Wróć do artykułów

Jak zrobić domek dla lalek? Zabawa dla małych i dużych

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Domek dla lalek to marzenie każdej małej księżniczki. Jeśli twoja córka śni o takiej zabawce, pomyśl o tym ile dasz jej radości, gdy wykonasz go własnoręcznie. Zobacz, jak zrobić domek dla lalek DIY.

Drewniany domek dla lalek

Drewniany domek dla lalek

Budowa domku dla lalek nie musi być trudna i pracochłonna. Podczas projektowania konstrukcji i planowania pracy powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwsza ważna kwestia, to jego wielkość. Wiadomo, że każde dziecko marzy o dużej budowli. Jeśli jednak pokój dziecięcy jest niewielki, wąski lub kilkoro rodzeństwa dzieli wspólną przestrzeń, postaw na mniejszy model lub wymyśl taki domek, który po zabawie można bez problemu rozłożyć.

Domek dla lalek z drewna DIY możesz skonstruować, wykorzystując gotowe półprodukty. Na samym początku narysuj projekt domku na kartce. Możesz inspirować się gotowymi wzorami i modelami, które znajdziesz w sklepie lub Internecie. Zapytaj też swoje dziecko, jak ono widzi tę konstrukcję. Być może ma jakiś ciekawy pomysł, który jesteś w stanie zrealizować?

Zabawa z wykorzystaniem domku dla lalek

Jak zrobić domek dla lalek krok po kroku?

Jakiego rodzaju drewna użyć? Konstrukcję najprościej można wykonać z lekkiego drewna lub sklejki, które zamówisz u stolarza lub kupisz w markecie budowlanym. Sama budowa domku dla lalek obejmuje kilka etapów:

• Pierwszy etap – projekt. Narysuj na bristolu lub kartonie poszczególne elementy konstrukcji domku.

• Następnie wytnij je za pomocą wyrzynarki z drewnianych płyt lub sklejki.

• Przed połączeniem surowych kawałków drewna trzeba je odpowiednio przygotować – powinny być gładkie, wolne od nierówności i drzazg, którymi może skaleczyć się Twoje dziecko. W tym celu użyj papieru ściernego o grubości 150-180. Każdy element dokładnie przeszlifuj i oczyść z pyłu.

• Kolejny etap – złożenie konstrukcji w całość. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Zbij elementy niewielkimi gwoździami, skręć wkrętami lub użyj kleju do drewna, dostępnego w każdym markecie budowlanym. Możesz też albo naciąć poszczególne moduły w taki sposób, by można było wsunąć jedną ścianę w drugą. Taki model łatwo potem złożysz lub przetransportujesz, gdy dziecko będzie chciało zabrać domek np. na weekend do babci.

Składanie domku dla lalek

Zabezpieczenie drewna – zabawka zachowa swój piękny wygląd na dłużej, jeśli całą pokryjesz produktem Vidaron Lakier Akrylowy. Ma on łagodny zapach, ale przede wszystkim ma podwyższoną odporność na ścieranie, zniesie intensywne użytkowanie, nie straszne mu plamy z ketchupu, flamastrów czy kredek, a dodatkowo przeznaczony jest między innymi do malowania zabawek.

• Dekoracja wnętrza. Gotowy domek dla lalek wymaga odpowiedniej aranżacji wnętrza. Pomyśl, czy posiadasz w domu jakieś materiały, których nie potrzebujesz, a które mogą posłużyć za wyposażenie pomieszczeń. Możesz sam zrobić mebelki z drewna lub tekturowych pudełek po produktach spożywczych oklejonych kolorowym papierem. Gotowe meble są również dostępne w sklepach z zabawkami. Znajdziesz tam też zestawy do gotowania i pieczenia, którymi wyposażysz kuchnię.

Prawdziwą skarbnicą przydatnych akcesoriów są także sklepy zoologiczne. Kupisz tam sztuczny mech lub rośliny, które pomogą stworzyć ogród.

Domek dla lalek

Dom dla lalek DIY – prosty sposób na niezapomnianą zabawę!

Pamiętaj, że domek dla lalek nie musi wcale być perfekcyjny. Nie musisz też w pełni samodzielnie urządzać jego wnętrza. Pozostaw trochę miejsca na inwencję twórczą twojego malucha. Dzieci mają wielką wyobraźnię i uwielbiają kreować. Może wystarczy dać mu kredki lub farby, by wykończyło ściany w saloniku i sypialni? Zróbcie też coś wspólnie, np. z niepotrzebnych skrawków materiałów uszyjcie zasłony, pościel lub chodniczki.

Chcesz zrobić dla swego dziecka domek dla lalek? Nie wahaj się, ponieważ bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem. Nie jest ono skomplikowane, a nasza instrukcja z pewnością pomoże ci podczas konstruowania modelu. Pamiętaj, że drewniany domek to nie tylko fajna zabawka. To przede wszystkim świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu w gronie rodziny.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Drewniany domek z dziecięcych marzeń

Drewniany domek z dziecięcych marzeń

Przeczytasz w 5 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie