Współczesny konsument jest wymagający nie tylko jeśli chodzi o dobór skutecznego preparatu do zabezpieczania drewna przed niszczeniem. Duże oczekiwania stawiamy też wyrobom, które są przeznaczone nie tyle do ochrony drewna, ile do jego dekoracji. Podpowiadamy, jakie właściwości preparatów brać pod uwagę, wybierając bejcę do drewna.
Jak podkreślić szlachetność drewna?
Niezaprzeczalnie drewno jest atrakcyjne samo w sobie, ale jeśli nie pokryjemy elementów wykonanych z tego szlachetnego surowca odpowiednim preparatem, będą one jak obraz bez ram, pozbawione należnej im oprawy. Dobrze dobrany produkt dekoracyjny pozwoli nam wydobyć i uwypuklić piękno pamiątkowej komody, drewnianej balustrady czy podłogi, podkreślając lub zmieniając naturalny kolor drewna, ale bez maskowania rysunku jego.
Takim preparatem jest Bejca VIDARON, która pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych na przeróżnych elementach wewnątrz pomieszczeń - od parkietów i schodów poczynając, poprzez boazerie i meble, na drewnianych antykach kończąc. Dzięki zawartości w składzie wyrobu absorberów UV, skutecznie uchronimy też pokryte nim elementy przed szkodliwością promieniowania słonecznego, pod którego wpływem drewno żółknie i szarzeje.
Paleta barw bejcy obejmuje 13 specjalnie wyselekcjonowanych kolorów, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy klasycznych wybarwień gatunków europejskich (złoty dąb, modrzew europejski), jak i zwolennicy egzotyki we wnętrzach (palisander indyjski, mahoń szlachetny). Dzięki Bejcy VIDARON można też uzyskać drewnopodobne imitacje na pomalowanych powierzchniach z metalu, szkła i niektórych plastików.
Piękny efekt przy niewielkim nakładzie pracy
Decydując się na zakup konkretnego wyrobu dekoracyjnego do drewna musimy jednak uwzględnić nie tylko jego kolor i rodzaj wykończenia. Mając do dyspozycji szeroki asortyment bejc różnych producentów, wybierajmy więc takie środki, które nie tylko nadadzą drewnu piękne wykończenie, ale które będą też łatwe w aplikacji i wydajne.
Podczas prac nad recepturą Bejcy do drewna VIDARON jednym z głównych założeń producenta było maksymalne uproszczenie procesu nakładania preparatu. Jak udało się to osiągnąć? Otóż w składzie tego wyrobu zawarte są rozpuszczalniki o niskiej zawartości aromatów oraz naturalne oleje, dzięki którym bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno. Podczas aplikacji nie podnoszą się włókna drewna, a tym samym - w odróżnieniu od wielu dostępnych na rynku bejc wodnych oraz nitro - nie powstają smugi ani plamy. Efekty dekoracyjne i piękne, jednolite wybarwienie zyskujemy więc w bardzo prosty i szybki sposób.
Wydajna bejca do drewna
Gdy wybieramy bejcę, którą chcemy pokryć meble czy balustrady pamiętajmy też o tym, aby obok ceny, koloru czy łatwości aplikacji uwzględniać też aspekt wydajności preparatu. Czasem może okazać się, że choć wyroby dwóch producentów są do siebie z pozoru bardzo podobne, w praktyce zasadniczo różnią się właśnie wydajnością. Przy użyciu jednego litra Bejcy Do Drewna VIDARON możemy pokryć aż 80 m², co również w tej kwestii plasuje ją w czołówce dostępnych na polskim rynku wyrobów.
Jak nakładać bejcę?
Oczywiście jak w przypadku każdego wyrobu do ochrony czy dekoracji drewna, ważne jest, by dokładnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie aplikacji. Przed nakładaniem bejcy powierzchnia drewniana powinna być czysta, sucha i gładka. Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć, a następnie (w zależności od gatunku drewna) starannie przeszlifować wzdłuż słoi papierem ściernym o gradacji 120220. Jeśli powierzchnie były wcześniej lakierowane, to stare powłoki należy dokładnie usunąć, całość oczyścić i zaszpachlować ubytki, a całość przygotować jak w przypadku bejcowania surowego drewna. Staranne przygotowanie powierzchni do aplikacji wyrobu spowoduje, że nakładanie bejcy będzie łatwiejsze, a efekt końcowy idealny.
Użytkowanie Bejcy VIDARON rozpoczynamy od dokładnego wymieszania produktu, aby zapewnić mu jednorodną konsystencję oraz barwę. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką, równomiernie wcierając preparat
w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno, usuwamy przy pomocy szmatki.
Innowacyjna formuła Bejcy VIDARON sprawia, że ma ona długi czas pracy, co jest kolejnym ułatwieniem podczas aplikacji, bo wszelkich korekt możemy dokonywać nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 6 godz.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu ciemniejszego koloru, to możemy nałożyć jeszcze drugą warstwę środka, bez szlifowania międzywarstwowego. Produkt nakładamy podobnie jak pierwszą warstwę - przy pomocy gąbki lub szmatki wcierając go w całą powierzchnię drewna i usuwając nadmiar. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 6 godz.
Pamiętajmy też o tym, że bejca nie jest preparatem zabezpieczającym drewno. Nadaje mu ona efektywny wygląd, ale jej powierzchnia nie jest odporna na zarysowania czy oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego zabejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć odpowiednim lakierem.