Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć surowe drewno? Sprawdź porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewno jest lekkim, ale niezwykle wytrzymałym materiałem. Jeśli chcemy, aby służyło nam przez lata, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w posiadaniu mebli i sprzętów z drewna surowego, które trzeba chronić przed czynnikami zewnętrznymi, wilgocią, grzybami i szkodnikami.

Przygotowanie podłoża

Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu i żywicznych plam. Miejsca zażywiczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną, a następnie wysuszyć.
Drewno powinno być wcześniej wysezonowane i wysuszone, o wilgotności nie większej niż 20%, ponieważ wilgotne nie wchłonie impregnatu.

Czyszczenie drewna
Drewno należy również przeszlifować papierem ściernym o gradacji 120-200. Dzięki temu nadamy drewnu ładny wygląd i podkreślimy jego usłojenie, a ponadto polepszymy właściwości preparatów ochronnych i wydłużymy trwałość impregnacji.

Aplikacja Impregnatu Ochronno-Gruntującego

Suche i przeszlifowane drewno trzeba zabezpieczyć Impregnatem Ochronnym Gruntującym VIDARON. Jest to głęboko penetrujący bezbarwny impregnat zapewniający ochronę biologiczną drewna. Chroni materiał przed przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Wzmacnia strukturę drewna, redukując jego chłonność. Zastosowanie Impregnatu Ochronnego Gruntującego VIDARON na surowe drewno jest wymagane jako podkład pod impregnat w kolorze i ma ostateczny wpływ na trwałość zabezpieczenia drewna.

Lakierowanie drewnianych elementów

Przed użyciem wyrób należy starannie wymieszać celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy. Produktu nie rozcieńczamy.
Na powierzchnię aplikujemy za pomocą pędzla 1 warstwę Impregnatu Ochronnego Gruntującego VIDARON. Warstwa musi schnąć 24 godziny. Po upływie tego czasu powierzchnię przecieramy papierem ściernym i dokładnie odpylamy. Na tak przygotowane drewno możemy zaaplikować impregnat w kolorze.

Aplikacja Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON to produkt przeznaczony do zabezpieczania surowego drewna i materiałów drewnopochodnych. Posiada zwiększoną wodoodporność, a ponadto chroni przed promieniowaniem UV oraz grzybami, sinizną i glonami. Penetruje i wzmacnia drewno, nadając mu eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna.

Przed użyciem produkt trzeba starannie wymieszać. Nie rozcieńczamy go. Aplikacja powinna być przeprowadzona w temperaturze podłoża i otoczenia od 5°C do 30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
Impregnat należy nałożyć pędzlem równomiernie na całą powierzchnię, a po około 10 minutach od nałożenia warto rozetrzeć go suchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Pozostawienie nadmiaru impregnatu na powierzchni drewna lub jego niedokładne roztarcie może skutkować późniejszym łuszczeniem się powłoki podczas eksploatacji. Aplikujemy minimum 2 warstwy produktu w 12 godzinnych odstępach. Przed nakładaniem kolejnej warstwy szlifujemy powierzchnię papierem o gradacji 320 i odpylamy. Prawidłowo nałożony impregnat daje transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna. Powierzchnia uzyskuje pełne właściwości użytkowe po minimum 7 dniach od impregnacji.

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie