Wróć do artykułów

Malowanie i zabezpieczanie wiaty z drewna - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Wiata ogrodowa to element zarówno dekoracyjny, jak i praktyczny. By służyła ci ona długo, musisz jednak odpowiednio zabezpieczać ją przed szkodliwymi czynnikami. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku!

Wiata z drewna do ogrodu to budynek, który wymaga szczególnej troskliwości, jeśli chodzi o konserwację. Na pewno nie chciałbyś przecież, żeby zadaszenie nad Twoim samochodem czy grillem było narażone na zniszczenie przed szkodliwe czynniki zewnętrzne. Co jakiś czas warto więc odnowić drewno, zabezpieczając je przy tym odpowiednim impregnatem. Dzięki temu będziesz pewien, że konstrukcja posłuży ci przez wiele lat!

Krok 1. Drewniana wiata ogrodowa – przygotowania

Zanim przystąpisz do prac związanych z zabezpieczaniem drewna, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia oraz przygotować powierzchnię, którą zamierzasz konserwować. Na początek zgromadź wszystko, co będzie Ci potrzebne:

• Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON

• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON

• Wałek lub pędzel malarski

• Duży pędzel „ławkowiec” do oczyszczania powierzchni

• Rękawice ochronne

• Papier ścierny lub szlifierka mechaniczna

• Miękka ściereczka

• Folia ochronna

Drewniana wiata ogrodowa

Następnie możesz przystąpić do przygotowywania drewnianej wiaty ogrodowej pod impregnat. Przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką mechaniczną, by pozbyć się ewentualnych pozostałości farb i lakierów oraz większych zanieczyszczeń. Następnie odpyl drewno dużym pędzlem „ławkowcem” i przetrzyj powierzchnię ściereczką. Upewnij się, że wiata została dokładnie oczyszczona, by środki do impregnacji mogły dobrze wsiąknąć.

Krok 2. Malowanie wiaty drewnianej impregnatem

Kiedy drewno zostało już należycie przygotowane, czas na krok 2. Malowanie wiaty przy pomocy preparatu zabezpieczającego zacznij od nałożenia Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Dzięki temu, że wnika on bardzo głęboko w strukturę drewna, stanowi dla niego doskonałe zabezpieczenie. Zastosowanie preparatu impregnuje i wzmacnia drewno oraz chroni wiatę przed grzybami pleśniowymi, sinizną oraz owadami. To także doskonały sposób dla tych, którzy zastanawiają się, jak zabezpieczyć surowe drewno wiaty. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący wzmacnia bowiem wydajność preparatów nawierzchniowych, stanowiąc dla nich doskonałą bazę. Do nakładania impregnatu możesz użyć wałka lub pędzla malarskiego. Nie zapomnij też o rękawicach ochronnych!

Krok 3. Wiata z drewna – wzmocnienie zabezpieczenia

Pamiętaj, że na malowanie wiaty drewnianej musisz przeznaczyć odpowiednio dużo czasu! Gdy impregnat gruntujący już wyschnie, czas na nałożenie kolejnego preparatu zabezpieczającego. Wiata z drewna to konstrukcja, którą warto pokryć warstwą Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. To niezwykle silny specyfik 3w1, łączący impregnację z funkcją ochrony i dekoracji drewna. A co najlepsze, jest suchy już po 1 godzinie!

Jeśli twoja drewniana wiata ogrodowa była malowana już wcześniej, impregnat ochronny ogrodowy idealnie nadaje się do jej odnowienia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, zapewnia długotrwałą ochronę drewna przed szkodliwymi czynnikami. Rekordowa szybkość wysychania preparatu sprawia, że drewniana wiata ogrodowa jest bezpieczna zaraz po malowaniu – nawet, jeśli spadnie deszcz.

Drewniana wiata przy domu

Do zabezpieczenia konstrukcji wiaty z drewna użyj pędzla lub wałka – ale pamiętaj, żeby wcześniej oczyścić go z resztek impregnatu gruntującego bądź wymienić na inny. Po zakończeniu pracy odczekaj godzinę, aż wiata z drewna będzie całkiem sucha. Gotowe!

Odnowienie wiaty z drewna do ogrodu to nieskomplikowane zadanie, które bez trudu wykonasz bez niczyjej pomocy. Pamiętaj, że Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący oraz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON powinny być nakładane stosunkowo często, najlepiej raz do roku (np. zaraz po zimie). Regularne malowanie wiaty drewnianej sprawi, że będzie ona służyć Ci przez długie lata!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie