Wróć do artykułów

Ługowanie drewna - w jaki sposób skutecznie wybielać drewno?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Jak wybielić drewno? Wśród wielu możliwości ciekawą techniką jest ługowanie drewna z wykorzystaniem specjalnej substancji, czyli ługu sodowego. Na czym polega ługowania, jakie ma zalety i jak przeprowadzić je krok po kroku?

Spis treści:

  1. Czym jest ługowanie drewna?
  2. Ługowanie drewna krok po kroku
  3. Co daje ługowanie?
  4. Co można ługować?
  5. Najczęstsze błędy przy ługowaniu drewna

Każdy gatunek drewna zmienia swój kolor wraz z upływem czasu. To naturalny proces, który zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia powierzchni. Najczęściej drewno po prostu ciemnieje, co nie zawsze cieszy właścicieli. Proces ten można jednak – w ograniczonym, ale zazwyczaj satysfakcjonującym zakresie – zatrzymać, spowolnić lub nawet odwrócić. Jak wybielić drewno? Najprościej: poprzez ługowanie.

Wybielone deski

Czym jest ługowanie drewna?

Ługowanie drewna to technika modyfikacji struktury drewna, zyskująca coraz większą popularność wśród stolarzy, renowatorów i miłośników rękodzieła. Polega na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą odpowiedniej emulsji. Specjalny roztwór, zwany ługiem wnika głęboko w drewno, usuwając naturalne pigmenty i nadając mu charakterystyczny, jasny kolor.

Ługowanie drewna to więc jedna z metod jego bielenia. Ług jest wodnym roztworem zasady sodowej. Dzięki temu efekty takiego wybielania drewna są naprawdę widoczne, długotrwałe i satysfakcjonujące.

Ługowane drewniane deski

Ługowanie drewna krok po kroku

Aby efekty ługowania były długotrwałe i zadowalające, ługowana powierzchnia musi być idealnie czysta, bez poprzednich warstw farby i lakieru. Dlatego większe powierzchnie należy najpierw wycyklinować, a mniejsze dokładnie przetrzeć papierem ściernym. Aby drewno lepiej wchłonęło ług, można zrobić w nim mikrootwory za pomocą specjalnej metalowej szczotki. Po szlifowaniu powierzchnię należy dokładnie odpylić, aby zapewnić równomierne nałożenie preparatu.

Ług nanosimy na świeżo cyklinowaną lub szlifowaną powierzchnię wałkiem lub płaskim pędzlem. Ważne jest równomierne jego rozprowadzenie, a ostatnia warstwa musi być nakładana zgodnie z rysunkiem słojów na drewnie. Powierzchni nie padujemy, pozwalamy chemii trawić drewno. W zależności od pożądanych efektów, możemy nałożyć więcej niż jedną warstwę ługu.

Bielone drewno w kuchni

Drewno potraktowane ługiem to wciąż niemal surowa powierzchnia. Jeśli ma nam dobrze i długo służyć, trzeba ją jeszcze przeszlifować i nanieść warstwę zabezpieczającą. Bardzo ważne w pracy z ługiem jest jego równomierne położenie i przetarcie(zmatowienie) przed nałożeniem tej ostatniej, zabezpieczającej warstwy.

Oto krok po kroku, jak przeprowadzić ługowanie drewna:

  1. Zmieszaj ług sodowy z wodą w odpowiednich proporcjach. Pamiętaj, aby działać zgodnie z instrukcją producenta.
  2. Przygotuj odpowiednio powierzchnię. Musisz usunąć w tym celu wszystkie warstwy poprzedniej farby oraz lakieru. Podłogi drewniane należy wycyklinować. Mniejsze powierzchnie oczyszcza się papierem ściernym – ręcznie lub mechanicznie.
  3. Nałóż roztwór ługu na drewno za pomocą pędzla lub gąbki. Dokładnie pokryj całą powierzchnię, zwracając uwagę na zakamarki i trudno dostępne miejsca.
  4. Pozostaw ług na drewnie na czas określony przez producenta. W zależności od celu ługowania, może trwać ono od 30 minut do nawet 5 godzin. Po tym czasie można nałożyć drugą lub nawet trzecią warstwę.
  5. Przeszlifuj drewno, aby je zmatowić.
  6. Nałóż warstwę zabezpieczającą drewno. Może to być lakier lub olej.

Jako ostatnią warstwę polecamy Olej Do Drewna VIDARON. Olej zawiera wosk Carnauba, który głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna. Olej Do Drewna uwydatnia urodę drewna i podkreśla piękno usłojenia. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz wyróżnia się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie. Olej Do Drewna VIDARON polecany jest do tarasów i mebli ogrodowych oraz innej małej architektury ogrodowej.

Bielone drewno w łazience

Co daje ługowanie?

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak olejowanie czy bejcowanie, ługowanie wyróżnia się przede wszystkim specyficznym, białym kolorem drewna. Poprzez nałożenie ługu uwidocznia się także rysunek i struktura drewna, a wizualnie – powierzchnia staje się po prostu jaśniejsza. Wygląda trochę jak wyszorowana wybielaczem, jednak brak wyraźnych śladów zastosowanego środka sprawia, że zachowany zostaje oryginalny wygląd drewna. Ługowanie nie tylko wybiela drewno – zatrzymuje także postępujący proces jego ciemnienia bądź żółcenia.

Efekty ługowanie drewna to:

  • Wybielenie - ługowanie skutecznie rozjaśnia drewno, nadając mu jednolity, biały lub lekko kremowy odcień.
  • Wydobycie struktury drewna – ługowanie drewna sosnowego czy innych gatunków uwydatnia rysunek słojów i naturalne piękno drewna, czyniąc je bardziej wyrazistym.
  • Zmiękczenie drewna - ługowanie może w ten sposób ułatwić obróbkę i rzeźbienie drewna, dotyczy to np. ługowania drewna dębowego.
  • Nadanie antybakteryjnych właściwości - ług sodowy, główny składnik procesu ługowania, wykazuje właściwości antybakteryjne, co może wydłużyć żywotność drewna.

Ługowane drewno

Co można ługować?

Wszystko, co jest wykonane z – najlepiej jasnego – drewna. Podłogi drewniane i parkiety, blaty, boazerie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ługowaniu poddać również meble: krzesła, szafy, biurka, ławki. Dzięki temu prostemu procesowi otrzymają nowy, naturalny i niepowtarzalny design na długi czas.

W szczególności procesowi ługowania drewna możesz poddawać meble i elementy dekoracyjne, które potrzebują wybielenia. Ługowanie znakomicie sprawdza się w przypadku renowacji starych mebli. Dzięki temu nadasz im świeży i nowoczesny wygląd.

Innym popularnym zastosowaniem ługowania jest wykończenie i rozjaśnienie podłóg drewnianych. Jasne, ługowane deski podłogowe doskonale komponują się z wnętrzami w stylu skandynawskim, boho czy shabby chic. Pasują do bielonych mebli i dobrze wpisują się w nowe trendy wnętrzarskie, w których główną rolę grają pastele oraz biel i jej odcienie.

Kolejne zastosowanie ługowania to wykończenie drewnianych okładzin ściennych. Ługowane panele ścienne to oryginalny i elegancki sposób na dekorację wnętrz. Możesz je zastosować jako alternatywę dla tradycyjnej boazerii w takich stylach aranżacji jak scandi, japandi, boho, styl rustykalny czy modern farmhouse.

Ługowanie uwydatnia piękno naturalnego drewna, czyniąc je idealnym materiałem do tworzenia różnego rodzaju dekoracji i rzeźb. W ten sposób nadasz ciekawy wygląd dodatkom wnętrzarskim do salonu, kuchni, sypialni czy innych pomieszczeń.

Jakie drewno można poddać ługowaniu? Ta technika nadaje się do większości gatunków drewna, jednak najlepsze efekty uzyskuje się na drewnie dębowym, sosnowym i jesionowym. Każde z nich ma dosyć wyraźny rysunek drewna i różnorodne usłojenia, które ługowanie pięknie wydobywa, jednocześnie rozjaśniając drewno.

Ług sodowy można stosować zarówno w przypadku drzew liściastych (dąb, buk, jesion), jak i drewna iglastego (sosna, świerk, modrzew). Musisz tylko pamiętać, że do ługowania drewna świerkowego nadaje się ług do drewna miękkiego. Do wybielenia drewna z drzew liściastych służy ług do twardych odmian drewna.

Najczęstsze błędy przy ługowaniu drewna

Ług to silny środek chemiczny na bazie wodorotlenku sodu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to niebezpieczna substancja, której opary mogą wywołać łzawienie oczu, ból, mocno podrażnić błonę śluzową nosa czy gardła oraz wywołać silne oparzenie. Przy większym kontakcie pojawia się nawet martwica komórek, które miały kontakt z ługiem lub jego stałą postacią – sodą kaustyczną.

Jeśli masz kontakt z ługiem, koniecznie zaopatrz się więc w środki ochrony osobistej, takie jak odzież ochronna, rękawice lateksowe, maska oraz specjalne obuwie.

Kolejnym błędem jest też używanie nieodpowiednich rodzajów ługu. Do ługowania drewna dębowego używaj tylko ługu przeznaczonego do drewna liściastego. Do ługowania drewna sosnowego służy ług do drewna iglastego.

Warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do ługowania. Powinna ona być sucha, oczyszczona ze starych powłok, odpylona. Wilgotność drewna przeznaczonego do bielenia nie powinna przekraczać 15%.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min

Drugie życie drewna w ogrodzie

Drugie życie drewna w ogrodzie

Przeczytasz w 4 min

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie