Pożyteczne biedronki czy pszczoły są w każdym ogrodzie na wagę złota! Domek dla owadów zapylających będzie bezpieczną przystanią, w której znajdą schronienie - warto ustawić go w swoim ogrodzie, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Jak zbudować domek dla owadów samodzielnie i gdzie go umieścić? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań!
- Dlaczego warto zrobić domek dla pożytecznych owadów
- Jak zrobić domek dla owadów z kawałka drewna z otworami
- Jak zbudować hotel dla owadów z łodyg malin lub bambusa
- Jak stworzyć schronienie dla owadów z gliny
- Jak samodzielnie zbudować domek dla trzmieli
Hotel dla owadów - dlaczego warto pomyśleć o ustawieniu go w ogrodzie?
Domek dla owadów zapylających to coś, o czym powinien pomyśleć każdy szanujący środowisko naturalne właściciel ogrodu! Chociaż słowo „owady” zazwyczaj kojarzy się z niechcianymi szkodnikami czy irytującymi komarami, które psują wieczory spędzane na tarasie, tak naprawdę wiele gatunków jest bardzo potrzebnych człowiekowi i szerzej, przyrodzie. Wymienić tu należy chociażby pszczoły, biedronki czy żywiące się mszycami złotooki. Niestety nie pomaga im ani nowoczesna architektura (zwłaszcza domy i altany bez żadnych szczelin, w które można się schować), ani brak kwitnących i miododajnych roślin w zbyt wypielęgnowanych ogrodach. Jeśli chcesz pomóc tym zwierzętom, pozostaw niezagospodarowany, „dziki” fragment zieleni i pomyśl o domku dla owadów zapylających. Za chwilę poznasz cztery najciekawsze inspiracje na taki małe i pożyteczne hotel dla owadów!
1. Drewniany domek dla owadów - wymiary najprostszego hotelu dla pszczół i nie tylko
Nie wiesz, jak zrobić domek dla owadów? Wydaje Ci się to skomplikowane, wymagające umiejętności i nadludzkiej cierpliwości? Nic bardziej mylnego. Jednym z absolutnie najprostszych sposobów na przygotowanie hotelu dla owadów jest… nacięcie otworów w kawałku w drewna. Wybierz suchy i twardy kawałek drewna o szerokości co najmniej 10 cm, wysokości 30 cm i grubości 10 cm. Teraz, najlepiej pod różnymi kątami, powywiercaj z drewnie otwory o głębokości ok. 6-10 cm i średnicy 2-5 mm. To właśnie w nich będą mieszkać zaprzyjaźnione owady! Dodatkowo możesz pomyśleć też o zabezpieczeniu domku dla owadów od góry za pomocą daszku zrobionego chociażby z kawałka listewki. Gdzie umieścić domek dla owadów wykonany z kawałka drewna? Nawet na balkonie czy na ścianie altany!
2. Jak zbudować domek dla owadów z bambusowych rurek lub łodyg malin?
Kolejny bardzo prosty patent na domek dla owadów pożytecznych? Wystarczy ułożyć pęk pustych w środku łodyg, na przykład malin. Możesz też użyć do tego zadania trzciny lub bambusowych patyków o długości około 15 cm. Zwiąż je w taki sposób, żeby leżały poziomo, a więc tworzyły sieć oczek, do których mogą przedostać się takie owady, jak chociażby pszczoły murarki. W przypadku bambusa wykorzystaj naturalne kolanko, które będzie w naturalny sposób zamykało każdą z rurek. Gładkie łodygi zdecydowanie lepiej jest umieszczać w drewnianej skrzynce, która zabezpieczy je od tyłu. I oto mamy gotowy domek dla owadów! Gdzie powiesić nasze dzieło? Podobnie jak domek z drewna - na ścianie balkonu czy na ganku.
3. Jak zrobić domek dla owadów z gliny?
Chcesz przysłużyć się naturze, tworząc domek dla owadów pożytecznych? Wyczaruj własnoręcznie przygotowaną cegłę! Wystarczy, że połączysz ⅓ gliny z sieczką słomianą i uformujesz z takiego materiału cegłę o wymiarach mniej więcej 40 cm na 20 cm. Nakłuj w niej otwory o średnicy 2-5 mm, najlepiej pod różnymi kątami. Pozostaw cegłę kilka dni do wyschnięcia (nie przyspieszaj tego procesu, bo glina popęka), a następnie zawieś ją na sznurku na ścianie. Możesz zabezpieczyć ją od góry drewnianym daszkiem.
4. Domek dla trzmieli - jak go zrobić?
Nieco bardziej wymagające są trzmiele. Domek dla pożytecznych owadów tego gatunku powinien być wykonany z drewna o wymiarach co najmniej 13 cm x 13 cm x 13 cm. Ważne będą w nim dwa elementy: szczelny dach oraz prowadzący do środka otwór o średnicy około 2 cm. Wnętrze domku dla trzmieli należy wypełnić suchym sianem, słomą lub zasuszonymi liśćmi. Ciekawostka? W 2014 roku młoda naukowczyni, Monika Leończyk udowodniła, że trzmiele przyciąga… niebieski kolor! Jeśli chcesz więc stworzyć najbardziej przyjazne miejsce dla tych owadów, na koniec pomaluj budkę na taki odcień.
Jak widzisz, przygotowanie hotelu dla owadów wcale nie jest takie trudne i bez najmniejszego kłopotu samodzielnie poradzisz sobie z takim wyzwaniem. Kiedy wieszać gotowy domek dla owadów? Schronienia tego typu są im potrzebne przede wszystkim do bezpiecznego zimowania, a także złożenia jaj. Najlepiej więc jest ustawić je w ogrodzie na początku sezonu (czyli wczesną wiosną) lub na jego końcu sezonu (jesienią). Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna, z którego wykonujemy budkę. Można wykorzystać do tego Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który uchroni drewno przed grzybami czy sinizną i jest polecany jako warstwa gruntująca m.in. pod impregnaty ochronno-dekoracyjne. Następnie warto użyć Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który uwydatni piękno naturalnego drewna, wzmocni je oraz będzie przeciwdziałać niszczącym czynnikom atmosferycznym. Zaś zwolennicy naturalnych produktów mogą skorzystać z Pokostu Lnianego VIDARON, który chroni m.in. przed wilgocią, dzięki temu, że głęboko penetruje i wzmacnia strukturę drewna.