Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Drewniana architektura ogrodowa wymaga odpowiedniej ochrony. Altany, pergole, wiaty, drewniane płoty czy domki narzędziowe wystawione na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych oraz szkodliwy wpływ szkodników mogą szybko ulegać degradacji i zniszczeniu.
Majsterkowanie przy domu i prace ogrodowe wymagają miejsca gdzie można chować narzędzia, ale również wykonywać proste prace pod osłoną dachu. Obiektem spełniającym takie wymagania jest domek narzędziowy, który może być nie tylko niezwykle użyteczny, ale również estetyczny. Dzięki prostej, drewnianej konstrukcji oraz łatwemu do zaaranżowania wnętrzu możemy w domku ogrodowym wydzielić część „magazynową” oraz warsztatową. Wykonanie go w całości z drewna spowoduje, że jego bryła oraz elewacja będą współgrały z naturalnym charakterem ogrodu a on sam będzie jego ozdobą.
Jednak należy pamiętać, że domek narzędziowy, jak każdy element architektury ogrodowej wykonany z drewna wymaga odpowiedniej ochrony. Nawet najbardziej odporne gatunki drewna pozbawione powłok ochronnych degradują się oraz są narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, grzybów, pleśni i szkodników. Domki narzędziowe najczęściej wykonywane są z taniego drewna, którego odporność na ww. czynniki jest stosunkowo niska.
Skuteczną metodą ochrony drewna sosnowego lub świerkowego, wykorzystywanego na zewnątrz jest impregnacja. Impregnaty głęboko wnikają w drewno, chroniąc je na zewnątrz i od wewnątrz oraz zabezpieczają przed biokorozją. Prostą metodą, pozwalającą na trwałą ochronę drewna i podkreślenie jego walorów estetycznych, jest impregnacja metodą malarską przy użyciu VIDARON Impregnatu Powłokotwórczego. Impregnację można przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy. Wspomniany Impregnat VIDARON, zabezpiecza drewno na zewnątrz i od wewnątrz, jednocześnie nadając drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie i podkreślając usłojenie drewna.
Kluczem do dobrze wykonanej impregnacji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jest etap często pomijany lub wykonywany niedokładnie. W konsekwencji można doprowadzić do tego, że impregnat nie wniknie w drewno i nie będzie go chronił. Kolejna kwestia to walory estetyczne – efekt końcowy będzie kiepski jeśli impregnat nałożymy na drewno, które nie jest przeszlifowane.
Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.
Drewniane podłoże powinno być również gładkie – ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni rysunek drewnianych słojów. Do wygładzenia powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całego elementu przeznaczonego do impregnowania, co pozwoli na uzyskanie jednolitej kolorystyki drewna. Etap szlifowania kończymy poprzez odkurzenie powierzchni z pyłu.
Należy pamiętać, że zarówno szlifowanie jak i malowanie domku narzędziowego należy wykonywać w bezdeszczową pogodę, w temperaturze od 5 do 25 st. C. Do nałożenia pierwszej warstwy ochronnej należy użyć Impregnatu Ochronnego VIDARON - wersja bezbarwna. Stworzy on barierę zabezpieczającą drewno biologicznie.
Przed malowaniem impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni domku narzędziowego.
Jeżeli pogoda wciąż sprzyja impregnowaniu drewna możemy przystąpić do nakładania impregnatu w wersji kolorowej – VIDARON Impregnat Do Drewna Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Impregnat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Czas schnięcia to około 12 godzin.
Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna, po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnie należy oczyścić z pyłu.
W ten sposób nakładamy dwie warstwy impregnatu. Tak wykonana impregnacja nie tylko zabezpiecza drewno, ale podkreśla również jego piękno i ponadczasowość.
Po zakończeniu pracy dokładnie myjemy i suszymy narzędzia. Do ich umycia można wykorzystać rozcieńczalnik do wyrobów olejno-ftalowych.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 5 min