Cegła i drewno w ogrodzie? Trudno o bardziej stylowe połączenie! Sprawdzi się zarówno w wydaniu eleganckim, jak i rustykalnym. Jeśli nie wyobrażasz sobie, jak mogłaby wyglądać cegła w ogrodzie – inspiracje w połączeniu z drewnem znajdziesz w tym artykule!
Spis treści:
-
Drewno i cegła w ogrodzie – dlaczego warto postawić na ten duet?
-
Drewno i cegła w ogrodzie – inspiracje
-
Stosowanie drewna i cegły w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
-
Stwórz aranżację z drewnem i cegłą w roli głównej!
Drewno i cegła w ogrodzie – dlaczego warto postawić na ten duet?
Cegła i drewno to dwa surowce, które nigdy nie wychodzą z mody. Aktualnie cieszą się szczególną popularnością wśród miłośników trendów, którzy coraz chętniej wracają do korzeni i sięgają po naturalne, ekologiczne materiały. Cegła tradycyjna doskonale komponuje się z drewnem, ponieważ oba materiały mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim kojarzą się z tym co bliskie zarówno przyrodzie, jak i człowiekowi. Dzięki temu razem tworzą przytulną, miłą atmosferę. Oba materiały są też uniwersalne. Sprawdzą się nie tylko w przypadku klasycznych, eleganckich aranżacji, ale i rustykalnych.
Zastosowanie starej cegły w połączeniu z drewnianymi akcentami wpasuje się więc w niejedną stylistykę ogrodu. To materiały ponadczasowe, dlatego nie musisz się obawiać, że w kolejnym sezonie przestaną być modne. Jeśli dodamy do tego zieloną roślinność, bujne kolorowe kwiaty, a także metalowe elementy, zyskamy miłą dla oka przestrzeń do wypoczynku. Warto zaznaczyć, że są to także materiały niesamowicie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Deszcz, mróz czy też nadmierne promieniowanie słoneczne nie doprowadzi do blaknięcia, rdzy lub innych zniszczeń. Cegła w ogrodzie nie tylko spełni Twoje oczekiwania co do atrakcyjnego wyglądu, ale także wytrzymałości i funkcjonalności. W dodatku może mieć ona różną formę – od małych elementów architektury ogrodowej po większe aranżacje. W takiej formie wypełnisz swój ulubiony kącik grillowy, altanę, taras, a nawet mały ogródek przed blokiem.
Nie trzeba chyba podkreślać, że cegła w ogrodzie i drewno sprawdzą się tak samo dobrze we wnętrzach mieszkań, jak i na zewnątrz. I właśnie tym drugim zastosowaniem zajmiemy się tym razem. Jak łączyć ceglane i drewniane elementy w ramach jednej przestrzeni? Sprawdźmy!
Drewno i cegła w ogrodzie – inspiracje
Cegłę i drewno w duecie można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Tym, który nasuwa się jako pierwszy, jest oczywiście taras, altana, szopa na drewno czy też ogrodzenie. Możesz połączyć ceglaną podmurówkę ogrodzeniową z płotem sztachetowym. Masz także możliwość zestawić konstrukcję ganku z drewnianych bali z ceglanymi ścianami.
Pamiętaj, że taka mała architektura często jest intensywnie użytkowana oraz narażona na niekorzystne warunki pogodowe. Warto więc zabezpieczyć drewniane elementy przed zniszczeniem. Dobrym pomysłem jest pokrycie ich np. Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron, która tworzy na drewnie trwałą warstwę ochronną odporną na ścieranie oraz zabezpiecza przed negatywnym działaniem promieni UV, wody, śniegu i mrozu. Dodatkowo produkt ten nadaje kolor drewnu, ale zarazem zachowuje naturalny rysunek słojów. Tym samym ogród czy taras będą wyglądały dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.
W zakresie wykończenia ogrodzenia ogrodu materiał ten możesz połączyć z metalem lub betonem. Pamiętaj o tym, aby łączenie materiałów na małej przestrzeni nie przytłaczało terenu posesji.
