Wróć do artykułów

Impregnacja drewna - na czym polega, jakie ma zalety?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

W warunkach naturalnych drewno jest częścią ekosystemu, jakim jest las. Normalnym jest wiec fakt, że słońce, wilgoć, owady, grzyby rozkładają je z czasem na czynniki pierwsze, aby mogło stać się częścią runa leśnego i służyć za pożywienie, schronienie czy zabezpieczenie żyjącym w lecie organizmom. Dlatego wykorzystując drewno w budownictwie, produkcji mebli czy ozdób należy bezwzględnie zaimpregnować.

Krople na deskach

Na czym polega impregnacja drewna?

Impregnacja to nic innego, jak nasycenie drewna specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w celu jego ochrony przed różnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Już w starożytnym Egipcie wyjątkowo cenne wyroby z drewna nasączano olejem cedrowym, by dzięki temu dłużej zachowały swój wygląd i właściwości. Przez wiele stuleci do impregnacji drewna przemysłowego stosowano przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Dziś wybór środków ochrony drewna jest dużo szerszy i sięga od naturalnych olei po specjalnie do tego przeznaczone substancje na bazie specjalnie opracowanych mieszanek żywic. Podobnie techniki impregnacji drewna zmieniły się i dają dużo większe możliwości.

Jakie są rodzaje impregnacji drewna?

Impregnacja powierzchniowa drewna może być głęboka, ciśnieniowo – próżniowa i powierzchniowa. Impregnacja głęboka, przy której drewno zostaje nasycone środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm, to nic innego jak kąpiel drewna w normalnych warunkach atmosferycznych. Kąpiele przeprowadza się w kadziach, wannach lub basenach wykonanych z drewna, stali, betonu lub tworzyw sztucznych. W ten sposób impregnuje się np. drewno konstrukcyjne.

Tworzenie drewnianej konstrukcji

Impregnację ciśnieniowo – próżniową wykonuje się w warunkach przemysłowych, a środek impregnujący wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób impregnuje się głównie drewno używane na zewnątrz, a zwłaszcza to mające kontakt z gruntem (np. palisady ogrodowe).

Najpopularniejsza metoda zabezpieczenia to jednak impregnacja powierzchniowa. Wykonuje się ją nawet na drewnie impregnowanym wcześniej inną metodą, w celu uzupełnienia ochrony lub jej odnowienia.

Impregnacja desek przy użyciu pędzla i impregnatu

 

Od czego zależy skuteczność impregnacji?

Skuteczność impregnacji zależy w głównej mierze od głębokości przesycenia drewna impregnatem, a to z kolei zależy od:

- właściwości środka impregnacyjnego,

- metody impregnacji,

- wilgotności drewna.

Wybierając metodę i impregnat warto wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak gatunek (stopień twardości) drewna, przeznaczenie danego impregnatu oraz sposób użytkowania zabezpieczanego drewna (wewnątrz lub na zewnątrz).

Jak wybrać preparat do impregnacji powierzchniowej?

Wybór preparatu do impregnacji powierzchniowej zależy przede wszystkim od trzech czynników: od tego, przed czym chcemy zabezpieczyć drewno, czy drewno było już wcześniej malowane oraz jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć.

Jeśli impregnujemy surowe drewno i naszym celem jest zabezpieczenie go przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami i technicznymi szkodnikami drewna, najlepiej użyć Impregnatu Ochronnego – Gruntującego VIDARON. Doskonale sprawdzi się w przypadku altan i drewnianych domów oraz drewna konstrukcyjnego, np. więźby dachowej. Jednak należy pamiętać, ze dla pełnej ochrony należy jeszcze zastosować dodatkową warstwę, chroniącą drewno od zewnątrz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W przypadku mebli, płotów, balustrad do skutecznej ochrony wystarczy użyć Impregnatu Ochronno – Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. Oprócz zabezpieczenia surowego drewna i materiałów drewnopochodnych przed grzybami pleśniowymi, sinizną i glonami. Drewno jest także chronione przed deszczem, słońcem i śniegiem. To idealne rozwiązanie, które nie wymaga stosowania dodatkowej warstwy zewnętrznej, ponieważ preparat ten nadaje przedmiotom eleganckie, satynowe wykończenie w jednym z 14 kolorów, podkreślających naturalny wygląd drewna. 

Jakie są metody impregnacji powierzchniowej drewna?

Impregnaty powierzchniowe można aplikować na dwa sposoby: za pomocą pędzla lub wałka malarskiego lub metodą natryskową, używając specjalnego urządzenia. Malowanie wałkiem czy pędzlem jest dokładniejsze, bardziej ekonomiczne, ale jednocześnie bardzo czasochłonne. Dlatego przy większych powierzchniach lepiej zastosować metodę natryskową – straty materiałowe będą większe, w niektórych miejscach preparat trzeba będzie nanieść pędzlem, ale czas impregnowania będzie zdecydowanie krótszy.

Natryskowa impregnacja desek

Jakie są zalety impregnacji drewna?

Impregnacja przede wszystkim przedłuża znacznie czas użytkowania drewna. Co równie ważne, gwarantuje jego niezmieniony wygląd – bez oznak sinizny czy pleśni. Dzięki impregnacji nie trzeba się obawiać o niekorzystne działanie śniegu, słońca i deszczu. Poza tym, dzięki impregnacji można nadać meblom, sprzętom a nawet drewnianym konstrukcjom typu altany całkiem nowy look, stosując kombinacje wielu dostępnych kolorów w najmodniejszych odcieniach.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie