Z artykułu dowiesz się:
- Jak wybrać odpowiednie miejsce na ognisko w ogrodzie?
- Najlepsze pomysły na ognisko w ogrodzie
- Pomysł na palenisko. Ognisko stałe czy przenośne – co będzie lepsze?
- Projektowania i aranżacja ogniska w ogrodzie – od czego zacząć?
- Z czego zrobić palenisko na ognisko?
Gdzie znaleźć inspiracje na miejsce na ognisko w ogrodzie oraz samo palenisko? W naszym artykule ich nie brakuje. Podpowiemy też, jakie są najważniejsze praktyczne aspekty aranżacji ogniska w ogrodzie – z czego zrobić palenisko, gdzie je umiejscowić. Przedstawimy przepisy dotyczące rozpalania ogniska na własnej działce oraz doradzimy, jak zagospodarować przestrzeń wokół niego. Odpowiemy także na pytanie, w jaki sposób przechowywać drewno i akcesoria do paleniska.
Jak wybrać odpowiednie miejsce na ognisko w ogrodzie?
Jeśli szukasz pomysłu na palenisko ogrodowe, zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca. Nie może ono być przypadkowe. Powinno znajdować się z daleka od innych budynków, drzew i krzewów oraz łatwopalnych materiałów. Okolica oczka wodnego z szumiącymi trawami czy plac przy drewnianej huśtawce zdecydowanie nie są dobrym pomysłem!
Najlepsze miejsca na ognisko w ogrodzie to ciche i nieco odosobnione zakątki, które pozwolą stworzyć magiczną atmosferę. Palenisko powinno być chronione przed silnym wiatrem, który może je zagasić lub – co gorsza – przenieść ogień. Dym nie powinien również przeszkadzać sąsiadom.
Zwróć również uwagę, aby palenisko czy też ognisko było umiejscowione na równej i stabilnej powierzchni. Koniecznie upewnij się, czy ogień w ogrodzie możesz w ogóle rozpalać, czy nie zabraniają tego miejscowe przepisy. Palenie ognisk rekreacyjnych na działce jest dozwolone pod warunkiem, że przestrzegasz przepisów przeciwpożarowych. Nie wolno jednak w ognisku spalać śmieci ani odpadów zielonych, czyli np. liści.
Najlepsze pomysły na ognisko w ogrodzie
Jaki pomysł na palenisko ogrodowe wybrać? Powinno ono być dopasowane do stylistyki ogrodu oraz domu i jego otoczenia. Jeśli masz dom w stylu rustykalnym, z drewnem i kamieniem, inspiracja na ognisko w ogrodzie to krąg wykonany np. właśnie z kamieni czy cegły.
Jeśli Twój ogród jest nowoczesny, wybierz minimalistyczne palenisko wykonane np. ze stali. Hitem aranżacyjnym są dziś paleniska przenośne, które można ustawić w ogrodzie, a w razie potrzeby przenieść np. na taras. Najczęściej są okrągłe, w minimalistycznej stylistyce i czarnej kolorystyce. Ciekawie wyglądają też paleniska betonowe.
Pomysł na palenisko. Ognisko stałe czy przenośne – co będzie lepsze?
Co wybrać – stałe miejsce na ognisko czy palenisko ogrodowe przenośne? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Stałe palenisko jest solidne i bezpieczne. Można na nim rozpalić nawet duży ogień, smażyć kiełbaski. Trzeba jednak włożyć sporo pracy w jego wykonanie.
Przenośne paleniska można ustawić w dowolnym miejscu, także na drewnianym tarasie. Są one jednak mniejsze od tradycyjnych ognisk.
Projektowanie i aranżacja ogniska w ogrodzie – od czego zacząć?
Jeśli wybrałeś już miejsce na palenisko w ogrodzie i podjąłeś decyzję czy wolisz palenisko stałe, czy przenośne, czas na aranżację samego miejsca i przestrzeni wokół niego. Weź pod uwagę przepisy. Zgodnie z nimi ognia nie można rozpalać:
- w odległości mniej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
- w odległości mniej niż 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych,
- w odległości mniej niż 100 m od granicy lasu,
- w miejscu, w którym ogień mógłby przedostać się na materiały łatwopalne.
Co więcej, ognisko nie może mieć więcej niż 2 m wysokości. W jego pobliżu zawsze musisz mieć sprzęt gaśniczy. Po skończonym wieczorze ogień trzeba dogasić, nie zostawiać na noc!
Z czego zrobić palenisko na ognisko?
Najprostsza inspiracja na ognisko w ogrodzie to klasyczny krąg z kamieni. Ograniczy rozprzestrzenienie się ognia. Nie zapomnij o zrobieniu zagłębienie na drewno i resztki ogniska. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie, dlatego takie tymczasowe ognisko trzeba ciągle dozorować.
Lepszym pomysłem na to, z czego zrobić palenisko ogrodowe, jest murowana, niska konstrukcja – najczęściej okrągła. Murek powinien być wykonany z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, np. kamieni, bloczków lub cegieł.
Paleniska przenośne najczęściej kupuje się jako gotowe produkty. Pięknie się prezentują modele żeliwne, które są dodatkowo bardzo trwałe i długowieczne. Ich funkcjonalność można rozszerzyć o ruszt – wtedy będą służyć także jako grill. Warto zakupić do nich np. żeliwny wiszący kociołek do dań jednogarnkowych.
Pomysł na ognisko w ogrodzie – inspiracje na otoczenie paleniska
Gdy wybrałeś już miejsce na ognisko i zdecydowałeś, z czego zrobić palenisko ogrodowe, czas zaaranżować również jego otoczenie.
Zwróć uwagę w pierwszej kolejności na nawierzchnię. Ze względów bezpieczeństwa dobrze, aby powierzchnia, na której stoi palenisko była niepalna. Doskonale sprawdzą się kostki brukowe czy kamień. Unikaj za to drewnianych desek, chyba że mówimy o bezpiecznym palenisku przenośnym – te można stawiać nawet na tarasie.
Ważne jest również zaplanowanie miejsca, w którym będziesz przechowywać materiały na opał. Drewno wygodnie jest przechowywać w pobliżu paleniska – potrzebujesz go przecież do podtrzymywania ognia. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalny drewniany domek, czyli tzw. drewutnia, która ochroni drewno przed wilgocią lub deszczem. Tego rodzaju miejsce może spełniać wiele funkcji i służyć również jako np. domek narzędziowy.
Pamiętaj, że drewniany domek trzeba regularnie impregnować, aby długo pozostał w dobrej kondycji. Polecamy do tego środki VIDARON. Jeśli jest nowy, pierwszym krokiem powinno być zaimpregnowanie drewnianych desek przy pomocy środka gruntującego. Proponujemy Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami.
Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON będzie warstwą gruntującą pod środek powłokotwórczy. Może być nim np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON lub Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. To produkt, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Dodatkowo na długo zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Jego atutem jest szeroki wybór kolorów – od dębu bielonego po kolor szary, antracytowy, limonkowy, lazurowy. Druga propozycja to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Dostępny jest również z powłoką matową. Uwydatnia piękno naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi.
Palenisko ogrodowe to znakomity sposób, by stworzyć rekreacyjny kącik w ogrodzie czy na działce. Niezależnie od tego, czy wolisz palenisko betonowe, kamienne, ceglane czy żeliwne, zadbaj o aranżację jego otoczenia. Wszystkie drewniane elementy zabezpiecz przy pomocy środków VIDARON. Ciesz się strefą rozrywki w Twoim ogrodzie!