Z artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić domek dla dzieci z palet? Zbieranie materiałów
- Dom z palet – planowanie konstrukcji
- Budowa prostego domku z palet
- Domek z palet dla dzieci – bezpieczeństwo i wykończenie
Dziecięcy domek to popularny element wyposażenia placów zabaw. Dzieciaki chętnie korzystają z takiej atrakcji, ponieważ daje im dużo możliwości zabawy. Możesz zafundować tego rodzaju frajdę także swoim dzieciom! Jak zrobić domek dla dzieci z palet? Samodzielne wykonanie i wykorzystanie materiału z odzysku sprawia, że koszt przygotowania będzie znacznie niższy, niż w przypadku zakupu gotowego domku np. w markecie.
Poniżej krok po kroku podpowiadamy, jak zrobić domek z palet dla dzieci, aby był funkcjonalny, ciekawy, a jednocześnie bezpieczny.
Jak zrobić domek dla dzieci z palet?
Możliwości aranżacji, jakie dają domki z palet, jest mnóstwo. Mogą to być wersje proste lub z dodatkowymi elementami, wyposażone w schody lub zjeżdżalnię. Zacznijmy jednak od budowy prostego domku z palet. Będzie łatwiejszy w wykonaniu, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby w następnych etapach go rozbudowywać. Czego będziesz potrzebował?
Palety
Najważniejszym materiałem będą palety. Zadbaj o to, aby były one identyczne lub prawie identyczne. Dlaczego? Ponieważ równe elementy łatwiej jest do siebie dopasować, a Ty oszczędzisz swój czas i nie będziesz musiał docinać elementów.
Palety przed montażem trzeba też dokładnie obejrzeć. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci i stabilność przyszłej konstrukcji. Jeśli drewno w palecie jest zużyte lub spękane, lepiej wymienić ją na inną. Dom z uszkodzonych palet będzie bardziej narażony na zawilgocenie, rozsadzanie przez mróz czy kolonizację szkodników. Wybieramy więc palety równe, dobrej jakości i nieuszkodzone.
Wkrętarka
Najważniejszym narzędziem przy budowie będzie wkrętarka – jest znacznie lepsza i wydajniejsza niż zbijanie palet gwoździami. Należy przygotować też zapas wkrętów. Palety można łączyć bezpośrednio, ale skuteczniej robi się to przy pomocy metalowych kątowników z otworami, które gwarantują solidne i równe łączenie.
Pędzle
Na końcowym etapie pracy niezbędne będą też dwa pędzle do malowania – mniejszy i większy, aby skutecznie zabezpieczyć całą konstrukcję impregnatem oraz środkiem powłokotwórczym VIDARON. Podczas pracy może też przydać się piła, ale kiedy budujemy domek z całych, gotowych palet, nie będzie konieczna.
Dom z palet – planowanie konstrukcji
Prosty domek z palet ma podłogę, dwie ściany i dwuspadowy dach. Powstaje wówczas rodzaj małej wiatki, otwartej z obu stron. Konstrukcję jednak można uatrakcyjnić poprzez zamontowanie tylnej ściany. W przypadku małych domków odradzamy montaż przedniej ściany, ponieważ konieczne będzie wycinanie otworu wejściowego, a nie zawsze da się to łatwo zrobić bez utraty stabilności palet. Jest to jednak możliwe w przypadku nieco większej konstrukcji – wówczas zostawiamy wolne miejsce pośrodku, a ścianki frontowe z palet montujemy po obu stronach.
Podstawowe wymiary większości palet dostępnych na rynku to 120 × 80 cm, ale zdarzają się też palety w wersjach 120 × 100 i 120 × 120 cm. Od wymiarów wyjściowego „klocka” zależeć będą też rozmiary domku.
120 cm to więc maksymalna wysokość ściany – ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy łączenia palet w celu budowy wyższych! Zresztą nie ma takiej potrzeby – to w końcu domek dla dzieci. Długość i szerokość konstrukcji najlepiej dobrać tak, aby nie było potrzeby dzielenia palet. Możesz więc zbudować domek o podstawie jednej, dwóch lub czterech palet. Warto jednak pamiętać, że konieczne będzie zgromadzenie większej ilości materiału.
