Wróć do artykułów

Oryginalne kolory schodów wewnętrznych i balustrad. Trendy na rok 2016

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Schody pełnią we wnętrzach nie tylko funkcję praktyczną, mogą być również elementem dekoracyjnym – szczególnie schody o interesującej konstrukcji lub innych oryginalnych cechach. Na przykład o niezwykłym kolorze. I tak jak w niektórych domach schody są dyskretne i nierzucające się oczy, tak w innych stanowią coś na kształt rzeźby będącej dominującym elementem przestrzeni. Jak kształtują się trendy w dziedzinie koloru schodów i balustrad? Oto nasz poradnik.

Drewniane schody

Klasyczne odcienie brązu

Na naturalne odcienie drewna zawsze jest moda. To trend który trwa przez dekady mimo mijających mód. Takie schody pasują do każdego wnętrza i stylu i łatwo adoptują się stylistycznie do zmieniających się wkoło aranżacji. Brązowo-beżowe klatki schodowe opierają się nowym trendom najdłużej ale w tym sezonie, po latach montowania schodów w typowych kolorach, nastał czas na coś nowego, innego. W 2016 malujemy schody w naszych domach na nietypowe kolory, a planując nowe – decydujemy się na coś bardziej oryginalnego niż kolor naturalnego drewna lub metalu.

Ciemne schody na poddasze

Granat

To kolor kojarzący się z powagą i poprawnością. Wnosi do wnętrza elegancję i harmonię. Jest coraz częściej stosowany we wnętrzach, ale jeszcze nie dość często. To powinno się zmienić – granat wspaniale komponuje się z niezmiennie modnymi szarościami, i z wieloma innymi kolorami. Nie nadaje się do stosowania w nadmiarze we wnętrzu, ale idealnie sprawdza się na wybranych elementach: pojedynczych ścianach, gzymsach, podciągach, murkach. Sprawdzi się też jako kolor bazowy schodów. Pasują do nich grafitowe bądź czarne balustrady – w wersji eleganckiej, lub białe – w wersji inspirowanej klimatami nadmorskimi.

Czerwień

Czerwień dodaje energii – bardzo mocno przyciąga wzrok i działa pobudzająco na układ nerwowy. Nie wszyscy to lubią, ale wielu mężczyzn bardzo ceni sobie ten kolor. Szczególnie w połączeniu w czernią. Czerwone schody to pomysł bardzo oryginalny i odważny. Ale do odważnych świat należy – to rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju, a schody staną się jego wizytówką. Podobnie jak przy kolorze granatowym, w zależności od kolorów towarzyszących, osiągnie się inny efekt: mocny męski, gdy połączymy czerwień z czernią i grafitem, lub wręcz przeciwnie – bardziej kobiecy, gdy uzupełnimy czerwień bielą.

Multikolor

Tęczowe schody to propozycja jeszcze bardziej szalona niż schody czerwone. Nie muszą być to wszystkie kolory tęczy, wystarczą trzy lub cztery kolory, którymi maluje się na przemian stopnie i efekt już jest niezwykły. Takie schody sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mieszkańcy mają dzieci lub pielęgnują swoje dziecięce dusze - nie boją się bawić wyglądem swojego domu i za nic mają sztywne konwencje. W domu z kolorowymi schodami życie upływa przyjemniej. A na pewno przemieszczanie się z parteru na piętro, i odwrotnie.

Biel

Na koniec coś niby oczywistego w epoce modnych bieli, a jednak nie tak często jeszcze spotykane: schody bielone. Idealnie wkomponowane w otoczenie, wygrywające z nim formą i światłocieniem. Tylko pozornie są niepraktyczne, przy użyciu dobrych materiałów, długo utrzymają swój kolor niewinności.

Do prac przy schodach polecamy produkty VIDARON – Lakier Bezpodkładowy oraz Bejcę, która pomoże nam zmienić kolor drewna według powyższych wskazówek.

Galeria zdjęć (6)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie