Wróć do artykułów

Ługowanie drewna - w jaki sposób skutecznie wybielać drewno?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Każdy gatunek drewna zmienia swój kolor wraz z upływem czasu. To naturalny proces, który zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia powierzchni. Najczęściej drewno po prostu ciemnieje, co nie zawsze cieszy właścicieli. Proces ten można jednak – w ograniczonym, ale zazwyczaj satysfakcjonującym zakresie – zatrzymać, spowolnić lub nawet odwrócić. Jak wybielić drewno? Najprościej: poprzez ługowanie.

Wybielone deski

Czym jest ługowanie drewna?

Ługowanie drewna to jedna z metod jego bielenia. Polega na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą odpowiedniej emulsji. Ług, czyli preparat będący wodnym roztworem zasady sodowej, wnika głęboko w strukturę drewna. Dzięki temu efekty takiego wybielania drewna są naprawdę widoczne, długotrwałe i satysfakcjonujące.

Ługowane drewniane deski

Ługowanie drewna krok po kroku

Aby efekty ługowania były długotrwałe i zadowalające, ługowana powierzchnia musi być idealnie czysta, bez poprzednich warstw farby i lakieru. Dlatego większe powierzchnie należy najpierw wycyklinować, a mniejsze dokładnie przetrzeć papierem ściernym. Aby drewno lepiej wchłonęło ług, można zrobić w nim mikrootwory za pomocą specjalnej metalowej szczotki. Po szlifowaniu powierzchnię należy dokładnie odpylić, aby zapewnić równomierne nałożenie preparatu.

Ług nanosimy na świeżo cyklinowaną lub szlifowaną powierzchnię wałkiem lub płaskim pędzlem. Ważne jest równomierne jego rozprowadzenie, a ostatnia warstwa musi być nakładana zgodnie z rysunkiem słojów na drewnie. Powierzchni nie padujemy, pozwalamy chemii trawić drewno. W zależności od pożądanych efektów, możemy nałożyć więcej niż jedną warstwę ługu.

Bielone drewno w kuchni

Drewno potraktowane ługiem to wciąż niemal surowa powierzchnia. Jeśli ma nam dobrze i długo służyć, trzeba ją jeszcze przeszlifować i nanieść warstwę zabezpieczającą. Bardzo ważne w pracy z ługiem jest jego równomierne położenie i przetarcie(zmatowienie) przed nałożeniem tej ostatniej, zabezpieczającej warstwy.

Jako ostatnią warstwę można zastosować Olej do drewna Vidaron.

Bielone drewno w łazience

Co daje ługowanie?

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak olejowanie czy bejcowanie, ługowanie wyróżnia się przede wszystkim specyficznym, białym kolorem drewna. Poprzez nałożenie ługu uwidocznia się także rysunek i struktura drewna, a wizualnie – powierzchnia staje się po prostu jaśniejsza. Wygląda trochę jak wyszorowana wybielaczem, jednak brak wyraźnych śladów zastosowanego środka sprawia, że zachowany zostaje oryginalny wygląd drewna. Ługowanie nie tylko wybiela drewno – zatrzymuje także postępujący proces jego ciemnienia bądź żółcenia.

Ługowane drewno

Co można ługować?

Wszystko, co jest wykonane z – najlepiej jasnego – drewna. Podłogi drewniane i parkiety, blaty, boazerie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ługowaniu poddać również meble: krzesła, szafy, biurka, ławki. Dzięki temu prostemu procesowi otrzymają nowy, naturalny i niepowtarzalny design na długi czas.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min

Drugie życie drewna w ogrodzie

Drugie życie drewna w ogrodzie

Przeczytasz w 4 min

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie