Wróć do artykułów

Budowa wiaty drewnianej krok po kroku – prosta instrukcja

Przeczytasz w 11 min
Udostępnij

Drewniana wiata na podwórku to dobre rozwiązanie, kiedy np. brakuje garażu na samochód czy rower lub miejsca do przechowywania kosiarki lub narzędzi ogrodowych. Podpowiadamy, jak zbudować wiatę, a nie jest to wcale trudne. Trzeba tylko oczywiście odpowiednio się przygotować – i o tym w naszym poradniku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Budowa wiaty drewnianej - o czym warto wiedzieć? 
  • Jak zbudować wiatę? Przygotowanie do pracy 
  • Budowa wiaty drewnianej krok po kroku 

Ażurowe ściany i lekki dach drewnianej wiaty skutecznie ograniczają działanie pogody. Nawet popularne konstrukcje z samym dachem zabezpieczają auto przed deszczem i śniegiem, ale także szronem i koniecznością porannego skrobania. Mniej oczywiste zalety parkowania pod dachem to także ochrona przed zabrudzeniami – opadającymi mokrymi liśćmi czy „działalnością” ptaków.

Koszt budowy wiaty drewnianej będzie też z pewnością niższy niż budżet niezbędny na budowę garażu. Wielu osobom bardziej pasuje też budowa na podwórku lub działce lekkiej drewnianej konstrukcji niż murowanego garażu z klasycznymi ścianami, drzwiami i dużym dachem. Zobaczmy więc, jak powinna przebiegać budowa wiaty drewnianej krok po kroku.

Ogrodowa wiata. Drewno zabezpieczone preparatami Vidaron, m.in. środkiem Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron.
Ogrodowa wiata. Drewno zabezpieczone preparatami Vidaron, m.in. środkiem Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron.

Budowa wiaty ogrodowej - o czym warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem budowy zadbaj o kilka kwestii, które będą ważne dla prawidłowej budowy i późniejszego użytkowania wiaty.

Odpowiednie miejsce na drewnianą wiatę

Lokalizację wiaty warto dobrze przemyśleć, bo po rozpoczęciu prac zmiana może być kłopotliwa. Najważniejsza jest oczywiście wygoda i dostępność. Jeśli wiata ma spełniać przede wszystkim funkcję dodatkowego miejsca na samochód, to kluczowa będzie możliwość łatwego wjazdu. Warto zawczasu wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał codzienny wjazd i wyjazd do i z wiaty. Czy nie będzie za wąsko, czy nie trzeba zbyt dużo kręcić i manewrować? To ważne pytania na etapie planowania, jak zrobić wiatę, bo od przygotowania zależy, jak później będzie wyglądać codzienne parkowanie.

Zadbaj o instalacje i inne elementy infrastruktury

Kolejna ważna kwestia związana z lokalizacją – instalacje i inne elementy infrastruktury. Często na działce przebiegają linie gazowe lub wodne, dodatkowo kanalizacja, a w powietrzu – kable energetyczne i podtrzymujące je słupy. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, aby już podczas prac nie okazało się, że nasza nieduża budowa koliduje z jakąś ważną instalacją.

Odpowiednia nawierzchnia pod wiatą

Optymalnym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi wiaty kostką lub przygotowanie betonowej wylewki. Jeśli takich możliwości nie ma, w większości przypadków sprawdzi się żwir lub inne kruszywo dodatkowo wzmocnione przy pomocy ubijarki. Warto pamiętać, że jeśli ziemia w wiacie – i na dojeździe do niej - będzie zbyt miękka, w krótkim czasie można spodziewać się nieestetycznych kolein, nierówności i problemów z błotem.

Budując wiatę, należy też uwzględnić upływ czasu. Co to znaczy? Budowy takich obiektów zazwyczaj przeprowadza się latem, przy dobrej pogodzie. Warto zastanowić się, czy wiata np. w środku podwórka, dość daleko od bramy wjazdowej, to dobry pomysł. Może pasować, bo akurat masz tam dobre miejsce, ale co będzie zimą, kiedy śnieg zasypie dojazd? Nagle może okazać się, że trzeba odśnieżyć pół podwórka, żeby móc wyjechać samochodem spod wiaty.

