7 pomysłów na taras przed domem
Przeczytasz w 7 min
Z artykułu dowiesz się:
Tarasy często buduje się jako ostatnie – wiadomo, najważniejszy jest dom i jego wyposażenie. Utarło się też przekonanie, że budowa tarasu musi sporo kosztować, głównie ze względu na koszt materiałów, takich jak specjalne deski. Nie do końca jest to prawdą. Tańszą i prostszą wersję tarasu możesz zbudować z drewnianych palet.
Jak zrobić taras z palet, aby spełniał Twoje oczekiwania? Przede wszystkim musisz go dobrze zaplanować. Największym błędem są tarasy zbyt małe – ciężko później o ich funkcjonalną aranżację, a czasami nawet o wygodne ustawienie fotela lub leżaka.
Trzeba też wybrać taką stronę budynku, gdzie jest odpowiednie miejsce. Jeśli to możliwe, zaplanuj budowę tarasu od wschodniej lub zachodniej strony. Część północna będzie prawie zawsze zacieniona, od południa natomiast może być problem z nadmiernym nasłonecznieniem.
Optymalne wymiary tarasu, aby później cieszyć się z jego funkcjonalności, to kilkanaście metrów kwadratowych. Można wówczas spokojnie zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak meble czy ozdobne rośliny. Jeśli jednak planujesz spędzać na nim dużo czasu i np. bawić się z przyjaciółmi – taras powinien być większy.
W tym poradniku podpowiadamy, jak w amatorski sposób zrobić taras z palet drewnianych i zakładamy, że nie trzeba będzie wykonywać poważnych prac budowlanych typu wykopy czy murowanie. Dlatego bardzo ważną kwestią przed budową tarasu jest wybór miejsca możliwie jak najbardziej równego i o w miarę utwardzonej powierzchni.
Taras z palet – jak zrobić, aby nie było zawodu w trakcie pracy i przy efekcie końcowym? Przede wszystkim dobrze wybierz palety do budowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tak zwane europalety, występujące w zestandaryzowanym rozmiarze 120 × 80 cm. Jednak na rynku dostępne są także wymiary mniej typowe, np. 120 × 100 cm lub 120 × 120. Najważniejsze to uniknąć łączenia palet o różnych gabarytach, bo bardzo komplikuje to pracę. Warto zaopatrzyć się w jeden rodzaj, szczególnie że potrzeba ich będzie sporo – nawet kilkanaście.
Rekomendujemy wybór palet w standardzie euro. Te palety muszą spełniać określone wymagania co do wytrzymałości, dają więc pewność, że wykonane są z dobrego drewna i każda będzie mniej więcej taka sama. Takiej pewności nie ma w przypadku palet niestandardowych, często wykonywanych z gorszej jakości drewna lub odpadów.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup palet używanych, a nie nowych, bo to istotnie zmniejsza koszty. Musisz jednak być uważnym przy wyborze i unikać egzemplarzy bardzo starych, zużytych lub uszkodzonych.
Taras z palet zwymiaruj tak, aby nie było potrzeby przecinania gotowych elementów – zaoszczędzisz sobie sporo pracy! Należy więc potraktować palety jak gotowe klocki do złożenia. Przycinania nie uniknie się jednak na etapie montażu powierzchni tarasu. Niezbędna będzie więc piła mechaniczna lub ręczna, a dalej wkrętarka i spory zapas wkrętów. Nieodzowna będzie też poziomica.
Palety są zbijane gwoździami. Dla pozyskania desek przyda się łapa do gwoździ i obcęgi lub kombinerki.
Palety są wykonywane z drewna nieheblowanego, dlatego nawierzchnię tarasu trzeba przeszlifować. Najlepszym rozwiązaniem jest szlifierka elektryczna, ale nakładka do wkrętarki też się nada. Warto zaopatrzyć się w papier ścierny różnej grubości – grubszy do wstępnego szlifowania, drobny do wygładzania.
Drewno z palet jest surowe, niezbędne więc będzie malowanie. Dużą powierzchnię tarasu najłatwiej i najszybciej maluje się szerokim pędzlem „ławkowcem”, ewentualnie może być też wałek. Do zabezpieczenia trudniej dostępnych miejsc wyposaż się w wąski pędzel. Czym pomalować taras? Proponujemy Olej Do Drewna VIDARON, idealny do surowych desek drewnianych.
Palety mają stanowić podstawę tarasu, ale same także potrzebują równego i stabilnego podparcia. Nawet jeśli grunt jest twardy, odradzamy układanie ich bezpośrednio na trawie, ziemi lub piasku. Z czasem mogą zacząć się zapadać, a jednocześnie będą chłonąć wodę od podłoża.
Dlatego w miejscach styku palet z gruntem dobrze jest ułożyć elementy betonowe, np. kostki albo przynajmniej pasy grubej folii. Betonowe lub kamienne kostki dobrze jest nieco wbić w podłoże, co utwardzi całość. Zrób to przy pomocy młotka brukarskiego.
Efektem prac na tym etapie powinna być równe, połączone ze sobą palety, gotowe do montażu podłogi tarasu. Pamiętaj o skręcaniu ze sobą poszczególnych elementów, aby całość w przyszłości się nie rozjechała.
Jak zrobić podłogę na tarasie z palet? Opcje są dwie: zastosowanie gotowych produktów, takich jak deski kompozytowe czy drewno albo wykorzystanie drewna z palet. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, z pewnością będzie ona droższa. Sposób montażu poszczególnych rodzajów desek tarasowych to odrębny temat, więc najważniejsze to przestrzeganie zaleceń producenta. Tutaj skupiamy się na wykonaniu wszystkiego z palet.
Europalety, ze względu na swoją konstrukcję, nie zapewniają jednolitej powierzchni. Będziesz potrzebować odpowiedniej liczby dodatkowych desek, które będzie można ułożyć na przygotowanym wcześniej stelażu.
Montaż można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to wypełnienie deskami istniejących szczelin, tak aby uzyskać jednolitą powierzchnię. Jest to jednak praca dość niewdzięczna – dylatacje między deskami na paletach nie mają tej samej szerokości co deski, oznacza to więc dużo docinania.
Znacznie łatwiejszą opcją jest przybicie nowej warstwy desek na przygotowaną podstawę z palet. Trzeba pamiętać, aby nowe elementy układać poprzecznie, co zapewni stabilność i wytrzymałość konstrukcji.
Kiedy uzyskasz równą, jednolitą powierzchnię, trzeba zabrać się do jej szlifowania. Im większa i wydajniejsza szlifierka, tym sprawniej uda się zakończyć ten etap. Rozpocznij od usunięcia grubym papierem najbardziej widocznych nierówności. Po tym etapie możesz przejść do wygładzania papierem o małej gramaturze.
Kolejny etap to malowanie. Zanim jednak nałożysz pierwszą warstwę farby lub lakieru, odkurz najpierw całą powierzchnię. Usuniesz w ten sposób pył po szlifowaniu, a farba będzie dobrze wsiąkać w surowe drewno .
Jak zrobić taras z palet drewnianych, aby wytrzymał lata – w końcu to konstrukcja na zewnątrz, narażona na wodę, zmienne warunki atmosferyczne i szkodniki? Dobrym wyborem przy zabezpieczaniu konstrukcji będzie Olej Do Drewna VIDARON.
To nowoczesny preparat 3w1, który kompleksowo chroni i upiększa drewno. Po dwukrotnym malowaniu powierzchnia tarasu będzie odporna na ścieranie i zarysowania – między innymi dzięki zastosowaniu naturalnego wosku.
Olej chroni przed długotrwałym oddziaływaniem promieni UV oraz kolonizacją przez grzyby i mikroorganizmy. Dzięki dostępności w sześciu kolorach masz sporo możliwości dla podkreślenia naturalnego usłojenia drewna i uzyskasz świetny efekt estetyczny.
Jeśli pomalowana nawierzchnia tarasu wyschnie, zgodnie z zaleceniami producenta, można zacząć go wyposażać i użytkować. Niezbędne będą z pewnością meble ogrodowe – jeśli są drewniane, zabezpiecz je środkami VIDARON. W relaksie i wypoczynku z pewnością pomogą dodatkowe elementy, takie jak donice z kwiatami czy ozdobne drobiazgi. Taras możesz też częściowo ogrodzić niewielką barierką, która doda uroku.
Pamiętaj o prawidłowym użytkowaniu. Wszystkie elementy wyposażenia powinny mieć nogi lub podpory, które nie będą niszczyć tarasowej nawierzchni. Taras należy utrzymywać w czystości, aby zbierający się piasek i pył niepotrzebnie nie ścierał pomalowanej powierzchni. Jeśli zimą nie użytkujesz tarasu, nakryj go, aby dodatkowo zabezpieczyć przed deszczem i śniegiem.
Wiesz już, jak zrobić taras z palet – nie jest to przecież takie trudne! Ruszaj więc po narzędzia i materiały oraz produkty VIDARON do skutecznego malowania. A kiedy Twój wymarzony taras będzie już gotowy, daj nam znać, chętnie zapoznamy się z efektami!
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min