Wróć do artykułów

5 inspiracji na ozdoby ogrodowe z drewna, które wykonasz sam!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  • Drewniane dekoracje do ogrodu − dlaczego są dobrym pomysłem?
  • Co będzie potrzebne, by wykonać ozdoby z drewna?
  • Jak zrobić ozdoby z drewna do ogrodu? Instrukcja

Ozdoby ogrodowe z drewna są nie tylko piękne, ale i ekologiczne. Do ich wykonania możesz użyć stare i nienadające się już do użytku drewniane elementy, które już masz w domu albo w garażu. To świetny sposób na dobrą zabawę z upcyklingiem w duchu zero waste!

Zobacz, jak wykonać najprostsze ręcznie robione ozdoby z drewna do ogrodu. Znajdziesz tu pomysły na ozdoby ze skrzynek drewnianych do ogrodu, z palet czy drewnianych desek. Do ich wykonania  niezbędne będą środki, które zabezpieczą drewno przed szkodnikami i wilgocią – tu najlepszą pomocą służy szeroka gama produktów VIDARON. 

 Własnoręcznie wykonane meble czy ozdoby ogrodowe z drewna to znakomity pomysł i sposób na oszczędności. 
 Własnoręcznie wykonane meble czy ozdoby ogrodowe z drewna to znakomity pomysł i sposób na oszczędności. 

Drewniane dekoracje do ogrodu − dlaczego są dobrym pomysłem? 

W sklepach nie brakuje dekoracji do ogrodu – ozdób drewnianych, z tworzywa sztucznego czy kamienia. Zamiast jednak kupować drewniane dekoracje, wykonaj je samodzielnie. 

Własnoręcznee zrobienie ozdób ogrodowych z drewna pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Ogrodowe dekoracje nie są tanie. Zdarzają się też takie, których jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Po drugie, jeśli samodzielnie stworzysz np. ozdoby do ogrodu ze skrzynek, które nie są w stanie już spełniać swoich funkcji, Twój ogród będzie bardziej eko. Zamiast kupować nowe ozdoby, zdecydowanie lepiej (dla przyrody i Twojego portfela) wykonać je z tego, co już masz pod ręką. 

Po trzecie, praca przy ozdobach ogrodowych z drewna to ogromna frajda! To także sposób na kreatywne i twórcze spędzenie czasu razem z najbliższymi. Do zabawy możesz zachęcić swoje dzieci − będą szczęśliwe, jeśli pozwolisz im uczestniczyć w pracach DIY nad własną dekoracją ogrodu czy drewnianym kwietnikiem. 

Tak mogą wyglądać półki zrobione ze starych drewnianych skrzynek. Do zaimpregnowania drewna warto użyć Impregnatu Ochronno-dekoracyjnego VIDARON, który dostępny jest w wielu kolorach.
Tak mogą wyglądać półki zrobione ze starych drewnianych skrzynek. Do zaimpregnowania drewna warto użyć Impregnatu ochronno-dekoracyjnego VIDARON, który dostępny jest w wielu kolorach.

Co będzie potrzebne, by wykonać ozdoby z drewna? 

Zanim zabierzesz się za pracę przy ozdobach drewnianych do ogrodu, przemyśl, jak powinna wyglądać Twoja dekoracja i jakich materiałów oraz narzędzi potrzebujesz.. W większości przypadków lista narzędzi i materiałów wygląda w taki sposób:

  • drewno do wykonania ozdoby – może to być np. stara drewniana skrzynka lub zużyta paleta przemysłowa,
  • piła, młotek i obcęgi,
  • gwoździe,
  • wkręty,
  • wkrętarka,
  • klej do klejenia na gorąco,
  • pędzel do nakładania impregnatu oraz produktu tworzącego powłokę.

W przypadku pracy z drewnem niezbędne będą również środki, które zabezpieczą je przed szkodnikami oraz działaniem wilgoci czy słońca. Twoje drewniane dekoracje są przecież narażone na codzienny kontakt z trudnymi warunkami atmosferycznymi. 

Warto zastosować 2 różne środki VIDARON. Pierwszy z nich zapewni ochronę biologiczną drewna. Zabezpieczy je przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Polecany środek to bezbarwny Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON.

Aby Twoja ozdoba ogrodowa z drewna wyglądała pięknie przez długi czas, zabezpiecz ją środkiem powłokotwórczym. Jego dobór zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na tym, aby drewno zachowało swój kolor, możesz zastosować np.:

Jeśli chcesz, aby Twoja dekoracja zyskała dodatkowy kolor, wybierz jeden z produktów z gamy VIDARON: 

Ozdoby ogrodowe z drewna - zrób to sam! 


Podobają Ci się własnoręcznie wykonane ozdoby z drewna do ogrodu? Jak zrobić kwietnik z palet, donicę ze starej skrzynki albo domek dla owadów? Oto podpowiedzi! 

Doniczki na kwiaty jednoroczne ze starych wiklinowych koszy

Sposób na najprostszą z możliwych ozdobę z drewna do ogrodu. Jak zrobić taką doniczkę? Wykorzystaj do tego celu stary (może być nieco zniszczony) kosz wiklinowy lub inny pojemnik z naturalnej plecionki. 

Pamiętaj, że nie można nasypać do niego ziemi bezpośrednio, bo ta szybko go zniszczy. Musisz więc potraktować go jako osłonkę i wstawić do niego odpowiednią rozmiarem doniczkę. 

Inna opcja to wyłożenie wnętrza kosza wiklinowego folią i przymocowanie jej z pomocą np. takera do mebli. 

Tak przygotowaną doniczkę polakieruj np. przy pomocy Lakieru Zewnętrznego VIDARON, a następnie nasyp do niej ziemi i posiej lub przesadź roślinę jednoroczną. Idealnie pasują tu pelargonie, petunie, lawenda czy zioła. 

Stare wiklinowe kosze po lakierowaniu Lakierem Zewnętrznym VIDARON i wyłożeniu folią mogą służyć jako doniczki na kwiaty jednoroczne. 
Stare wiklinowe kosze po lakierowaniu Lakierem Zewnętrznym VIDARON i wyłożeniu folią mogą służyć jako doniczki na kwiaty jednoroczne. 

 

Skrzynka na kwiaty ze starych desek

To świetny sposób na  ozdoby ze skrzynek drewnianych do ogrodu. Jeśli masz w domu niepotrzebne stare skrzynki po owocach, możesz wykorzystać ich deski i zbić z nich nową osłonkę na doniczki na kwiaty.  Możesz ją powiesić lub postawić na tarasie lub w ogrodzie. Projekt skrzynki jest w zasadzie dowolny. Wolisz wyższą czy niższą? Węższą czy kwadratową? 

Najpierw musisz oczyścić stare deski, umyć je i wysuszyć. Następnie przy pomocy gwoździ lub wkrętów i wkrętarki zbij je, aby stworzyć taką skrzynkę, jaka Ci się podoba. 

Całość zaimpregnuj – odpowiedni do tego będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który zachowa rysunek słojów, ale nada drewnu wyraźny kolor. Wyłóż wnętrze skrzynki folią i przymocuj ją przy pomocy takera. Wsyp ziemię i posadź rośliny. 

Drewnianą skrzynkę dekoracyjną na kwiaty zabezpiecz, używając Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. 
Drewnianą skrzynkę dekoracyjną na kwiaty zabezpiecz, używając Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON

Opcja dla bardziej zaawansowanych to ogródek, w którym rośliny posadzone są w wysokich skrzynkach. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go zrobić, zajrzyj do naszego artykułu: Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Surowe deski podwyższanej donicy na zioła czy warzywa zabezpiecz, używając środków jak Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON oraz Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Superwydajna VIDARON.
Surowe deski podwyższanej donicy na zioła czy warzywa zabezpiecz, używając środków jak Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON oraz Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Superwydajna VIDARON.

Drewniany lampion ogrodowy

Do zrobienia lampionu ogrodowego z drewna potrzebujesz 4 identycznych drewnianych ramek na zdjęcia ze szkłem – najlepiej wybierz te prostokątne. Podstawą lampionu będzie kwadratowy kawałek drewna. Jego bok powinien być tej samej szerokości, co bok ramki na zdjęcia. 

Zaimpregnuj ramki z każdej strony przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. Pomaluj ramki wybranym produktem powłokotwórczym. Może to być Impregnat Ochronno-Dekoracyjny powłokotwórczy VIDARON. Połącz ze sobą wszystkie elementy przy pomocy kleju do klejenia na gorąco. Możesz też dokleić na górze dekoracyjny uchwyt. 

Drewniany lampion w ogrodzie. 
Drewniany lampion w ogrodzie. 

Ogrodowa dekoracja z palety

Z palety przemysłowej możesz zrobić dekorację ogrodową w postaci pionowego ogródka ziołowego lub miejsca na kwiaty. Jak się za to zabrać?

Najpierw oczyść paletę i wyszlifuj ją, aby drewno było gładkie. Wykorzystaj do tego różne gradacje papieru ściernego lub szlifierkę. Potem zabezpiecz drewno przed szkodnikami i wilgocią przy pomocy jednego ze środków VIDARON. Może to być np. zestaw Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON + Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON

Teraz ostatni etap. Powieś paletę pionowo np. na płocie i przymocuj na jej bocznych ściankach kilka jednokolorowych lub wielobarwnych doniczek z ziołami.

Dekoracja ogrodowa ze starej palety. 
Dekoracja ogrodowa ze starej palety. 

Domek dla owadów

Ostatni z pomysłów na drewniane dekoracje do ogrodu  to domek dla owadów. Sposobów jego wykonania jest kilka. Wszystkie z nich opisaliśmy w naszym artykule: 4 pomysły na domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie 

Pomysł na domek dla owadów w ogrodzie. 
Pomysł na domek dla owadów w ogrodzie. 

Ozdoby z drewna do ogrodu: jak zrobić? Już wiesz!

Mamy nadzieję, że nasze sposoby na ozdoby ogrodowe z drewna DIY przypadły Ci do gustu! Pamiętaj, że każdy drewniany element w Twoim ogrodzie musisz zaimpregnować przy pomocy specjalistycznego środka. Polecamy szeroką gamę produktów VIDARON – sprawdź je już dziś!

Galeria zdjęć (9)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

4 pomysły na domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie

4 pomysły na domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie

Przeczytasz w 5 min

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 6 min

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie