W ostatnim czasie coraz większą wagę przykładamy do ekologii oraz zdrowego trybu życia. Zdrowo się odżywiamy, biegamy, dbamy o otaczające nas środowisko naturalne. Zaczynamy dostrzegać problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i zaczynamy im przeciwdziałać. Staramy się ograniczać chemiczne środki owadobójcze a w ich miejsce stosujemy inne naturalne opryski (n. wyciąg z pokrzywy na mszyce), lub zapraszamy do ogrodu naturalnych wrogów szkodników, których chcemy się pozbyć. Poniżej podpowiadamy jak zbudować hotel dla owadów – z którego gościny chętnie skorzystają setki pożytecznych owadów: dzikie pszczoły, trzmiele, bzyki, złotoki, biedronki i wiele innych.
Hotel dla owadów - jak zrobić?
Przepis na takie schronisko jest bardzo prosty: wystarczy kilka starych palet euro, trochę materiałów i odpadów naturalnych, oraz szczypta dobrych chęci. Przyda się: sucha trawa, bambus i inne rurkowate pędy np. malin, bzu czarnego, drewniane ścinki i suche gałęzie, mech, szyszki, kora, cegły i pustaki ceramiczne, deseczki, glina. Dzięki paletom będziemy mogli podzielić domek na sektory/piętra, które wypełnimy różnymi materiałami.
Pierwszą paletę sadowimy na podmurówce z cegieł – zabezpieczy nasz hotel przed wodą z wiosennych roztopów. Pierwsze piętro wypełniamy drobnymi gałązkami.
Drugą paletę wypełniamy drewnianymi ścinkami najlepiej z drewna liściastego, Iglaste drewno musi być odżywiczone.
Trzecie piętro tworzą łodygi miskanta chińskiego popularnej trawy w naszych ogrodach zwanej potocznie „bambusem”. Zamiast niego możemy zastosować pędy krzewów któe mają otwór w łodydze np. maliny, bez czarny.
Czwarte piętro trorzą pieńki drewna ponawiercane wiertarką. Średnica otworów od 4do 8mm, głębokość ok. 15cm im głębszy tym lepiej.
Ostatnie piętro, największe złożone z dwóch palet wypełniamy pustakami ceramicznymi oraz „bambusem”. Otwory w pustakach należy z jednej strony zatkać – najlepiej gliną lub ziemią.
Ostatni etap to zbicie daszka oczywiście z pozostałych elementów palet. Deski wykorzystane do zbicia daszku montujemy „na zakładkę”. Powstałą konstrukcję zabezpieczamy Pokostem Lnianym marki Vidaron, naturalnym impregnatem który jest bezpieczny dla owadów. Przez tak zbudowany daszek nie przeniknie ani kropla wody.
.Dom dla owadów - lokatorzy
W takim schronisku z pewnością zamieszkają:
- dzikie pszczoły (np. murarka ogrodowa) która co prawda prowadzi samotny tryb życia i nie gromadzi miodu , jednak zapylają dużo więcej kwiatów niż pszczoły miodne.
- biedronki żywią się mszycami, czerwcami i, przędziorkami. Zimują pod opadłymi liśćmi, pod korą drzew. W naszym schronisku z pewnością zajmą piętro z gałązkami.
- złotooki odżywiają się pododnie jak biedronki. Są wrażliwe na mróz, dlatego z pewnością ulokują się w suchej trawie lub mchu.
Wybudowane schroniska/hotele lokujemy w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru i deszczu.