Taras z cegły i drewna
Zarówno tradycyjną, ceramiczną cegłę, jak i cegłę klinkierową możesz z powodzeniem wykorzystać do stworzenia przestrzeni otwartego tarasu przed domem. Dobrym pomysłem jest na przykład połączenie ceglanej posadzki z drewnianymi belkami konstrukcji zadaszenia. Nietuzinkową koncepcją będzie także dodanie do drewnianego tarasowego podestu praktycznych schodków z cegły. Do tych celów warto zastosować materiał z rozbiórki – jeśli będzie na nim widać oznaki upływającego czasu, na przykład mech, aranżacja tarasu zyska na pożądanej przez miłośników rustykalnego stylu tajemniczości.
Romantyczny mur z cegły rozbiórkowej
Kolejny pomysł na wykorzystanie cegły i drewna w ogrodzie? Wyeksponowanie kompletu stylowych mebli wykonanych z akacji czy orzecha na tle ceglanego muru – najlepiej z cegły rozbiórkowej, delikatnie zmurszałej. Taka ściana może mieć ciekawy kształt i rodzaj okien, przez które widać dalszą część ogrodu. Idealnie sprawdzą się tutaj także ławki, które będą wbudowane w tę ścianę. Interesującym pomysłem jest także połączenie jej z kuchnią polową, paleniskiem czy bramą. W wyłomach ceglanego muru możesz ustawić lampiony i doniczki na rośliny z ocynkowanej blachy.
Alternatywa dla skalniaka
Murek z cegły w ogrodzie to świetne miejsce, w którym możesz wyeksponować swoje kwiaty i roślinność. Wystarczy niewielki fragment przestrzeni, aby powiesić donice z pnącymi się surfiniami czy pelargoniami. Jeśli jesteś fanem sukulentów, one także będą pięknie się prezentować. Cegła w ogrodzie to nieograniczone możliwości aranżacji, które warto wykorzystać.
Stosowanie drewna i cegły w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Aranżując ogród z wykorzystaniem cegły i drewna, pamiętaj o umiarze. Nadmiar tego materiału budulcowego może stworzyć ciężki i toporny efekt. Staraj się unikać cegły w ogrodzie, jeśli zależy Ci na maksymalnie naturalnym efekcie, na przykład nawiązującym do krajobrazu leśnego. W takim przypadku elementy ceglane lepiej zastąpić kamiennymi. Staraj się też zawsze dopasować odcień drewna do charakterystycznej, zazwyczaj ciepłej tonacji cegły w ogrodzie. Przykładowo – mahoń czy złoty dąb będzie się prezentował z tym materiałem budulcowym znacznie lepiej niż chociażby chłodny heban. Warto jednak pamiętać, że są to oczywiście umowne ustalenia, a ostateczna aranżacja zależy wyłącznie od Ciebie.
Jeśli obawiasz się, że cegła w ogrodzie wizualnie przytłoczy Twój mały zakątek, możesz ją wykorzystać do tworzenia delikatnych detali. W takim przypadku będzie wyglądać doskonale z drewnem, metalem lub kamieniem. Stara cegła może stanowić także materiał, który wykorzystasz do stworzenia podłoża np. do kącika relaksacyjnego. Pamiętaj o tym, aby wypełnić przestrzeń pomiędzy kostkami zaprawą murarską, żwirem czy też roślinami. Cegła w ogrodzie może również stanowić materiał do zbudowania schodów. A jeśli mowa już o ścieżkach, cegła sprawdzi się jako wyznaczenie strefy oczka wodnego czy też skalniaka.
Stwórz aranżację z drewnem i cegłą w roli głównej!
Stara cegła i drewno tworzą bardzo modny i uniwersalny duet, który można zaaranżować na wiele sposobów – nie tylko wewnątrz domu, ale i w ogrodzie. Zainspiruj się naszymi pomysłami i wyczaruj za pomocą tych dwóch materiałów efekt, jakiego pozazdroszczą Ci sąsiedzi! Pamiętaj jednak, że zastosowanie cegły w ogrodzie może mieć różny wygląd – wszystko tak naprawdę zależy od Twojej kreatywności.