Projektując nowoczesne wnętrza, coraz częściej wybiera się nieoczywiste rozwiązania, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu byłyby nie do przyjęcia w roli dekoracji. Połączenie drewna i betonu z pewnością jest jednym z nich. Kontrowersyjny w tym przypadku jest szczególnie beton, który dotychczas kojarzył się raczej z powierzchniami dopiero wymagającymi wykończenia. Jak zatem wykorzystać beton i drewno w mieszkaniu?
Z tego artykułu dowiesz się:
• czy beton i drewno to udane połączenie,
• jak wykorzystać drewno i beton w salonie,
• czy łazienka w betonie i drewnie to dobry wybór.
Beton i drewno w mieszkaniu – gdzie sprawdzi się takie połączenie?
Surowa barwa i nieregularna faktura zestawione z ciepłym i naturalnym brązem o dekoracyjnym rysunku – połączenie drewna i betonu jest zaskakująco udane. Może właśnie przez wzgląd na kontrast, jaki tworzy zderzenie dwóch różnych struktur i skrajnie odmiennych w swojej temperaturze barw, a może dlatego, że oba materiały wdzięcznie uzupełniają minimalistyczne aranżacje przestrzeni.
Beton i drewno mogą stać się podstawą do stworzenia wnętrz industrialnych, stylizowanych na dawne fabryki, w których surowe ściany były normą, a drewniane belki przeszywały sklepienia wielkich hal. Zestawienie tych dwóch materiałów powstało więc niejako naturalnie, wynikając z potrzeb podczas budowania przestrzeni przemysłowych. Dzisiaj beton i drewno komponowane są ze sobą z najwyższą uwagą i starannością, dbałością o odpowiedni dobór barw jednego i drugiego materiału, aby z precyzją osiągnąć pożądaną stylistykę wnętrza.
Ważne!
Decydując się na zastosowanie połączenia betonu i drewna w mieszkaniu, ważny będzie dobór wyposażenia pomieszczeń. Do takiego designu nie będą bowiem pasowały zdobienia i ornamenty – w tym przypadku koniecznie postaw na elegancki minimalizm. h2> Wykorzystanie drewna i betonu w salonie daje ogromne możliwości aranżacyjne. Oba materiały możesz zastosować w dość równych proporcjach, aby zimny charakter szarych ścian nieco ocieplało naturalne drewno, albo też postawić na drewno tylko w roli detali.
Niezależnie od swojej decyzji pamiętaj o tym, by kolor drewna dopasować do własnych oczekiwań. Jeśli domowe wnętrza mają być minimalistyczne, możesz pomalować drewniane powierzchnie białą farbą lub pokryć je lakierobejcą w kolorze Antracyt Szary S12 – np. Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Najczęściej stosowanym połączeniem jest jednak zestawianie betonu z drewnem w naturalnych kolorach – w takim przypadku powierzchnie wystarczy pokryć lakierem, który doda im połysku (świetnie sprawdzi się tutaj lakier akrylowy VIDARON lub lakier bezpodkładowy VIDARON).
Najlepszym układem są szare ściany połączone z drewnianymi posadzkami lub meblami. Betonowa ściana na TV może być uzupełniona drewnianym regałem i półkami ściennymi, a w jadalni drewniany zestaw krzeseł i stołów wystarczy, by nadać betonowemu otoczeniu przytulniejszy charakter.
Aranżacja przedpokoju w betonie i drewnie
Strefa wejścia to jedno z ważniejszych miejsc w mieszkaniu, ponieważ jest to miejsce, które nasi goście widzą jako pierwsze. W przedpokoju powinniśmy zachować szczególną estetykę, aby móc zrobić dobre pierwsze wrażenie na odwiedzających, a jednocześnie połączyć to z funkcjonalnością. Zestawienie drewna i betonu gwarantuje nam bardzo eleganckie, trwałe oraz wytrzymałe na zabrudzenia wnętrze.
Beton na ścianie, który możesz uzyskać przy pomocy tynku mineralnego MAGNAT Style Beton sprawi, że już od wejścia mieszkanie będzie robiło wrażenie nowoczesnego a zastosowanie drewnianych mebli podkreśli jego wyjątkowość i klasę. Taki “total look" jest coraz częściej stosowany we wnętrzach i sprawdza się znakomicie.
Wskazówka!
Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu mebli w przedpokoju. Wybierz VIDARON Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną, którą skutecznie zabezpieczysz drewniane powierzchnie przed plamami, a jednocześnie zabarwisz drewno na różne odcienie.
Połączenie betonu i drewna to ponadczasowy styl, który może zagościć i w Twoim mieszkaniu – postaw na piękne i naturalne wnętrza i ciesz się wystrojem na miarę XXI wieku!