Budowa prostego domku z palet
- Najlepiej, aby Twój domek z palet miał podłogę. Konstrukcja będzie wtedy mocniejsza i stabilniejsza. Jeśli tworzy ją więcej niż jedna paleta – połącz je wkrętami i metalowymi łącznikami z płaskownika. Najlepiej ułożyć ją od razu w miejscu, gdzie domek będzie na stałe. Masz wtedy możliwość zniwelowania ewentualnych nierówności podłoża i dopasowania podłogi.
- Do stabilnej i równej podłogi możesz zacząć przykręcać ściany. Najpierw przymocuj stalowy kątownik, a następnie do niego mocuj ścianę. Punkty łączenia powinny znajdować się w przynajmniej dwóch miejscach, bo dopiero wówczas konstrukcja uzyska stabilność. Uwaga – jak w każdej zabawie z gotowymi „klockami”, podczas montażu należy brać poprawkę na grubość palet, tzn. uwzględniać konieczność zachodzenia na siebie poszczególnych elementów.
- Podłoga i dwie boczne ściany stanowią podstawę, na której można oprzeć dach. Najbardziej estetyczny będzie dwuspadowy, zapewni też dodatkową przestrzeń u góry. Jak najłatwiej go wykonać? Najlepiej skręcić ze sobą dwie palety pod kątem prostym (znów niezastąpiony będzie kątownik) i dopiero połączone ustaw na konstrukcji. Praca jest wtedy łatwiejsza, choć przyda się pomoc drugiej osoby.
- Ustawiony równo daszek przykręć do ścian. W ten sposób powstaje podstawowa konstrukcja domu z palet, w którym właściwie już mogą bawić się dzieci. Możesz też kontynuować pracę i dodawać kolejne elementy, np. ścianę tylną lub improwizowane drzwiczki.
Czy pokrywać czymś dach domku z palet? Jeśli ma służyć do letnich zabaw – nie ma takiej potrzeby, dzieci i tak nie będą w nim przebywać w czasie opadów. Jeśli jednak zależy Ci na walorach estetycznych, możesz zastosować lekkie obicie z desek, dachowego materiału syntetycznego lub plastiku stylizowanego na dachówki.
Domek z palet dla dzieci – bezpieczeństwo i wykończenie
Dobre połączenie elementów jest podstawą stabilności i bezpieczeństwa w prostym domku z palet. Palety wykonuje się z surowego drewna, które nie jest heblowane lub tylko wstępnie wygładzane. Niesie to ze sobą ryzyko pojawiania się drzazg i zadziorów.
Aby uniknąć zranień, wnętrze domku należy dokładnie obejrzeć, a w miejscu, gdzie palety są uszkodzone lub poszarpane, uzupełnić ubytki i wyszlifować. Przy tej czynności doskonale sprawdzi się Szpachla do Drewna VIDARON, która szybko i skutecznie pokrywa niedoskonałości materiału, łatwo się szlifuje i poddaje malowaniu.
Warto też zabezpieczyć podłogę. Palety nie tworzą spójnej powierzchni, jest więc ryzyko, że podczas zabawy między deskami utknie nóżka bawiącego się dziecka lub będą tam wpadać zabawki. Dla uniknięcia przykrych niespodzianek podłogę można dodatkowo pokryć np. fragmentem gumoleum.
Bardzo ważną czynnością z punktu widzenia trwałości konstrukcji jest też jej malowanie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego preparatu domek będzie estetyczną ozdobą podwórza. Jednocześnie drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, upałem i wilgocią, co znacząco wydłuży jego żywotność. Do malowania domków z palet polecamy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Skutecznie zabezpiecza powierzchnię drewnianych elementów i izoluje od wody. Możesz wykorzystać któryś z dwunastu kolorów, jest więc spore pole popisu dla konstruktorskiej wyobraźni.
Domek z palet może stać się miejscem zabaw, które dzieci pokochają i będą wspominać przez wiele lat. Nie wymaga dużych nakładów finansowych ani skomplikowanych prac budowlanych, a samodzielne wykonanie z produktami VIDARON jest łatwe, przyjemne i daje satysfakcjonujący efekt końcowy. Produkty Vidaron skutecznie zabezpieczają powierzchnię drewnianych elementów, chroniąc je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.