Upływ czasu dotyczy też przyszłych zmian na działce. Pomimo że wiata to budowla raczej prosta i ażurowa, to szkoda byłoby rozbierać ją za dwa czy trzy lata, bo do głowy wpadł pomysł budowy altany, rozbudowy domu czy powiększenia ogródka. Jeżeli przy wiacie będą rosły duże krzewy lub drzewa, również warto wziąć pod uwagę ich przyszły wzrost.

Sprawdź przepisy prawne związane z budową wiaty

Dotychczas na działce można było bez pozwolenia i zgłoszenia wybudować obiekt do 35 m² powierzchni. W ostatnim czasie powierzchnię tę zwiększono do 50 m². Są jednak pewne zasady i obostrzenia, np. na każde 1000 m² działki nie mogą przypadać więcej niż dwa takie obiekt. Dodatkowo lokalne przepisy mogą zakładać jeszcze inne obostrzenia, w tym też dotyczące tego, jak zrobić wiatę.

Jak więc nie zgubić się w przepisach i dopełnić formalności? Najlepiej zacząć od telefonu lub osobistej wizyty w odpowiednim biurze w miejscowym urzędzie gminy lub miasta. Urzędnicy załatwiają zazwyczaj dużo takich spraw i mają utarte schematy postępowania, łącznie z wzorami odpowiednich dokumentów. Jeśli budowa wiaty nie wiąże się z jakimiś szczególnymi działaniami, np. kolizjami z infrastrukturą, procedura powinna być prosta i szybka.

Drewniana wiata może służyć do przechowywania rowerów.
Drewniana wiata może służyć do przechowywania rowerów.

Jak zbudować wiatę? Przygotowanie do pracy

Jeżeli udało się przemyśleć i wybrać miejsce, możesz szykować się do pracy. Zacząć wypada od zgromadzenia odpowiednich narzędzi i materiałów. Z prostych narzędzi zazwyczaj dostępnych w każdym domu na pewno przyda się taśma miernicza i poziomica, do tego dobry młotek, łopata i wkrętak. Przydatny może być nawet kawałek sznurka, który pozwoli wytyczać proste linie.

Nie ma się jednak co oszukiwać – budowa nawet prostej wiaty może być uciążliwa bez specjalistycznych narzędzi. Jeśli nie wszystko udało się skompletować, zawsze dostępne są w wypożyczalniach. Warto tylko dobrze zaplanować pracę, żeby nie przepłacać za kolejne doby wypożyczenia.

Przy budowie wiaty niezbędna będzie dobra piła. Niewprawnym użytkownikom odradzamy łańcuchowe pilarki, bo dokładne i równe przycinanie za ich pomocą może być problematyczne. Wygodniejsza i bardziej precyzyjna będzie np. elektryczna tarczowa ukośnica. Do drobnych docinek przyda się też piła ręczna lub szlifierka kątowa. Przy budowach obiektów takich jak drewniana wiata raczej stosuje się wkręty niż gwoździe, więc niezbędna będzie wkrętarka i wiertarka z zestawem wierteł do drewna i metalu.

Do zabezpieczenia wszystkich drewnianych elementów wiaty oraz nadania jej odpowiedniego koloru potrzebować będziesz także impregnatów. W pierwszej kolejności drewno musisz zabezpieczyć przed sinizną, grzybami i owadami. Polecamy więc Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron, który zapewnia biologiczną ochronę drewna.

Drugi krok to dodatkowa impregnacja, a jednocześnie nadanie koloru drewnu. Możesz wybrać np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, który impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi, a przy tym nadaje mu kolor. Inna opcja to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron, która tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, a także zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych.

W pracy przy budowie wiaty przyda się też pomoc. Warto więc zabrać się do roboty zespołowo, a przynajmniej we dwójkę. Znacznie łatwiej wtedy ustawiać i podtrzymywać elementy, a dodatkowe „oko” pozwoli wychwycić ewentualne mankamenty.

Drewniana wiata z miejscem do przechowywania drewna na opał.
Drewniana wiata z miejscem do przechowywania drewna na opał.

Budowa wiaty drewnianej krok po kroku

Jak zbudować wiatę drewnianą? Oto prosta instrukcja montażu ażurowej wiaty z dachem, która będzie idealna jako miejsce pod samochód.

Krok 1. Początek prac to dokładne wyznaczenie powierzchni wiaty

Łatwiej się to robi, kiedy znajdzie się jakiś punkt odniesienia. W przypadku dobudowywania wiaty do ściany istniejącego domu wystarczy odmierzyć odpowiednią odległość i zaznaczyć miejsce na słupki podtrzymujące dach.

Jeśli zaplanowałeś wiatę wolnostojącą, również możesz zacząć od wymierzenia odpowiedniej odległości od ściany budynku lub ogrodzenia. Jest to ważne, bo w ten sposób łatwiej „nie zgubić” kątów prostych, co oczywiście jest kluczowe dla prawidłowej budowy. Kątów należy pilnować przez cały czas budowy – za pomocą odpowiednich kątowników, albo metodą pomiarów przekątnych, które zawsze powinny być równe.

Jakie wymiary zakładać przy budowie wiaty drewnianej? Standardowo przyjmuje się wymiary minimalne 2,5 m szerokości i 5 m długości. To wystarczająco na większość aut, natomiast jeśli potrzeby i możliwości są większe, można je wydłużyć. Oczywiście potrzebny jest rozsądek, bo przewymiarowana konstrukcja może okazać się trudna w wykonaniu, niestabilna i wymagająca dodatkowych wzmocnień. Warto też zadać sobie pytanie, czy duża wiata będzie na pewno wykorzystywana i czy nie oszpeci podwórka.

Obrys wiaty należy wyznaczyć dwa razy. Dlaczego? Jeden, wewnętrzny wymiar (i ten jest najważniejszy) to zarys konstrukcji. Na wyznaczonych liniach będą wmurowywane słupki konstrukcji i tu szczególnie należy przestrzegać założonych wymiarów. W kolejnym kroku można jeszcze zaznaczyć wymiar zewnętrzny, który uwzględni wystający dach. To da pojęcie o wielkości i zasięgu całej konstrukcji. Do wyznaczania obrysów najlepiej użyć sznurka i prostych drewnianych palików.

Krok 2. Otwory pod wymurowanie słupków

Jeśli udało Ci się wyznaczyć obrys (i sprawdzić czy kąty są proste), można zacząć kopać otwory pod wmurowywanie słupków. Muszą się one znaleźć w każdym rogu wiaty, ale w przypadku większej konstrukcji warto wkopać dodatkowe, co wzmocni całość. Głębokość wykopu pod słupek powinna mieć ok 40-50 cm i pole mniej więcej 40×40 cm.

Krok 3. Betonowanie

Kluczowym etapem prac będzie betonowanie. Warto dołożyć starań, aby wykonać je maksymalnie dokładnie, bowiem będzie to miało wpływ na późniejsze prace. W betonie można zatopić od razu stalową kotwę, do której następnie przykręcany będzie drewniany słupek. Ewentualnie można kotwę przykręcić do już zastygłego betonu – w tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim wyrównaniu i wypoziomowaniu jego powierzchni na etapie zalewania. Ważna jest precyzja i praca z poziomicą, aby później uniknąć „przekoszenia” konstrukcji.

Krok 4. Montaż słupków

Po zabetonowaniu podstawy kolejny etap pracy przy budowie wiaty drewnianej to montaż słupków. Może odbyć się dopiero, kiedy beton zwiąże – dobrze dać mu mniej więcej tydzień i w tym czasie zajmować się nim zgodnie z zaleceniami producenta – np. poprzez polewanie wodą. Technik montażu drewnianych słupków jest wiele, kupując kotwy, kątowniki lub siodełka warto porozmawiać z fachowym sprzedawcą, który pomoże dobrać rozwiązanie odpowiednie do rozmiarów konstrukcji. Zazwyczaj będzie się to sprowadzało do odpowiedniego i równego dokręcenia słupka do elementu podtrzymującego.

