Z artykułu dowiesz się:
- Wykorzystanie przestrzeni: praktyczne pomysły i rozwiązania
- Kolory i materiały: kreowanie atmosfery i charakteru domku
- Akcesoria i rośliny: dodatki, które ożywią każdą przestrzeń
Mały domek letniskowy może znajdować się na działce RODOS w mieście lub poza nim. Najczęściej wykonany jest z drewna. Niezależnie od rozmiarów samej działki i metrażu domku to doskonały sposób na relaks dla osób, które na co dzień mieszkają np. w bloku.
Jak urządzić mały domek letniskowy – drewniany lub murowany? Jak wybrać materiał na wykończenie ścian i podłóg, meble oraz dekoracje? Jak zaplanować przestrzeń w małym domku? W artykule znajdziesz odpowiedzi i wskazówki od marki VIDARON.
Wykorzystanie przestrzeni – praktyczne pomysły i rozwiązania
Domek letniskowy z natury wyróżnia niewielki metraż. Czasem jest to zaledwie kilkanaście metrów. Powierzchnia domków letniskowych nie przekracza zwykle 35 metrów. Przy planowaniu aranżacji małego domku letniskowego najważniejsze jest więc odpowiednie podzielenie i zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.
Najlepiej taką decyzję podjąć już na etapie wyboru projektu domku. Wtedy możesz dopasować go do specyfiki działki (zwykle jest mała, często wąska) oraz do potrzeb osób korzystających w przyszłości z budynku. Gdy domek kupujesz razem z działką lub dziedziczysz po krewnych, możesz pomyśleć o gruntownym remoncie i dostosować go do swoich oczekiwań.
Jak podzielić wnętrze w małym domku letniskowym? Zastanów się najpierw (i zapisz), ile osób będzie korzystało z domku jednocześnie. Czy planujesz w nim miejsce do pracy zdalnej? Wiele osób pracuje na działkach wiosną i latem – to popularne rozwiązanie! Jeśli tak – musisz zaplanować kącik do pracy z biurkiem i krzesłem oraz zorganizować dobry dostęp do internetu.
Czy w domku ktoś będzie czasami spał? Jeśli tak, niezbędne będzie łóżko lub sofa. Czy z domku będą korzystać dzieci? Wtedy w planie funkcjonalnym domku powinno znaleźć się miejsce na zabawę, kącik do przechowywania zabawek, a w ogrodzie – piaskownica, huśtawka, przydomowy plac zabaw itd.
Czy będziesz przyjmować tam gości? Niezbędny będzie wówczas stół – dobrze, aby się rozkładał do 8 czy 10-osobowego. Pamiętaj też o miejscach do siedzenia. Składane krzesła i poduchy to minimum, które zapewni komfort użytkowania. W domku standardem jest też dziś mała łazienka oraz aneks kuchenny, nawet jeśli oznacza to jedną szafkę i dwupalnikową kuchenkę oraz mini lodówkę. Gdy masz już ułożony funkcjonalny plan domku, przyszedł czas na oszacowanie kosztorysu. Nie warto kupować najtańszych materiałów i wyposażenia, ponieważ są one zazwyczaj nietrwałe. Zastanów się, które z mebli czy innych elementów z „dużego domu” można wykorzystać na działce. A może znajomi mają niepotrzebne rzeczy? Ostatnia opcja to pchle targi i aukcje z meblami czy dekoracjami używanymi – możesz na nich znaleźć prawdziwe skarby!
Kolory i materiały – kreowanie atmosfery i charakteru domku
Domek letniskowy powinien być podzielony na dwie strefy: ogólnodostępną i prywatną. Do pierwszej zaliczamy salonik z miejscem do odpoczynku, aneks kuchenny, stół i krzesła, czasem także taras czy werandę – która bywa przedłużeniem salonu. Stefa prywatna to łazienka i sypialnia.
Na topie jest teraz urządzanie strefy dziennej i tarasu tak, aby stanowiły jedną całość po otwarciu drzwi. Wnętrze „wychodzi” wtedy do ogrodu, a zieleń „wchodzi” do środka. Jak to zrobić na małej przestrzeni? Pierwszy trop to wybór naturalnych kolorów ścian, mebli i dodatków. Jakie odcienie sprawdzą się najlepiej? Kolory ziemi, od piaskowego i beżowego, po orzechowy czy czekoladowy. Zielenie, od jasnej pistacjowej, czy szałwiowej po malachitową, czy butelkową. Odcienie niebieskiego, od pastelowego baby blue po kobaltowy czy miętowy.
Ogólna zasada doboru kolorów do małego wnętrza mówi o tym, by były one bardzo jasne, choć niekoniecznie białe. W małym domku letniskowym najlepiej postawić na chłodne pastele, które wprowadzą wakacyjny klimat i powiększą optycznie wnętrze.
Na małym metrażu szczególnie warto zwrócić uwagę na wizualne powiększenie przestrzeni. Pomogą w tym materiały i powierzchnie odbijające światło oraz lustra. Dobrym pomysłem będą także mniejsze i smuklejsze meble na nóżkach.
W domku letniskowym doskonale wyglądają (i równie dobrze sprawdzają się) materiały naturalne. Będzie to przede wszystkim drewno – ekologiczne, szlachetne, ponadczasowe, łatwe do rearanżacji np. poprzez przemalowanie na nowy kolor. Częstym rozwiązaniem jest drewniana podłoga oraz drewno na ścianach pod postacią paneli czy boazerii w kolorze jasnego drewna.
Najlepszy wybór to także solidne drewniane meble, które przetrwają wiele sezonów i o które łatwo zadbać, gdy w domku nie mieszka się na co dzień. Dobierając drewniane elementy, pamiętaj, że każdy z nich wymaga właściwej impregnacji i pielęgnacji.
W przypadku drewna, które narażone jest na trudne warunki atmosferyczne, pierwszy krok to zabezpieczenie go przy pomocy środka gruntującego. Do zabezpieczenia drewnianych elementów jak meble, drzwi, okna, balustrady polecamy Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Głęboko wnika w drewno i daje skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami oraz szkodnikami. Preparat nanosi się przy pomocy pędzla lub przez zanurzenie. Stosuje się go do konserwacji drewna budowlanego, ogrodowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz innych drewnianych powierzchni.
Sam preparat gruntujący nie wystarczy. Potrzebujesz jeszcze środka, który nada drewnu powłokę, kolor oraz ochroni je przed skutkami złych warunków atmosferycznych. Polecany produkt to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. To środek 4 w 1, który impregnuje, wzmacnia, chroni i dekoruje drewno. Pomaga zabezpieczyć je przed złymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem i słońcem. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna.
Jakie drewniane elementy można zabezpieczyć przy użyciu Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON? Zwróć uwagę, że nie może to być podłoga – te preparaty do tego nie służą. Impregnaty VIDARON nadają się do mebli, elementów małej architektury, belek, desek, balustrad itd. Środkiem odpowiednim do podłóg jest np. Bejca Do Drewna VIDARON oraz Lakier Bezpodkładowy VIDARON.
W roli środka do pielęgnacji i ochrony podłóg tarasowych doskonale radzi sobie również Olej do Drewna VIDARON. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony. Wyróżnia się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie. Produkt łatwo się aplikuje, głęboko wnika w drewno, odżywia je i wzmacnia jego strukturę.
Akcesoria i rośliny – dodatki, które ożywią każdą przestrzeń
Ostatni etap aranżacji małego domku letniskowego to wyposażenie go w dekoracje, które ocieplą przestrzeń. Może to być tkany na płasko dywan, ładna zasłona w oknie czy drzwiach na taras, dekoracje ścienne – grafiki, obrazy, plakaty.
W małym domku letniskowym pięknie wyglądają również rośliny. Warto o nie zadbać na tarasie, w części dziennej, a nawet w sypialni. Rośliny oczyszczają powietrze, poprawiają humor i sprawiają, że przestrzeń prezentuje się fantastycznie.
Jeśli masz mały domek letniskowy – jesteś prawdziwym szczęściarzem. Jeśli nie – zachęcamy do tej inwestycji! Remont i aranżację domku na działce ułatwią niezawodne środki VIDARON. Już dziś zajrzyj do naszej oferty i sprawdź je.