Brama garażowa to niezbędny element domu lub wolno stojącego garażu. Jest też doskonale widoczna i stanowi jeden z ważniejszych wyróżników estetycznych budynku. Warto zadbać, aby prezentowała się dobrze. Szczególnie dekoracyjne mogą być bramy z drewna – podpowiadamy, jak odnowić i nadać nowy blask bramie garażowej.
- Drewniana brama garażowa z drewna jak nowa? To możliwe!
- Czym pomalować bramę garażową?
- Renowacja i malowanie bramy garażowej – instrukcja
Drewniane bramy garażowe z powodzeniem funkcjonują w wielu – nie tylko starszych – budynkach. Właściciele często nie chcą się ich pozbywać i zamieniać na stalowe odpowiedniki. Brama drewniana ma swoje zalety – dobrze izoluje ciepło i jest wykonana z naturalnego materiału. Dobrze utrzymane drewno, wraz z innymi elementami, takimi jak drzwi wejściowe czy ościeżnice okien, podkreśla charakter domu.
Jeżeli brama była wykonana wiele lat temu i zawiera dodatkowe elementy, np. stalowe okucia, może stanowić wyjątkową ozdobę. Na dodatek dla wielu osób wiekowe bramy lub drzwi to swego rodzaju pamiątki, z którymi nie chcą się rozstawać.
Drewno ma swoje potrzeby i wymagania, ale obecnie są proste sposoby, aby o nie zadbać. Pozostawienie starej drewnianej bramy to także oszczędność. Nie musisz wydawać pieniędzy na zakup nowej bramy, płacić ekipie montażowej. Podpowiadamy jak przywrócić drewnu piękno i zabezpieczyć je na lata!
Drewniana brama garażowa z drewna jak nowa? To możliwe!
Renowacja i malowanie nawet starego drewna jest coraz prostsze. Ułatwiają ją przede wszystkim nowoczesne preparaty, które pozwalają nadać drewnu nowy blask. Można podkreślić zalety naturalnego materiału i wyeksponować go dzięki dostępnej bogatej gamie kolorów. Wolisz pójść w stronę naturalnej klasyki, czy nieco zaszaleć? Zależy to tylko od Ciebie.
Co więcej, remont jest okazją do skutecznego zabezpieczenia bramy na długie lata. Odpowiedni środek ochroni ją przed wpływem pogody i mikroorganizmów. Możesz zyskać wejście do garażu lub budynku gospodarczego, które będzie nie tylko wytrzymałe i użyteczne, ale także ładne!
Przed przystąpieniem do pracy musisz wyposażyć się w podstawowe narzędzia i materiały. Na etapie przygotowania do malowania potrzebna będzie szlifierka elektryczna lub przynajmniej papier ścierny. Dotarcie do trudno dostępnych miejsc może ułatwić szczotka druciana.
Jeżeli do zeszlifowania jest bardzo stara i uszkodzona powierzchnia, pomyśl o drucianej szczotce mocowanej do wiertarki lub wkrętarki. Do czyszczenia drewna z kurzu i pyłu przyda się szmatka i detergent, dobrze sprawdza się też sprężone powietrze, ale nie każdy ma w garażu kompresor. Opcją jest też wykorzystanie myjki ciśnieniowej.
Malowanie dużej powierzchni bramy najlepiej wykonać szerokim pędzlem lub wałkiem. Wypełnienie trudniej dostępnych miejsc umożliwi wąski pędzelek, najlepiej na długim trzonku.
Czym pomalować bramę garażową?
Drewnianą bramę garażową maluje się z dwóch powodów. Po pierwsze, trzeba skutecznie ją zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Brama garażu musi przecież znosić niskie i wysokie temperatury, a także być odporna na wilgoć. Dodatkowo drewno trzeba też zabezpieczyć przed niszczeniem przez owady oraz grzyby.
Po drugie, brama powinna być estetyczna. Odpowiednio pomalowana, może stać się prawdziwą ozdobą. Warto pozostawić drewno w jego naturalnym charakterze, podkreślić i wyeksponować ciekawą strukturę tego materiału.
Malowanie bramy garażowej najlepiej wykonać w jednym lub dwóch etapach. Malowanie dwoma preparatami (gruntującym i powłokotwórczym) zalecamy w przypadku nowych bram z drewna oraz bram dawno nie remontowanych, gdzie wystąpiły duże uszkodzenia i ubytki drewna. Głębokie rysy przed malowaniem trzeba uzupełnić, używając do tego Szpachli do Drewna VIDARON, która stworzy elastyczną i mocną powłokę.
Czasami niektóre elementy takich bram trzeba wręcz wymienić na nowe. W takich przypadkach warto najpierw zabezpieczyć drewno Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Impregnat gruntujący wnika głęboko w strukturę drewna. Jego zaletą jest skuteczna ochrona biologiczna drewna. Brama zabezpieczona impregnatem będzie odporna na grzyby i mikroorganizmy, a także kolonizację przez niszczące drewno owady.
