Wróć do artykułów

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Przed przystąpieniem do malowania drewna na zewnątrz trzeba zadbać o dobór produktów przeznaczonych do ochrony i dekoracji tego surowca, a także odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak prawidłowo malować drewno w ogrodzie?

Malowanie desek na zewnątrz

Przygotowanie surowego drewna do malowania – o czym musisz pamiętać?

Jeśli planujesz ustawienie w ogrodzie elementów małej architektury wykonanych z drewna, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed niszczącymi czynnikami biologicznymi i warunkami atmosferycznymi. Zarówno meble, jak i drewniane ogrodzenia, pergole, altany czy drewutnie wymagają ochrony.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że surowe drewno przeznaczone do malowania jest suche i czyste, pozbawione tłustych i żywicznych plam. Jeśli konstrukcja ma trafić do ogrodu prosto z warsztatu stolarskiego, pamiętaj o odpyleniu desek. Sprawdź też, czy ich powierzchnia jest odpowiednio gładka, pozbawiona zadziorów i nierówności.

Jak usunąć starą farbę lub lakier przed malowaniem drewna?

W przypadku chęci pomalowania starego drewna znajdującego się na zewnątrz należy całkowicie usunąć powłoki malarskie i lakiernicze – nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń. Do dużych powierzchni wykorzystaj szlifierkę do drewna, dzięki której prace przebiegną szybko i sprawnie. Możesz także wybrać metodę ręczną i posłużyć się papierem ściernym. Najpierw zastosuj ten o dużej gradacji, a gdy powierzchnia stanie się gładsza, stopniowo sięgaj po arkusze o niższej gradacji. Drewno powinno charakteryzować się jednolitą kolorystyką, bez plam i przebarwień, aby uzyskany efekt był estetyczny.

Kolejnym etapem jest dokładne odpylenie podłoża. Najlepiej zrobić to wilgotną szmatką, a potem pozwolić drewnu wyschnąć. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do impregnacji i malowania preparatem powłokotwórczym.

Malowanie mebla ogrodowego

Gruntowanie drewna, czyli wzmocnienie i ochrona przed czynnikami biologicznymi

Zarówno nowe drewno, jak i to poddawane renowacji wymagają zabezpieczenia preparatem gruntującym. Warto wybrać produkt zapewniający pełną ochronę biologiczną, który pozwala zapobiegać rozwojowi sinizny, grzybów i ingerencji szkodników drewna, a dodatkowo wzmacnia materiał od środka. Kryteria te spełnia Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, polecany jako warstwa gruntująca pod produkty powłokotwórcze – impregnaty, lakiery, lakierobejce i emalie.

Gruntowanie ma znaczenie nie tylko dla trwałości drewna, ale także estetyki wykończenia. Dzięki wyrównaniu chłonności podłoża zyskujesz gwarancję, że preparat powierzchniowy będzie nakładał się równą warstwą. Efektem będzie mebel lub element ogrodowej architektury o jednolitej kolorystyce. Impregnat nakładaj za pomocą pędzla w dzień, gdy temperatura powietrza wynosi od 5°C do 30°C, a wilgotność względna nie przekracza 65% – takie warunki pracy są zalecane także w przypadku lakierów i lakierobejcy.

Malowanie surowej drewnianej konstrukcji

Malowanie surowego drewna na zewnątrz – praktyczne wskazówki

Po zagruntowaniu drewnianej powierzchni i odczekaniu 24 godzin można przystąpić do nanoszenia produktu, który ochroni deski przed działaniem czynników atmosferycznych. Do malowania starego i surowego drewna na zewnątrz warto wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – produkt typu 3 w 1, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Zapewnia matowe wykończenie i pomaga wydobyć naturalne piękno desek. Impregnat należy nakładać w temperaturze od 10°C do 25°C.

Możesz także wybrać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnaty nakłada się pędzlem lub wałkiem, a następnie rozciera nadmiar produktu pędzlem wzdłuż słojów. Po wyschnięciu pierwszej warstwy produktu należy nałożyć drugą, by zyskać pełną ochronę drewna.

Dobrym pomysłem jest także lakierowanie drewna na zewnątrz budynków. Wykorzystaj bezbarwny Lakier Zewnętrzny VIDARON lub Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, jeśli chcesz nadać pergoli czy altanie piękny odcień. Lakierobejca nie tylko barwi drewno, ale także pozwala na uzyskanie wykończenia z eleganckim połyskiem.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie