Wraz z rozpoczęciem sezonu ogrodniczego warto pomyśleć o budowie niewielkiego domku narzędziowego, który pomoże w zorganizowaniu prac i przestrzeni ogrodu. Co więcej, z projektem tym powinien poradzić sobie każdy choćby z podstawową wiedzą z dziedziny stolarki lub budownictwa.
Każdy doświadczony ogrodnik wie, że domek na narzędzia i inne przedmioty niezbędne do prac ogrodniczych jest bardzo potrzebny. Choć zazwyczaj na początku naszej przygody z prowadzeniem ogrodu zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z ilości sprzętów niezbędnych do pracy, ale także i wypoczynku.
W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego domku w jednym z marketów budowlanych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i wykonania, a także walory estetyczne budynku. Drugim wyjściem jest zlecenie wykonania domku stolarzowi. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania będzie trwała konstrukcja szopy, a także rozmiar i wygląd, który zostanie dostosowany do naszych potrzeb i stylu ogrodu. Minusem są dość wysokie koszty. Wreszcie trzeci sposób to własnoręczne zaprojektowanie i zbudowanie domku. Tutaj niezbędna okaże się podstawowa wiedza z dziedziny budownictwa i obróbki drewna. Jest to wprawdzie dość pracochłonne przedsięwzięcie, ale pozwoli nam, przy zachowaniu niskiego budżetu, stworzyć autorski projekt spełniający nasze wymagania zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
W ODPOWIEDZI NA POTRZEBY
Przed rozpoczęciem prac przede wszystkim warto zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnić nasz domek. Jeśli zamierzamy przechowywać w nim jedynie podstawowe narzędzia ogrodnicze, to jego wymiary nie muszą być duże (wystarczy altanka o wymiarach 2 × 2 m). Jeśli natomiast chcemy, aby pomieścił dodatkowy sprzęt, taki jak kosiarka, aerator, myjka ciśnieniowa, taczka czy zapasowe donice, to musimy zwiększyć jego wymiary. Zakładając, że nie ogranicza nas miejsce na działce, warto zainwestować w na tyle dużą altankę, aby znalazło się w niej miejsce na zimowe przechowywanie mebli ogrodowych i sprzętów służących wypoczynkowi i rekreacji. W ten sposób ochronimy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
W przypadku domków narzędziowych najczęściej wybierana jest konstrukcja drewniana, ponieważ jest łatwa i szybka w wykonaniu, nie wiąże się z wielkimi kosztami i prezentuje się estetycznie w ogrodzie.
PRZYGOTOWANIE PROJEKTU
Pierwszym krokiem jest rzetelne przygotowanie projektu. Ustalamy więc lokalizację domku, jego rozmiar, szerokość drzwi i ewentualnych okien, wykończenie dachu itp. To pomoże nam przede wszystkim w obliczeniu ilości niezbędnego materiału potrzebnego do jego budowy.
Konstrukcję altanki wykonujemy z kantówek o przekroju nie mniejszym niż 7 × 7 cm. Ściany wypełniamy litymi deskami lub płytą osb, do której przymocowujemy deski lub panele z tworzywa sztucznego. Ważny jest też wybór drzwi, które są silnie narażone na działanie wody i promieni słonecznych prowadzących do ich odkształcenia się. Najlepiej więc zdecydować się na te wykończone blachą nierdzewną, które możemy pomalować emalią na pasujący do reszty konstrukcji kolor.
Przykładem takiego produktu jest Śnieżka Super- mal® Emalia chlorokauczukowa, która oprócz doskonałych właściwości dekoracyjnych ma zwiększoną odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także na uderzenia i zarysowania. Jeśli zdecydujemy się na drewniane drzwi, warto umieścić nad nimi niewielki daszek, który ochroni je przed działaniem wody. Aby domek był trwały i suchy, powinien mieć odpowiednio przygotowane fundamenty. Przede wszystkim nie stawiamy drewnianych elementów bezpośrednio na powierzchni gruntu. Drewno mocujemy na specjalnych stalowych kotwach lub układamy na betonowej podmurówce. Ważny jest także dach. Musi on mieć odpowiednio duży spadek, przynajmniej 20%, aby woda opadowa szybko po nim spływała. Większy kąt nachylenia dachu chroni przed zaleganiem liści i innych organicznych resztek, które mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Ponadto dach pokrywamy trwałym i szczelnym materiałem, takim jak: papa bitumiczna, blacha dachowa, gont czy dachówka. Woda opadowa powinna być zbierana za pomocą rynny i odprowadzana od bryły budynku. Budując domek narzędziowy pamiętajmy, że powinien on harmonizować z wystrojem naszego ogrodu. Dlatego warto starannie wybrać materiał czy kolor farby, aby oprócz walorów praktycznych, miał także zalety dekoracyjne.
KONSERWACJA DREWNA
Wszystkie elementy drewniane jeszcze przed samą budową muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. Służą do tego takie produkty, jak Impregnat Ochronno-Gruntujący VIDARON lub Impregnat Konstrukcyjny VIDARON, które głęboko penetrują drewno, chroniąc je przed działaniem warunków atmosferycznych, a także owadów i grzybów domowych powodujących jego rozpad. Pamiętajmy jednak, że impregnujemy nie tylko te elementy, które są bezpośrednio narażone na działanie czynników zewnętrznych. Drewno wewnątrz altanki także należy zabezpieczyć przez wilgocią, szkodnikami i grzybami. Aby nadać altanie walory dekoracyjne, sięgamy po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który dostępny jest w 14 gotowych kolorach i nadaje drewnu eleganckie matowe wykończenie, jednocześnie podkreślając naturalny rysunek drewna.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Nr 1 (16) 2017. Autor: Katarzyna Wroczyńska-Kaczmarek
Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com