Moda na budownictwo drewniane w Polsce wciąż rośnie. Inwestorzy decydujący o wznoszeniu domów z drewnianych bali przede wszystkim doceniając estetyczne, funkcjonalne i ekologiczne cechy drewna. Nie wielu jednak zastanawia się nad tym w jaki sposób, po kilku latach użytkowania chronić elewację drewnianego budynku przed zgubnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
Odpowiednie zabezpieczenie elewacji domu z bala pozwoli nam w pełni cieszyć się z estetyki drewna, ale również zagwarantuje, że po kilku latach nie będziemy zmuszeni do wykonywania kosztownej renowacji. W zależności od stosowanego środka ochrony drewna impregnację należy przeprowadzać co kilka lat. Jednak należy pamiętać o tym, że drewno jest surowcem naturalnym a jego odporność uzależniona jest od wielu czynników. Dlatego nie należy czekać z pracami na ostatni dzwonek. Należy obserwować drewniane elementy. Jednym z objawów, który może wskazywać na konieczność przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych może być płowienie kolorów starych warstw ochronnych, łuszczenie powłok czy nawet szarzenie drewna.
Przygotowujemy powierzchnię
Przed przystąpieniem do zabezpieczenia drewna odpowiednim środkiem należy pamiętać o konieczności odpowiedniego przygotowania powierzchni. Przede wszystkim trzeba wyczyścić elewację z wszelkich zabrudzeń. W tym przypadku efektywnym i najprostszym sposobem jest jej umycie wodą z dodatkiem szarego mydła, oczywiście możemy też specjalistycznych preparatów do czyszczenia drewna. Dzięki tej operacji będziemy mieli pewność, że oczyściliśmy wierzchnią warstwę drewna z zanieczyszczeń organicznych takich, jak naloty grzybów czy pleśni oraz nieorganicznych takich jak spaliny, kurz, czy sadze. Jeżeli zauważymy, że na drewnie pozostały przebarwienia należy postarać się aby zlikwidować je przy użyciu papieru ściernego.
Wybieramy preparat ochronny
Dobór środka chemicznego do pielęgnacji i ochrony domu z bali nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów dedykowanych temu zadaniu. Należy poszukiwać preparatu, który jednocześnie zapewni ochronę drewna przed warunkami atmosferycznymi, działaniem szkodników czy porastaniu jego powierzchni przez pleśnie i grzyby. Jednym z takich środków jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON. Przeznaczony jest on do zabezpieczania surowego drewna. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.
Preparat zawiera wosk dzięki, któremu jest jeszcze bardziej odporny na negatywne warunki atmosferyczne. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny występuje w kilkunastu wybarwieniach odpowiadających naturalnym barwom surowca z różnych gatunków drzew. Dzięki temu możemy nadać elewacji budynku dowolną barwę. Wówczas jako podkład srosujemy bezbarwną warstwę impregantu a przy drugim malowaiu korzystamy z wersji barwionej.
Impregnujemy dom z bala
Przed przystąpieniem do impregnacji należy go starannie wymieszać w oryginalnym opakowaniu. Zalecana temperatura otoczenia w czasie pracy to od 5°do 25°C i bezdeszczowa pogoda. Do impregnacji metodą malarską najlepiej wykorzystać pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, dobrym sposobem będzie przeszlifowanie jego włosia drobnoziarnistym papierem ściernym. Pozwoli to na zmiękczenie końcówek pędzla i usunięcie luźnego włosia. Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna, w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zacznie matowieć, impregnat rozcieramy półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Zapewni to równomierną barwę drewna. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.
Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna, po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnie należy oczyścić z pyłu (najlepiej odkurzaczem).
Drugą warstwę impregnatu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy rozpocząć nieco później. Zbyt wczesne rozcieranie może bowiem doprowadzić do przebarwień. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 12 godzin.