Po zabezpieczeniu wewnętrznej warstwy drewna możesz zabrać się do malowania powierzchni. Środki do malowania powierzchniowego nadają drewnu kolor, podkreślając jego naturalność i piękno. Chronią też powierzchnię przed oddziaływaniem światła, temperatury i wilgoci.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁOKOTWÓRCZY
Bramę zaimpregnowaną preparatem gruntującym pomaluj, stosując np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłókotwórczy VIDARON. Dostępny jest w czternastu naturalnych kolorach. Pozwoli uzyskać bardzo dobry efekt dekoracyjny. Jednocześnie tworzy na powierzchni drewna skuteczną barierę, która powstrzymuje niszczące działanie czynników zewnętrznych oraz grzybów, glonów i mikroorganizmów.
W przypadku wielu bram garażowych dobre efekty można osiągnąć malując powierzchnię Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Doskonale chroni ona powierzchnię drewna przed plamami i tarciem, zabezpiecza też przed wnikaniem wilgoci. Dostępny w dwunastu wersjach kolorystycznych preparat ma żelową konsystencję, co ułatwia malowanie dużej drewnianej powierzchni bramy. Gęsta i dobrze przyczepna lakierobejca doskonale kryje i nie spływa.
Zarówno Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, jak i Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON w połączeniu z Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON dają skuteczną ochronę na 6 lat.
Renowacja i malowanie bramy garażowej – instrukcja
Przygotowanie bramy do malowania rozpocznij od szlifowania. Jeśli powierzchnia jest równa i niezniszczona, wystarczy przetrzeć ją drobnym papierem ściernym, aby zmatowiała. Zapewni to lepszą przyczepność i wchłanianie nowego środka zabezpieczającego.
Jeśli natomiast brama jest stara, ma dużo ubytków, a poprzednie powłoki malarskie spękały lub się łuszczą, trzeba przeprowadzić gruntowne szlifowanie. Drucianą szczotką lub grubym papierem ściernym odsłoń zdrową warstwę drewna. Wtedy pora na przetarcie drobnym papierem, aby uzyskać gładką powierzchnię.
Po szlifowaniu drewno należy dokładnie wyczyścić. W przypadku bram płaskich, wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką lub umyć detergentem. Jeżeli są frezy lub łączenia listew, dobrym rozwiązaniem jest umycie ciśnieniową myjką lub odkurzenie powierzchni.
Zazwyczaj nie trzeba demontować bramy do malowania. Malowanie w pionie zapewnia wygodne nakładanie preparatów. Zdjęcie skrzydeł bramy może być jednak konieczne, jeśli zechcesz przy okazji remontu wymienić zawiasy lub ościeżnicę. Zdarza się, że niektóre drewniane elementy będą wymagały zastąpienia nowymi. Świeże listwy można przybić do zamontowanej bramy, a w przypadku konieczności większej rozbiórki, dobrze ją jednak zdemontować i położyć na stabilnym podłożu.
Gładka i wysuszona powierzchnia po szlifowaniu i czyszczeniu jest gotowa do malowania. Oczywiście miejsce prac należy zabezpieczyć taśmą malarską i folią. Produkty Vidaron mają dobrą przyczepność, łatwo wsiąkają w drewno i nie spływają. Jednak nieostrożne machnięcie pędzlem może sprawić kłopoty, więc elewację w otoczeniu bramy i wjazd do garażu warto na czas prac odpowiednio zabezpieczyć.
Przed przystąpieniem do malowania dokładnie przeczytaj instrukcję malowania na opakowaniu środka. Preparaty Vidaron są łatwe w aplikacji, ale warto zapoznać się z ich specyfikacją. Zazwyczaj wystarczy jednorazowe malowanie, ale jeśli odsłonięte drewno ma nieusuwalne plamy lub przebarwienia, trzeba będzie odczekać odpowiedni czas i nałożyć drugą warstwę.
Maluj wzdłuż słojów drewna, aby podkreślić ich strukturę. Dużą powierzchnię dobrze malować pędzlem „ławkowcem” lub szerokim wałkiem. Frezy, łączenia i boki konstrukcji należy poprawić wąskim pędzlem.
Na koniec kilka słów o detalach. Brama zazwyczaj posiada uchwyt, klamkę lub zamek. Przed malowaniem możesz te elementy zdemontować lub zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Niektóre stare bramy, np. dwuskrzydłowe, mogą mieć okucia lub zewnętrzne zawiasy. Te elementy również należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem do konserwacji metalu np. Rafil do Bram i Ogrodzeń.
Czekamy na zdjęcie Twojej nowej-starej bramy garażowej! Podziel się z nami spostrzeżeniami, a może podpowiesz innym użytkownikom, jak dobrze i efektownie wyremontować bramę? Zproduktami Vidaron renowacja i malowanie bramy garażowej będą naprawdę proste!