Krok 5. Montaż dachu

Kilka słów o montażu dachu: w typowych wiatach jest on zazwyczaj jednospadowy, co oznacza, że przeciwległe słupy wiaty powinny mieć różną wysokość, aby zapewnić spadek. Zazwyczaj stosuje się nachylenie mniej więcej 15%, ale nie ma to szczególnego znaczenia. Ważne, aby umożliwić łatwy spływ wody. Słupy pionowe można dociąć już przed montażem, albo pozostawić niedocięte i zrobić to dopiero po próbnym ustawieniu.

Najprostszy dach dwuspadowy opierać się może na drewnianym prostokącie, czyli belkach, które po obrysie połączą wszystkie słupki wiaty. W przypadku lekkiej drewnianej konstrukcji słupy nośne i poprzeczne belki najłatwiej łączyć za pomocą przykręcanych drewnianych kątowników. Przydatne może być też dołożenie dodatkowych łat, na których oprze się powierzchnia dachu. Chodzi o to, aby mieć do czego przymocować materiał, którym dach będzie pokryty.

Możliwości i materiałów jest wiele – od klasycznej blachy dachowej, poprzez lekkie tworzywa sztuczne, aż po drewno i rozwiązania proekologiczne. Łatwym rozwiązaniem jest np. wykorzystanie przezroczystej plexi o odpowiedniej grubości – pokryta nią wiata będzie lżejsza w wyglądzie, natomiast trzeba liczyć się z większym słońcem.

Krok 6. Zaimpregnowanie i pomalowanie konstrukcji wiaty

Ważnym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć jest: kiedy malować całą tę konstrukcje? To oczywiste, że drewniane elementy trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Równie oczywiste jest, że trzeba to zrobić porządnie, korzystając z wysokiej jakości preparatów, które zapewnią odpowiednią ochronę na lata. Wydajne i skuteczne środki znajdziesz wśród produktów Vidaron. Malowanie nimi jest łatwe i daje dobre efekty – także estetyczne.

Wracając do pytania „kiedy?” – są dwie szkoły. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie konstrukcji już po jej wybudowaniu. Masz wtedy pewność, że elementy zostały odpowiednio docięte i spasowane, wiata stabilnie stoi i można zabrać się za jej zabezpieczanie. Ma to oczywiste zalety, jednak trzeba pamiętać, że nawet malowanie niedużych powierzchni będzie wtedy wymagało trochę pracy. Wszędzie trzeba dotrzeć z pędzlem lub wałkiem, zamalować każdą płaszczyznę i kant – również przy użyciu drabiny.

Druga „szkoła” doradza malowanie elementów przed ich montażem. Kiedy już zostaną odpowiednio zwymiarowane i nawiercone, można wygodnie ułożyć je np. na listwach lub dużym garażowym stole i precyzyjnie pomalować. Taka praca jest na pewno wygodniejsza i szybsza, daje też możliwość zabezpieczenia powierzchni styku elementów, które po montażu nie będą już dostępne.

Drewniana wiata ażurowa z miejscem na samochód.
Drewniana wiata ażurowa z miejscem na samochód.

Jak widać, budowa wiaty drewnianej kroku po kroku nie jest czymś niedostępnym. Wystarczy tylko odrobina umiejętności, dobre miejsce i trochę chęci. Zalety tego taniego rozwiązania są nie do przecenienia. Poza stosunkowo niewielkim nakładem pracy, jest też niski koszt budowy wiaty drewnianej. Czy macie jakieś doświadczenia w budowie takich lekkich konstrukcji? Może wasza wiata służy już od kilku lat i macie ciekawe porady dla początkujących? Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się doświadczeniami!

"

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Renowacja i malowanie bramy garażowej krok po kroku

Renowacja i malowanie bramy garażowej krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Balkon boho − inspiracje i pomysły na aranżację

Balkon boho − inspiracje i pomysły na aranżację

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie