Wróć do artykułów

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 • Domki dla dzieci z drewna
 • Co będzie potrzebne, by zbudować domek drewniany dla dzieci do ogrodu?
 • Jak zrobić domek drewniany dla dzieci? Instrukcja

Czy trudno zbudować domek drewniany dla dzieci do ogrodu? Łatwiej niż Ci się wydaje! Musisz zgromadzić odpowiednie narzędzia oraz materiały. Najważniejsze jest oczywiście drewno, solidne i dobrej jakości, aby domek dla dzieci DIY posłużył jak najdłużej. Niezbędne będą także środki do zaimpregnowania drewna, wzmocnienia go i nadania mu ładnego koloru. Idealnie nadają się do tego produkty VIDARON.

W artykule podpowiemy Ci, jak zrobić domek drewniany dla dzieci. Opowiemy, jakie są rodzaje domków dla dzieci z drewna, czego nie może zabraknąć w tej konstrukcji, co dzieci lubią najbardziej. Pokażemy również, jak pomalować drewniany domek, aby zawsze pięknie wyglądał.

Domek dla dzieci zrób to sam to pomysł na miejsce do zabawy, ale także okazja, by pomajsterkować razem z dzieckiem. 
Domek dla dzieci zrób to sam to pomysł na miejsce do zabawy, ale także okazja, by pomajsterkować razem z dzieckiem. 

Domki dla dzieci z drewna − DIY czy kupić gotowy produkt? 

Zabawa w domku drewnianym dla dzieci do ogrodu to fantastyczna przygoda. Taka budowla w ogrodzie ma same zalety! Odciągnie dzieciaki od smartfonów i komputerów oraz sprawi, że będą chciały spędzać czas na  świeżym powietrzu w ogrodzie. Domek dla dzieci w ogrodzie to także  miejsce, do którego mogą zaprosić swoich przyjaciół. To więc przestrzeń, w której tworzyć będą się ważne więzi oraz wspaniałe wspomnienia.  Jak widzisz, zdecydowanie warto spełnić marzenie dziecka i sprawić mu w prezencie taki domek!

Lepiej kupić gotowy czy samodzielnie skonstruować domek dla dzieci? Zrób to sam, jeżeli majsterkowanie to Twój konik. zbuduj domek dla dzieci z drewna całkiem od podstaw. Na pewno sporo w ten sposób zaoszczędzisz – gotowy domek ze sklepu to koszt kilku tysięcy złotych.

Zawsze jednak mierz siły na zamiary! Jeśli nigdy nie zajmowałeś się pracą z drewnem, warto skorzystać z gotowych elementów, które trzeba samodzielnie skręcić, zaimpregnować i pomalować. Kupisz je w każdym sklepie budowlanym.

Gdzie zbudować domek dla dzieci z drewna

Miejsce, w którym postawisz konstrukcję, powinno być  łatwo dostępne i bezpieczne dla dzieci. Zwróć też uwagę, aby dało się je obserwować np. z okna domu czy z tarasu. To ważne, aby dzieci mieć na oku w trakcie zabawy. Teren powinien być dosyć nasłoneczniony  i jasny, ale nie w pełnym słońcu. 

Ziemia, na której będzie stać domek, musi być równa, oczyszczona z chwastów, czysta i sucha. Nie stawiaj domku bezpośrednio pod drzewem, aby nie spadały na niego  gałęzie oraz mokre liście, które przenoszą zarodniki grzybów i wilgoć. Te z czasem mogą zacząć uszkadzać konstrukcję.

Na czym powinien stać domek dla dzieci „zrób to sam”

Domek z drewna możesz postawić na trawie. W ten sposób wpasuje się naturalnie w ogród, choć miej na uwadze, że wilgoć od ziemi sprawi, że drewno szybciej zacznie niszczeć. 

Innym rozwiązaniem będzie postawienie domku z drewna na przygotowanej wcześniej posadzce. Może to być kostka brukowa czy beton. Ciekawy pomysł to także podest z drewna – po odpowiednim zaimpregnowaniu środkami VIDARON (np. Olejem do Drewna VIDARON) drewniany podest będzie służył wiele lat. Co więcej, stworzy z domkiem atrakcyjną wizualnie całość, a ciepłe w dotyku drewno spodoba się dzieciom. 

Jaki domek dla dzieci DIY stworzyć

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem, najprościej będzie Ci zbudować prosty parterowy domek na planie kwadratu, z dwuspadowym dachem, drzwiami i okienkami. Domek może mieć też mały taras czy werandę, co na pewno spodoba się najmłodszym.

Bardziej zaawansowani domowi konstruktorzy mogą stworzyć domek na wysokości,którego wchodzi się np. po drabince i z którego można zjechać zjeżdżalnią. Są też domki połączone z huśtawkami, tzw. małpim gajem, czyli siatkami i podestami do wspinania się czy ze ścianką wspinaczkową itd. 

Domek drewniany dla dzieci w ogrodzie. Do zabezpieczenia drewna i nadania koloru użyj impregnatów VIDARON. 
Domek drewniany dla dzieci w ogrodzie. Do zabezpieczenia drewna i nadania koloru użyj impregnatów VIDARON

Co będzie potrzebne, by zbudować domek drewniany dla dzieci do ogrodu? 

Aby zbudować samodzielnie  od podstaw domek dla dzieci, potrzebujesz m.in. drewna. Ilość, rodzaj oraz rozmiary zależą od projektu domku, który na tym etapie warto na spokojnie przygotować i rozrysować. 

Będą to:

 • deski, z których zrobisz ściany, futryny drzwi i okien, barierkę, krokwie dachowe – mogą to być np. deski ławkowe 70x28 x1500,
 • deski podłogowe – najlepiej wybrać grubsze
 • deski boazeryjne do zrobienia elewacji domku – jeśli chcesz, aby był trwalszy i ładniej się prezentował
 • drewniane słupki 70x70 do budowy szkieletu konstrukcji – ich długość zależy od Twojego projektu domku,
 • profile stalowe, narożniki i krawędzie,
 • kotwy ocynkowane, jeśli chcesz osadzić domek na słupach,
 • kątowniki z otworami do montowania np. balustrady,
 • papodachówka do wykonania dachu domku,
 • listwy wykończeniowe na dach.

Niezbędne są również narzędzia i inne materiały:

 • wkrętarko-wiertarka,
 • młotek,
 • szlifierka,
 • papier ścierny,
 • metrówka i poziomica,
 • piła,
 • wkręty,
 • pędzel do nakładania impregnatu i malowania domku.

I wreszcie – do zaimpregnowania i pomalowania domku potrzebujesz wysokiej jakości środków. Proponujemy impregnaty VIDARON:

 • Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON – do zaimpregnowania surowego drewna, aby uchronić je przed sinizną, grzybami i szkodnikami drewna. Impregnat głęboko wnika w drewno, gruntuje, impregnuje, wzmacnia i chroni je;
 • środek o działaniu impregnującym i powłokotwórczym. Proponujemy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. To środek 4w1, który impregnuje, wzmacnia, chroni i dekoruje drewno, nadając mu ładny kolor. Chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi, wzmacnia je, tworzy powłokę odporną na grzyby oraz glony. Zwróć uwagę, że Impregnatem VIDARON nie malujemy podłogi domku!
Surowe deski, z których wykonany jest domek, koniecznie trzeba zaimpregnować. Służy do tego Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.
Surowe deski, z których wykonany jest domek, koniecznie trzeba zaimpregnować. Służy do tego Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.

Jak zrobić domek ogrodowy dla dzieci? Instrukcja 

Poniżej zamieszczamy opis, jak zrobić domek drewniany dla dzieci krok po kroku. Pamiętaj, że poszczególne etapy mogą się nieco różnić – każdy domek jest przecież inny!

Przygotowanie szkieletu domku

 1. Szkielet zbuduj, używając do tego drewnianych słupków.
 2. Słupki trzeba zakotwiczyć w ziemi – służą do tego specjalne kotwy.
 3. Aby konstrukcja była stabilniejsza, możesz ją „spiąć” poziomymi deskami od dołu i od góry.
 4. Zwróć uwagę na piony i poziomy, aby domek był prosty.

Wykonanie podłogi i ścian domku

 1. Podłoga może stać bezpośrednio na ziemi lub możesz umieścić ją na pewnej wysokości, aby pod domkiem swobodnie rosła trawa.
 2. Podłogę budujesz z desek i przymocowujesz do niej całą konstrukcję. Deski powinny być oheblowane, z gładką powierzchnią bez drzazg.
 3. Kolejny etap to montowanie jedna po drugiej desek, które posłużą jako ściany. Wcześniej trzeba je dociąć do odpowiedniej długości.

Dach, okna i drzwi domku

 1. Kolejny etap to wykonanie otworów na okna i drzwi.
 2. Domek powinien mieć co najmniej jedno okienko, aby wpuszczało dzienne światło i świeże powietrze.
 3. W oknach trzeba zamontować futryny, które wzmacniają całą konstrukcję, pełnią funkcję dekoracyjną oraz będą rodzajem szkieletu dla elewacji jeśli zdecydujesz się na dodatkowe obicie domku drewnianą boazerią.
 4. Teraz zbuduj dach domku. Możesz go najprościej zrobić z dwóch warstw desek, między którymi znajdzie się materiał, który zabezpieczy przed deszczem. Na dach domku możesz położyć papodachówkę lub inny materiał dachowy – domek będzie wtedy zdecydowanie dłużej służył.

Impregnacja i pomalowanie domku z drewna

 1. Umyj, wysusz i odpyl domek, aby drewno było przygotowane do nakładana impregnatów.
 2. Wszystkie elementy domku starannie pomaluj Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Nakładaj go pędzlem, w temperaturze podłoża i otoczenia od 5 stopni C do 30 stopni C, przy wilgotności powietrza do 65%.
 3. Poczekaj co najmniej 24 godziny, a następnie przetrzyj papierem ściernym i raz jeszcze odpyl.
 4. Jak pomalować drewniany domek? Użyj do tego środka powłokotwórczego takiego jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON
 5. Impregnat w kolorze nakładaj równomiernie na całą powierzchnię, po około 10 minutach od nałożenia rozetrzyj suchym pędzlem wzdłuż słojów drewna.
 6. Kolejną warstwę nakładaj, gdy poprzednia będzie już całkowicie sucha.

Domek ogrodowy dla dzieci postawiony na słupach, z zamontowaną zjeżdżalnią. 
Domek ogrodowy dla dzieci postawiony na słupach, z zamontowaną zjeżdżalnią. 

Domek dla dzieci do ogrodu − już wiesz, jak go zrobić!

Samodzielnie wykonany domek drewniany dla dzieci do ogrodu to świetny sposób na oszczędność pieniędzy i dobrze spędzony czas na majsterkowaniu. Nasza rada: zaproś do budowy domku całą rodzinę. Będziecie mieli fantastyczną zabawę! Impregnaty VIDARON sprawią, że Wasz domek z drewna posłuży naprawdę długo!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniany domek z dziecięcych marzeń

Drewniany domek z dziecięcych marzeń

Przeczytasz w 5 min

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Podpowiadamy!

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie