Cegła i drewno w ogrodzie - pomysły i inspiracje

Cegła i drewno w ogrodzie? Trudno o lepsze i bardziej stylowe połączenie! Ten modny miks sprawdzi się zarówno w wydaniu eleganckim, klasycznym, jak i rustykalnym. Jeśli nie wiesz, jak zastosować cegłę w połączeniu z drewnem wokół domu, koniecznie zajrzyj do naszych inspiracji.

Z tego artykułu dowiesz się:

● Dlaczego warto postawić na połączenie cegły i drewna w ogrodzie 

● Jak wykorzystać drewno i cegłę do tworzenia elementów konstrukcyjnych w ogrodzie 

● Jak wykonać taras z cegły i drewna 

● Jak wyeksponować komplet mebli na tle ceglanego murku w romantycznym stylu 

● Na co zwrócić uwagę, stosując drewno i cegłę w ogrodzie

Cegła w ogrodzie wykorzystana do stworzenia patio

Cegła i drewno - nieśmiertelny duet. Dlaczego warto na niego postawić?

Cegła i drewno to dwa surowce, które nigdy nie wychodzą z mody. Dziś cieszą się szczególną atencją miłośników trendów, którzy coraz chętniej wracają do korzeni, sięgając po naturalne, ekologiczne materiały. Cegła i drewno doskonale się ze sobą komponują, bo… mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim są ciepłe w odbiorze, kojarzą się z tym, co bliskie przyrodzie i człowiekowi zarazem, tworzą przytulną, miłą atmosferę. Oba surowce są też szalenie uniwersalne, sprawdzą się i w przypadku eleganckich, i rustykalnych aranżacji. Nie trzeba chyba podkreślać, że sprawdzą się tak samo dobrze we wnętrzach mieszkań, jak i w ogrodzie. I właśnie tym drugim zastosowaniem zajmiemy się tym razem. Jak łączyć ceglane i drewniane elementy w ramach jednej przestrzeni? Sprawdźmy.

Elementy konstrukcyjne w ogrodzie z drewna i cegły

Cegłę i drewno w duecie można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Tym, który nasuwa się jako pierwszy jest oczywiście na przykład taras, altana, szopa na drewno czy też ogrodzenie. Możesz na przykład połączyć ceglaną podmurówkę ogrodzeniową z płotem sztachetowym albo konstrukcję ganku z drewnianych bali z ceglanymi ścianami. Pamiętaj, że taka mała architektura często jest intensywnie użytkowana i narażona na niekorzystane warunki pogodowe, warto więc zabezpieczyć drewniane elementy przed niszczeniem. Dobrym pomysłem jest pokrycie ich np. Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, który tworzy na drewnie trwałą warstwę ochronną odporną na ścieranie oraz zabezpiecza przed negatywnym działaniem słońca (UV),wody, śniegu i mrozu. Dodatkowo produkt ten nadaje kolor drewnu (zachowuje naturalny rysunek słojów) , więc ogród czy taras będzie wyglądał dokładnie tak jak chcemy.

Murek z cegły w ogrodzie

Taras z cegły i drewna - jak go wykonać?

Zarówno tradycyjną, ceramiczną cegłę, jak i cegłę klinkierową, możesz też z powodzeniem wykorzystać do stworzenia przestrzeni otwartego tarasu przed domem. Dobrym pomysłem jest zarówno połączenie ceglanej posadzki z drewnianymi belkami konstrukcji zadaszenia, jak i dodanie do drewnianego, tarasowego podestu praktycznych schodków z cegły. Warto do tego zastosować materiał z rozbiórki - jeśli będzie na nim widać oznaki upływającego czasu, na przykład mech, aranżacja tarasu zyska na pożądanej przez miłośników rustykalnego stylu tajemniczości.

Stylowy drewniany taras

Romantyczny mur z cegły rozbiórkowej

Kolejny pomysł na wykorzystanie cegły i drewna w ogrodzie? Wyeksponowanie kompletu stylowych mebli wykonanych z akacji czy orzecha na tle… ceglanego muru, najlepiej z cegły rozbiórkowej, delikatnie zmurszałej. Taka ściana może mieć ciekawy kształt, rodzaj okien, przez które widać dalszą część ogrodu czy wbudowane ławki. Ciekawym pomysłem jest połączenie jej z kuchnią polową, paleniskiem czy bramą. W wyłomach ceglanego muru możesz ustawić lampiony i doniczki na rośliny z ocynkowanej blachy.

Mur ze starej cegły

Na co zwrócić uwagę, stosując drewno i cegłę w ogrodzie?

Aranżując ogród z wykorzystaniem cegły i drewna pamiętaj o umiarze. Nadmiar tego materiału budulcowego może stworzyć ciężki i toporny efekt. Staraj się jednak unikać korzystania z cegły, jeśli zależy Ci na maksymalnie naturalnym efekcie, na przykład w ogródku nawiązującym do krajobrazu leśnego. W takim przypadku elementy ceglane lepiej zastąpić kamiennymi. Staraj się też zawsze dopasować odcień drewna do charakterystycznej, zazwyczaj ciepłej tonacji cegły. Przykładowo mahoń czy złoty dąb będzie się prezentował w połączeniu z tym materiałem budulcowym znacznie lepiej niż chociażby chłodny heban. Warto jednak pamiętać, że to oczywiście umowne ustalenia, a ostateczna aranżacja zależy wyłącznie od Ciebie.

Cegła i drewno tworzą bardzo modny i uniwersalny duet, który można zastosować na wiele sposobów nie tylko wewnątrz domu, ale też w ogrodzie. Zainspiruj się naszymi pomysłami i wyczaruj za pomocą tych dwóch materiałów efekt, którego pozazdroszczą Ci sąsiedzi!

  • cegla_w_ogrodzie.jpg
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 1

Powiązane porady

Powiązane produkty