Wróć do artykułów

Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Piaskownica to sprawdzony sposób na dobrą zabawę. Maluchy zyskują bezpieczną przestrzeń, w której mogą spędzać czas w cieplejsze dni. Podpowiadamy, jak zrobić drewnianą piaskownicę dla dzieci na bazie materiałów dostępnych w każdym sklepie budowlanym.

Drewniana piaskownica do zabawy

Projekt drewnianej piaskownicy – co musisz przygotować?

Zanim zabierzesz się do pracy, rozrysuj projekt drewnianej piaskownicy i przygotuj listę potrzebnych narzędzi i materiałów. W naszym poradniku przygotowaliśmy listę przedmiotów potrzebnych do wykonania piaskownicy o wymiarach 122 x 122 x 30 cm, wyposażonej w dwa siedziska. Jeśli chcesz, możesz przygotować bardziej skomplikowany projekt i zbudować piaskownicę z zadaszeniem, siedziskiem z oparciami lub pokrywą zabezpieczającą piasek w ciągu nocy.

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania drewnianej piaskownicy dla dzieci to:

• 12 desek o wymiarach 2 x 10 x 120 cm,

• 4 deski o wymiarach 2 x 10 x 122 cm,

• 8 kątowników montażowych o wymiarach 6 x 6 x 6cm lub cztery listwy narożne o wymiarach 4,5 x 4,5 x 30 cm,

• agrowłóknina o wymiarach 142 x 142 cm,

• wkręty do drewna o średnicy 3,5x 3,5 mm,

• papier ścierny,

• wkrętarka,

• pędzle do malowania drewna,

• atestowany, oczyszczony piasek,

Impregnat do Drewna Gruntujący VIDARON,

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON.

Przygotowanie podłoża pod budowę piaskownicy

Jeśli wiesz już, jak duża ma być piaskownica, i skompletowałeś wszystkie materiały, zastanów się, gdzie dokładnie ma znajdować się miejsce zabaw dla dzieci. W przypadku maluchów najlepiej wybrać lokalizację blisko domu, w zasięgu wzroku rodziców. Może to być na przykład trawnik w pobliżu tarasu. Warto także postawić piaskownicę w cieniu, by dzieci mogły się bezpiecznie bawić również w upalne dni. Jeśli nie możesz ustawić jej pod drzewem, pamiętaj o zadaszeniu, na przykład parasolem.

Jak wkopać drewnianą piaskownicę dla dzieci? Przed jej ustawieniem najlepiej usunąć darń. W przypadku naszego projektu potrzebne będzie wykonanie kwadratowej niecki o wymiarach 122 x 122 cm i głębokości ok. 10 cm. Dzięki niej piaskownica będzie stabilniejsza. Nieckę wyłóż przyciętą agrowłókniną. Materiał będzie przepuszczał wodę, zapobiegając zawilgoceniu piasku i przerastaniu piaskownicy chwastami.

Własnoręczne tworzenie piaskownicy

Jak zrobić drewnianą piaskownicę krok po kroku?

Pierwszym krokiem budowy drewnianej piaskownicy jest skręcenie 4 desek o wymiarach 2 x 10 x 120 cm w kształt kwadratu. W ten sam sposób postępuj z resztą desek – potrzebne będą 3 takie obręcze. Następnie połącz obręcze za pomocą metalowych kątowników lub listew o wymiarach 4,5 x 4,5 x 30 cm. Po przygotowaniu bazy pora na wykonanie siedzisk wzdłuż dwóch przeciwległych boków piaskownicy. Po obu stronach przykręć po 2 deski o wymiarach 2 x 10 x 122 cm.

Konstrukcja jest już gotowa. Przetrzyj drewno papierem ściernym, by usunąć zadziory i nierówności, a następnie przystąp do impregnacji drewna. Ostatnim krokiem będzie osadzenie piaskownicy we wcześniej przygotowanej niecce i wypełnienie jej piaskiem. Pamiętaj, by kupić atestowany piasek, który będzie bezpieczny dla dzieci. W piasku budowlanym mogą znajdować się ostre odłamki szkła i nie należy stosować go w piaskownicach.

Zabezpieczanie drewna piaskownicy

Czym pomalować drewnianą piaskownicę dla dzieci?

Piaskownica ustawiona w ogrodzie będzie narażona na działanie śniegu, deszczu i słońca, dlatego trzeba pamiętać o impregnacji drewna. Do jego zabezpieczenia najpierw wykorzystaj Impregnat do Drewna Gruntujący VIDARON. Produkt wnika w drewno, wzmacnia je, gruntuje i zapewnia ochronę biologiczną.

Po upływie 24 godzin możesz pomalować drewnianą piaskownicę Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON. Odcienie takie jak R11 Limonkowy albo R12 Lazurowy z pewnością spodobają się Twojemu maluchowi. Dla szukających bardziej klasycznych kolorów polecamy R03 Mahoń lub R01 Dąb Bielony. Impregnat ten zabezpiecza i dekoruje powierzchnię drewna. Piaskownica zyska odporność na wilgoć i opady atmosferyczne. Po nałożeniu impregnatu rozcieraj go pędzlem wzdłuż słojów. Produkt utworzy hydrofobową powłokę i zapobiegnie wnikaniu wody w drewno. Jego zaletą jest szybkie wysychanie – podłoże jest suche w dotyku już po godzinie. Drugą warstwę możesz nanieść już po 2-4 godzinach.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie