Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Przed przystąpieniem do malowania drewna na zewnątrz trzeba zadbać o dobór produktów przeznaczonych do ochrony i dekoracji tego surowca, a także odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak prawidłowo malować drewno w ogrodzie?
Jeśli planujesz ustawienie w ogrodzie elementów małej architektury wykonanych z drewna, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed niszczącymi czynnikami biologicznymi i warunkami atmosferycznymi. Zarówno meble, jak i drewniane ogrodzenia, pergole, altany czy drewutnie wymagają ochrony.
Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że surowe drewno przeznaczone do malowania jest suche i czyste, pozbawione tłustych i żywicznych plam. Jeśli konstrukcja ma trafić do ogrodu prosto z warsztatu stolarskiego, pamiętaj o odpyleniu desek. Sprawdź też, czy ich powierzchnia jest odpowiednio gładka, pozbawiona zadziorów i nierówności.
W przypadku chęci pomalowania starego drewna znajdującego się na zewnątrz należy całkowicie usunąć powłoki malarskie i lakiernicze – nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń. Do dużych powierzchni wykorzystaj szlifierkę do drewna, dzięki której prace przebiegną szybko i sprawnie. Możesz także wybrać metodę ręczną i posłużyć się papierem ściernym. Najpierw zastosuj ten o dużej gradacji, a gdy powierzchnia stanie się gładsza, stopniowo sięgaj po arkusze o niższej gradacji. Drewno powinno charakteryzować się jednolitą kolorystyką, bez plam i przebarwień, aby uzyskany efekt był estetyczny.
Kolejnym etapem jest dokładne odpylenie podłoża. Najlepiej zrobić to wilgotną szmatką, a potem pozwolić drewnu wyschnąć. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do impregnacji i malowania preparatem powłokotwórczym.
Zarówno nowe drewno, jak i to poddawane renowacji wymagają zabezpieczenia preparatem gruntującym. Warto wybrać produkt zapewniający pełną ochronę biologiczną, który pozwala zapobiegać rozwojowi sinizny, grzybów i ingerencji szkodników drewna, a dodatkowo wzmacnia materiał od środka. Kryteria te spełnia Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, polecany jako warstwa gruntująca pod produkty powłokotwórcze – impregnaty, lakiery, lakierobejce i emalie.
Gruntowanie ma znaczenie nie tylko dla trwałości drewna, ale także estetyki wykończenia. Dzięki wyrównaniu chłonności podłoża zyskujesz gwarancję, że preparat powierzchniowy będzie nakładał się równą warstwą. Efektem będzie mebel lub element ogrodowej architektury o jednolitej kolorystyce. Impregnat nakładaj za pomocą pędzla w dzień, gdy temperatura powietrza wynosi od 5°C do 30°C, a wilgotność względna nie przekracza 65% – takie warunki pracy są zalecane także w przypadku lakierów i lakierobejcy.
Po zagruntowaniu drewnianej powierzchni i odczekaniu 24 godzin można przystąpić do nanoszenia produktu, który ochroni deski przed działaniem czynników atmosferycznych. Do malowania starego i surowego drewna na zewnątrz warto wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – produkt typu 3 w 1, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Zapewnia matowe wykończenie i pomaga wydobyć naturalne piękno desek. Impregnat należy nakładać w temperaturze od 10°C do 25°C.
Możesz także wybrać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, wzbogacony we wzmacniający drewno składnik Teflon™ surface protector. Impregnaty nakłada się pędzlem lub wałkiem, a następnie rozciera nadmiar produktu pędzlem wzdłuż słojów. Po wyschnięciu pierwszej warstwy produktu należy nałożyć drugą, by zyskać pełną ochronę drewna.
Dobrym pomysłem jest także lakierowanie drewna na zewnątrz budynków. Wykorzystaj bezbarwny Lakier Zewnętrzny VIDARON lub Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, jeśli chcesz nadać pergoli czy altanie piękny odcień. Lakierobejca nie tylko barwi drewno, ale także pozwala na uzyskanie wykończenia z eleganckim połyskiem.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 5 min