do modnego dziś stylu boho. 

Jak zrobić lampion z drewna? Potrzebne elementy 

Sposobów na wykonanie lampionów na taras drewnianych jest kilka. My przedstawimy dziś dwa: jeden bardzo prosty z wykorzystaniem gotowych ramek do zdjęć i jeden nieco bardziej skomplikowany z użyciem drewnianych cienkich listewek.

Do zrobienia drewnianego lampionu DIY w wersji bardzo prostej potrzebujesz takich materiałów:

 • 4 identyczne drewniane ramki na zdjęcia ze szkłem – najlepiej, aby były prostokątne;
 • podstawa lampionu – powinien to być kwadratowy kawałek drewna lub sklejki o szerokości boku równej szerokości ramki na zdjęcia, np. 20x20 cm;
 • mniejsza kwadratowa deseczka (np. 15x15 cm) jako zwieńczenie lampionu;
 • opcjonalnie: dekoracyjna gałka lub uchwyt do przenoszenia lampionu.

Jak zrobić lampion z listewek? Oto lista potrzebnych materiałów:

 • 4 identycznej długości wąskie listewki lub kantówki;
 • dwa identyczne kwadraty ze sklejki lub z drewna do wykonania podstawy i góry lampionu, proponowany rozmiar to np. 20x20 cm;
 • mniejsza deseczka 15x15 cm jako zwieńczenie lampionu;
 • opcjonalnie: dekoracyjna gałka lub uchwyt do przenoszenia lampionu;
 • jako ścianki lampionu mogą służyć np. wąziutkie deseczki przybite poziomo (coś w stylu lameli), możesz też pozostawić ścianki lampionu odkryte.

Oprócz materiałów do przygotowania lampionu potrzebujesz również produktów, którymi zaimpregnujesz i pomalujesz drewno. To ważne, ponieważ Twój lampion będzie spędzał czas na świeżym powietrzu, gdzie narażony jest na wilgoć, pleśń czy promienie UV. Koniecznie użyj produktów do zabezpieczenia drewna marki VIDARON. Nasza propozycja to:

Krok 1, czyli zabezpieczenie biologiczne drewna: jeśli wykonujesz lampion z surowego, nigdy nie malowanego drewna, koniecznie musisz je najpierw zaimpregnować. Służy do tego Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Chroni on drewno przed sinizną, grzybami rozkładającymi drewno i jego szkodnikami. W Twoim lampionie będzie służył jako warstwa gruntująca pod impregnat, który nada drewnu kolor i zabezpieczy je przed warunkami atmosferycznymi.

Krok 2, czyli zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi i nadanie koloru: wybierz do tego celu np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny powłokotwórczy VIDARON. To środek do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna. Impregnuje je, wzmacnia i chroni przed wilgocią czy deszczem. A do tego uwydatnia naturalne piękno drewna i nadaje mu kolor. W palecie barw są kolory jak np. sosna złocista, orzech włoski, teak naturalny, dąb bielony czy antracyt szary. 

To jeszcze nie koniec gromadzenia rzeczy niezbędnych do wykonania lampionu drewnianego zrób to sam. Potrzebujesz jeszcze:

 • pistoletu do klejenia na gorąco i kleju;
 • piły lub wyrzynarki, jeśli musisz dociąć listewki do odpowiedniej długości;
 • papieru ściernego o gradacji 12-200 do wyrównania krawędzi i przeszlifowania drewna, aby było gładsze i lepiej wchłonęło impregnat;
 • pędzla do nakładania impregnatu oraz do malowania.
Drewniany lampion DIY
Drewniany lampion DIY

Lampion z drewna DIY. Instrukcja

Jak zrobić lampion z drewna? Oto instrukcja wykonania prostej latarenki z drewnianych ramek na zdjęcia.

 1. Przygotuj 4 identyczne prostokątne ramki na zdjęcia.
 2. Wyjmij z nich szkło.
 3. Zaimpregnuj każdą ramkę z każdej strony przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. Poczekaj 24 godziny, wyszlifuj w razie potrzeb i odpyl ramkę.
 4. Teraz pomaluj ramki wybranym produktem powłokotwórczym. Może to być Impregnat Ochronno-Dekoracyjny powłokotwórczy VIDARON.
 5. Po wyschnięciu każdą szybkę przyklej do ramki przy pomocy kleju do klejenia na gorąco. Chodzi o to, by lampion był stabilny i trwalszy. Zwróć uwagę, aby nie zabrudzić szybek klejem.
 6. Teraz przyszedł czas na łączenie czterech ścian tak by stworzyć kształt lampionu. Może Ci do tego służyć pistolet do klejenia na gorąco. Klej nakładaj małymi kropkami i ostrożnie.
 7. Poczekaj aż lampion wyschnie. Teraz przymocuj przy pomocy kleju na gorąco podstawę z drewnianej deseczki.
 8. Ostatni etap to doklejenie do ramek na górze lampionu zwieńczenia. W naszej propozycji tworzą je dwie deseczki – większe i mniejsza przyklejone do siebie. Pomysł może być jednak inny. Możesz też dokleić na górze dekoracyjny uchwyt albo gałkę. 

 

Jak zrobić lampion z listewek? Instrukcja wykonania niewiele się różni od lampiony z ramek na zdjęcia. Największa różnica to konieczność sklejenia listewek w cztery ścianki.

 1. Kwadratowa deseczka 20x20 będzie podstawą Twojego lampionu. Przymocuj do niej klejem na gorąco cztery listewki, które utworzą ramę dla lampionu.
 2. Do wsporników od góry przyklej identyczną deseczkę jak podstawa. Twój lampion pomału nabiera kształtu.
 3. Teraz pozostała jeszcze druga mniejsza deseczka na górze jako dekoracja podstawy. 
 4. Ścianki lampiony możesz pozostawić puste lub w poprzek przykleić do nich cieniutkie patyczki-paseczki jako dekorację.
 5. Teraz przyszedł czas na konserwację drewna przy pomocy produktów VIDARON. Postępuj tak jak przy punkcie 3. i 4. wcześniejszej instrukcji.
Drewniany lampion ogrodowy możesz powiesić także z bezpiecznymi lampkami ledowymi w środku.
Drewniany lampion ogrodowy możesz powiesić także z bezpiecznymi lampkami ledowymi w środku.

Własnoręczne wykonanie dekoracji do ogrodu to duża satysfakcja. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć piękny lampion DIY. Koniecznie sprawdź ofertę impregnatów VIDARON do pielęgnacji i zabezpieczenia drewna w ogrodzie!

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Przeczytasz w 7 min

Sofa z palet na taras albo balkon - jak ją wykonać?

Sofa z palet na taras albo balkon - jak ją wykonać?

Przeczytasz w 9 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie