Któż w dzieciństwie nie marzył o hamaku rozwieszonym w ogrodzie? Podpowiadamy, jak się zabrać do pracy, co przygotować, czego pilnować i jak krok po kroku zrobić stelaż na hamak.
- Drewniany stojak na hamak - dlaczego warto go zrobić?
- Jak zrobić stelaż na hamak? Przydatne narzędzia i produkty
- Jak zrobić stelaż do hamaka? Instrukcja krok po kroku
Hamak w ogrodzie to czysta przyjemność. Jak dobrze jest położyć się z kawą lub książką i delikatnie bujać w cieniu drzew... Hamak to też wielka atrakcja dla najmłodszych – połączenie huśtawki z łóżkiem to doskonałe miejsce do zabawy czy popołudniowego leniuchowania. Jeżeli zrobisz solidny drewniany stojak na hamak, możesz nawet cieszyć się przyjemnością bujania pod chmurką we dwoje lub z dziećmi.
Hamak może dać dużo radości, a jednocześnie jego przygotowanie nie jest szczególnie trudne ani kosztowne. Nakład pracy i środków w stosunku do efektu, jaki można osiągnąć, będzie zdecydowanie na plus!
Drewniany stojak na hamak - dlaczego warto go zrobić?
Klasyczny hamak w ogrodzie zawieszało się zazwyczaj między dwoma pniami. Nie każdy jednak dysponuje dwoma odpowiednio dużym drzewami, na dodatek w dobrej odległości od siebie i zlokalizowanymi w dostępnej części ogrodu. Stojak to wygodna – a nawet lepsza – alternatywa!
Przede wszystkim jest mobilny – możesz ustawić go, gdzie zechcesz i przestawiać w razie potrzeby. Można z nim „uciec” w cień albo przeciwnie, stworzyć wygodną leżankę do opalania. Jeżeli masz dużo miejsca, możesz nawet umieścić go w altanie lub na tarasie.
Zaletą stojaka są niewielkie koszty przygotowania – to zaledwie kilka drewnianych kantówek i trochę śrub. Praca nie jest ani długa, ani skomplikowana i może dać sporo przyjemności. Własnym nakładem sił zyskujesz fantastyczny hamak, który nie tylko sprawia radość, ale odpowiednio wykończony i pomalowany, może stanowić dodatkową ozdobę w ogrodzie.
Oczywiście, na pierwszy rzut oka samodzielne przygotowanie stojaka może wydawać się trudne. Podpowiadamy, jak się przygotować, w co wyposażyć oraz krok po kroku, jak zrobić stelaż na hamak, aby uniknąć niepowodzenia.
Jak zrobić stelaż na hamak? Przydatne narzędzia i produkty
Drewniany stojak na hamak da się zrobić, korzystając w zasadzie ze sprzętu i narzędzi dostępnych w domu każdego miłośnika majsterkowania. Co będzie potrzebne? Na pewno piła do docięcia elementów. Najlepszą opcją jest elektryczna ukośnica, która gwarantuje wygodne i dokładne piłowanie. Jeżeli takiego sprzętu brak, sprawdzi się też dobra piła ręczna, ale posługiwanie się nią wymaga pewnej wprawy. Możesz też zamówić u rzemieślnika lub w tartaku już odpowiednio docięte fragmenty kantówki, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić sił i czasu na samodzielnym piłowaniu.
Całą konstrukcję trzeba będzie skręcić, więc nieodzowna będzie wkrętarka, najlepiej mocna, z funkcją wiercenia. Można też posłużyć się osobną wiertarką, którą trzeba wyposażyć w długie wiertło do drewna. Przydatna jest też szlifierka kątowa, którą można w razie potrzeby skrócić śruby łączeniowe. Całości sprzętu dopełnia pędzel do malowania.
Teraz czas na materiały. Ich lista może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości nie jest tego dużo. Osoby zastanawiające się, jak zrobić stelaż do hamaka, czasami odstrasza pozorne skomplikowanie tej konstrukcji i liczba elementów. Niepotrzebnie! To tylko pierwsze wrażenie.
Niezbędna będzie wspomniana drewniana kantówka. W najprostszej wersji potrzebujesz 6 odcinków o równej długości ok 1,8 m. Tu drobna uwaga – projekt drewnianego stelaża do hamaka można oczywiście modyfikować według potrzeb, dlatego podane wymiary są orientacyjne i da się je zwiększyć lub zmniejszyć o kilka czy nawet kilkanaście centymetrów dla wszystkich długich elementów.
Ważne tylko, aby zrobić to konsekwentnie. Jeżeli potrzebujesz większego stelaża, zwiększaj każdy wymiar najważniejszych elementów o tyle samo. Grubość kantówki nie powinna być mniejsza niż 7×7 cm, ale jeśli jest możliwość zaopatrzenia się w solidniejszą – warto to zrobić.
Będziesz też potrzebować dwóch krótszych drewnianych desek, których długość jest zależna od grubości pozostałych elementów (będzie ich trzykrotnością). Dla kantówki grubości 7 cm te dwie deski powinny mieć minimum 21 cm.
Poza drewnem trzeba zaopatrzyć się w materiały do łączenia konstrukcji. Najważniejsze są śruby – najprostszym rozwiązaniem będzie zakup 12 szt. długich śrub (30 cm) wraz z nakrętkami. Ewentualnie można kupić 8 śrub krótszych – ok 18 cm. Preferowany przekrój to 16 mm. Nie zapomnij o podkładkach i odpowiednich kluczach do skręcania całości. Przy pracy przyda się też kilka długich wkrętów do drewna oraz dwa wkręcane haki do zawieszenia hamaka.
Aby zaimpregnować i pomalować drewnianą konstrukcję, niezbędne również będą odpowiednie preparaty marki Vidaron. W pierwszej kolejności użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego Vidaron. To głęboko penetrujący środek, który wnika w drewno i daje mu biologiczną ochroną przed sinizną, glonami, pleśnią i szkodnikami.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY
Następnie użyj wybranego przez siebie środka powłokotwórczego z gamy produktów Vidaron. Polecamy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno, a dodatkowo na długo zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Impregnat dostępny jest w wielu kolorach, od dębu bielonego po odcień lazurowy czy limonkowy, a także modną szarość.
Jak zrobić stelaż do hamaka? Instrukcja krok po kroku
Jeśli zgromadzone materiały są na miejscu, możesz zabierać się do pracy. Oto nasza instrukcja wykonania drewnianego hamaka krok po kroku.
Krok 1. Podstawa to odpowiednie docięcie materiałów
Należy przyciąć je do wskazanych wyżej wymiarów. Możesz też zamówić gotowe elementy. Tak czy owak, nawet jeśli będą przycinane na miejscu, warto kupić już oheblowane – zaoszczędzi Ci to uciążliwej pracy.
Do czego posłuży tych 6 równych kawałków kantówki (założyliśmy ich długość na 1,8 m)? Dwa z nich będą ramionami stelaża – to te ukośne elementy, do których bezpośrednio przyczepiony jest hamak. Dwa następne będą łączyły konstrukcję u dołu i trzymały całość – to te dwa równoległe, podłużnie przebiegające pod hamakiem. Dwa ostatnie to będą „stopy”, które zapewnią stabilność i zabezpieczą stelaż przed wywracaniem. To te dwie belki zamontowane w poprzek pod hamakiem.
Na etapie docinania ramiona stelaża można na jednym końcu przyciąć pod kątem 45 stopni. To będzie ich końcówka od strony podłoża i ma znaczenie, kiedy stelaż będzie stał na twardej powierzchni – wówczas od spodu powierzchnia stóp i ramion musi być równa, aby konstrukcja pewnie stała.
Krok 2. Impregnacja i pomalowanie drewnianych elementów
Po docięciu, zanim zaczniesz zabierać się za skręcanie konstrukcji, drewniane elementy zaimpregnuj i pomaluj, używając odpowiednich produktów Vidaron. Do pierwszej impregnacji elementów stojaka użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego Vidaron – dzięki temu na powierzchni ani wewnątrz drewna nie będą mogły rozwijać się szkodliwe grzyby i owady. Dopiero po takim zabiegu można sięgnąć po drugi preparat, który pozwoli też nadać stojakowi odpowiedni kolor.
Krok 3. Łączenie elementów hamaka
Łączenie elementów rozpoczyna się od dołu konstrukcji. Układamy obie poprzeczne stopy i do każdej na środku przykręcamy dwie podłużne belki, które będą przebiegały pod hamakiem. Uwaga – zostaw między belkami podłużnymi dokładnie taki odstęp, aby zmieściło się w nim później ramię do hamaka.
Belki podłużne łączy się ze stopami za pomocą śrub. Najpierw należy wywiercić otwory, następnie mocno skręcić, a jeśli śruby wystają od dołu – przyciąć i przeszlifować kątówką. Skręcona podstawa to dwie stabilizujące stopy, a między nimi dwie belki podłużne.
Krok 4. Montaż ramion hamaka
Umieszcza się je pod kątem, wsuwając między belki podłużne. W podłużnych belkach i ramieniu wywierca się dwa otwory – ważne, aby były ułożone po skosie, bo mają za zadanie stabilizację i utrzymywanie ramienia. W otwory należy włożyć długie śruby i również mocno skręcić.
Dobrze wykonany montaż ramienia sprawi, że będzie ono stabilnie utrzymywać się w skośnej pozycji, bez poddawania się w żadną stronę. Osadzone ramię dodatkowo zabezpiecza się krótką deską od góry. Przykręć ją wkrętami do belek podłużnych, maksymalnie dosuwając ją do wychodzącego ku górze ramienia.
Masz już prawie gotowy stojak na hamak. Pozostaje już tylko zrobić zaczepy do samego hamaka poprzez wkręcenie haków. Warto zadbać, aby nie były zbyt słabe i podatne na wyginanie. Najlepiej umiejscowić je w górnej części ramion, ok 10 cm od ich górnych krawędzi.
Jak zrobić stelaż do hamaka z drewna? Jak widać, praca jest dość prosta! Dzięki niej w ogrodzie lub na działce może pojawić się naprawdę estetyczny, pięknie wykończony drewniany element, który nie tylko uprzyjemni hamakowe drzemki, ale będzie sam w sobie ozdobą. Czy zrobiłeś już swój wymarzony hamak pod drzewem? A może masz cenne doświadczenia lub wskazówki, którymi zechcesz się podzielić? Zanim pójdziesz poleżeć w hamaku – koniecznie daj nam znać!