Z artykułu dowiesz się:
- Planowanie przestrzeni
- Wybór mebli i akcesoriów
- Zastosowanie roślin i zieleni
- Wykończenie i ochrona powierzchni
Zastanawiasz się, jak urządzić balkon w bloku? Na małym metrażu najważniejszy jest dobry pomysł i dobór odpowiednich mebli oraz dodatków dopasowanych do niewielkiej przestrzeni. Oprócz funkcjonalności liczy się też przytulność – przydadzą się więc miękkie poduszki i koce. Nie zapominaj także kwiatach i roślinności doniczkowej. Może chcesz wygospodarować trochę przestrzeni na mały warzywnik lub ogródek ziołowy?
W artykule pokażemy, jak urządzić balkon w bloku oraz jak o niego zadbać, by prezentował się ładnie przez wiele sezonów.
Planowanie przestrzeni
Zanim zabierzesz się za zakupy mebli, poduszek i lampionów na swój wymarzony balkon, zaplanuj dokładnie, jak powinien być zaaranżowany. Pomysł na mały balkon w bloku musi zaczynać się od analizy Twoich potrzeb. Czy chcesz tu spędzać czas z książką, czy przyjmować znajomych? Jeśli pierwsza opcja jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna, przyda się kącik z wygodnym fotelem, np. wiszącym, w stylu boho. Jeśli jednak planujesz spotkania ze znajomymi lub rodziną – potrzebujesz mebli, takich jak składany stół i krzesła, które można w dowolnej chwili rozłożyć, aby ugościć przyjaciół.
Planujesz na balkonie hodować kwiaty w donicach lub innych pojemnikach? Musisz przewidzieć na nie miejsce oraz dodatkowo wygospodarować odrobinę przestrzeni na drobne akcesoria ogrodnicze. Kwiaty najlepiej wyglądają w doniczkach ceramicznych czy metalowych, te z tworzywa dosyć szybko się niszczą i tracą swój ładny wygląd. Doskonałym pomysłem są też eleganckie i estetyczne doniczki drewniane. Musisz jednak pamiętać, aby raz w roku impregnować je i odświeżać kolor z pomocą środków VIDARON takich jak np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna.
Czy planujesz uprawę balkonowych warzyw? Wbrew pozorom nawet mały balkon w bloku to doskonałe miejsce na mini uprawę pomidorów, sałaty, rzodkiewki czy rukoli. Służą do tego specjalne drewniane pojemniki. Sprawdzą się również wertykalne donice, które pozwolą Ci wykorzystać do maksimum niewielkie miejsce i zagospodarować także ściany balkonu. W pionowych pojemnikach wykonanych z palet czy zwykłych doniczek powieszonych na ścianie możesz z powodzeniem hodować zioła, takie jak bazylia, tymianek, mięta, melisa, oregano. Na małych balkonach bardzo dobrze sprawdza się także uprawa wiszących truskawek, poziomek oraz pomidorków koktajlowych.
Gdy wiesz już, co powinno się znaleźć na Twoim balkonie, kolejny krok to wybór stylu aranżacji. Popularnym pomysłem na balkon w bloku jest styl boho. Lekkie, ażurowe meble wpasują się idealnie, dodaj ciekawe plecionki i zwiewne romantycze tkaniny.
Inna ciekawa inspiracja na balkon w bloku to prosty styl skandynawski. Meble w stylu scandi są drewniane, najczęściej w kolorze jasnego drewna lub białe. Do tego sporo dodatków np. w postaci lameli na ścianie balkonu. Popularne są również minimalistyczne wzory geometryczne lub inspirowane skandynawską kulturą ludową. Nie zapomnij o lampionach i lampach, których w stylu scandi nie powinno zabraknąć!
Kolejny pomysł na mały balkon w bloku to surowy styl loftowy. Podobają Ci się meble łączące stal z drewnem? Fabryczne lampy i dodatki? Beton i cegła? Możesz je śmiało wprowadzić do aranżacji balkonu w stylu industrialnym.
Wybór mebli i akcesoriów
Jakie meble sprawdzą się na małym balkonie? Na pewno nie zmieści się tu outdoorowa sofa czy zestaw mebli z dużym stołem i sześcioma krzesłami. Nie znaczy to jednak, że Twój niewielki balkon w bloku nie może być funkcjonalny i modny!
Nasza propozycja? Drewniany stolik, który możesz złożyć, kiedy nie jest = potrzebny w danym momencie. Prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie w swoim naturalnym kolorze drewna lub delikatnie pomalowany jasnymi odcieniami np. przy pomocy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON w kolorze V17 dąb bielony.
Nie przekonuje Cię składany model? Postaw na niewielki stolik i dwa wygodne krzesła! Jeśli będziesz potrzebować więcej miejsca do siedzenia, zainwestuj w dodatkowe poduchy. Wybierz takie, które są uszyte z tkaniny outdoorowej (wodoodpornej). Nie trzeba będzie ich chować na noc do salonu. Poduszki to doskonały sposób na ocieplenie przestrzeni. Kochają je dzieci i dorośli. Proponujemy modne wzory w styl urban jungle (liście monstery, trawy, kwiaty łąkowe) oraz niezawodne i poprawiające humor pastele.
Nawet na małym balkonie warto powiesić huśtawkę. Najmodniejsze są dziś te w stylu boho – z frędzlami, plecionkami, wyglądające jak dziergane na szydełku czy drutach. Jeśli miejsca jest naprawdę niewiele, huśtawkę możesz przymocować do sufitu.
Pamiętaj, że każdy balkon dekorują tkaniny. Powieś zasłonę w piękne wzory, np. botaniczne czy geometryczne. Zainwestuj w dywan balkonowy – tkany na płasko i wykonany z wodoodpornej przędzy z tworzywa sztucznego. Twój mały balkon w bloku od razu nabierze charakteru!
Zastosowanie roślin i zieleni
Balkon warto ozdobić roślinami. Spełniają one nie tylko funkcję dekoracji. Są także sposobem na poprawę nastroju. Uspokajają i zmniejszają stres. Nawet w środku wielkiego miasta możesz poczuć się jak w kolorowej enklawie.
Jakie rośliny warto mieć na balkonie? Najlepsze i najprostsze w uprawie kwiaty balkonowe to m.in.:
- pelargonia;
- petunia ogrodowa;
- fuksja;
- sundaville;
- nemezja;
- begonia;
- milion dzwonków (Kalibrachoa);
- aksamitka rozpierzchła;
- dzwonek (Campanula);
- lobelia zwisająca.
Jeśli podobają Ci się rośliny zimozielone, postaw na iglaki – miniaturowe, niskopienne, takie jak małe cyprysy czy tuje. Pięknie na balkonach prezentują się także trawy w ozdobnych pojemnikach. W szkółkach z pewnością znajdziesz sporo ich odmian Wybierz mniejsze gatunki, które idealnie nadadzą się na Twój mały balkon.
Balkon to także dobre miejsce na uprawę ziół i pięknie pachnących kwiatów. Mięta, melisa czy tymianek, a także lawenda sprawią, że balkon zmieni się w oazę w stylu śródziemnomorskim! Dodatkowo dołóż doniczki z czerwieniącymi się małymi pomidorkami i sałatą!
Wykończenie i ochrona powierzchni
Ostatni etap aranżacji małego balkonu to zadbanie, aby przestrzeń służyła jak najdłużej. Jeśli meble i dekoracje wykonane są z drewna, koniecznie trzeba je zaimpregnować. Najlepiej zrobić to jesienią, przed deszczami i śniegami, które niszczą niezabezpieczone drewno.
Jeśli chcesz ochronić surowe, jeszcze niemalowane drewno, pierwszym krokiem powinna być impregnacja z pomocą środka gruntującego np. Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Kolejny krok to pomalowanie drewnianych elementów środkiem powłokotwórczym takim jak np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON.
Balkon to ważny element mieszkania w bloku, który latem staje się często przedłużeniem salonu i miejscem do relaksu. Praktyczny i stylowy można urządzić nawet na małej przestrzeni i wcale nie musi to być kosztowna inwestycja! Zobacz gamę środków VIDARON i razem z nami stwórz swoją zieloną oazę w środku miasta!