Wróć do artykułów

Renowacja taboretu w kilku prostych krokach

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Masz w domu stary kuchenny taboret z PRL-u? A może zniszczony drewniany stołek z sieciówki? Zamiast wyrzucać go na śmietnik, odnów mebel! To prostsze niż myślisz! Całość zajmie Ci dosłownie jeden dzień! Podpowiadamy, jak zrobić renowację taboretu w kilku prostych krokach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego odnawianie taboretu to dobry pomysł?
  • Renowacja taboretu – przygotowanie do pracy
  • Renowacja taboretu drewnianego krok po kroku

Taboret był kiedyś niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Jeśli masz 30 czy 40 lat, pamiętasz na pewno stare PRL-owskie taborety, z drewnianymi nogami malowanymi farbą olejną i siedziskiem ze sklejki. Wbrew pozorom to solidne i wygodne meble, trzeba tylko nadać im nowe życie. Podobnie rzecz się ma z innymi drewnianymi taboretami, stołkami i stołeczkami – odnawia się je łatwo, a renowacja taboretu może dać sporo radości.

Dlaczego odnawianie taboretu to dobry pomysł? Jak przygotować mebel do malowania? Jak zdjąć stare powłoki? Jakich środków do renowacji użyć? Jak zabezpieczyć taboret przed uszkodzeniem i sprawić, by stał się wytrzymalszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Drewniany taboret może otrzymać nowe życie. Pomoże bogata gama produktów VIDARON.
Drewniany taboret może otrzymać nowe życie. Pomoże bogata gama produktów VIDARON.

Dlaczego odnawianie taboretu to dobry pomysł?

Dlaczego warto odnowić taboret zamiast wyrzucić go na śmietnik? Po pierwsze, samodzielna renowacja mebla może dać sporo frajdy. Jest też łatwa do przeprowadzenia. Nawet tapicerowanie siedziska wcale nie jest takie trudne – w artykule podpowiemy, jak to zrobić samemu.

Po drugie, renowacja mebli domowymi sposobami jest też bardzo na czasie. Styl vintage, w którym w mieszkaniu stawiamy na meble z PRL, fotel Chierowskiego czy Meblościankę Kowalskich, to dziś najmodniejszy pomysł na aranżację. Meble z dawnych lat można kupić w sklepach ze starociami. Za stół, krzesło, fotel czy nawet stołek w dobrym stanie i po renowacji trzeba jednak sporo zapłacić. Odnawiając mebelek samodzielnie, oszczędzisz niemało pieniędzy!

Drewniany taboret po renowacji pięknie wygląda we wnętrzach vintage.
Drewniany taboret po renowacji pięknie wygląda we wnętrzach vintage.

Renowacja taboretu - przygotowanie do pracy

Zanim zabierzesz się za odnowienie starego drewnianego taboretu, musisz zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i środki do renowacji. Czego będziesz potrzebować? Zacznijmy od preparatów VIDARON. Oto nasza lista polecanych środków:

  • Bejca do Drewna – preparat, który nada drewnu kolor, ale nie schowa słojów i rysunku drewna. Równomiernie wnika w drewno i nie podnosi jego włókien. Tworzy jednolitą, gładką powłokę. Łatwa w aplikacji i nie pozostawi tłustych śladów. Dostępna w wielu pięknych odcieniach drewna, od dębu bielonego, złotego czy rustykalnego po orzech włoski, orzech amerykański czy egzotyczne kolory jak heban brazylijski czy mahoń szlachetny. Bejca nie zabezpiecza drewna przed uszkodzeniami i zarysowaniami, dlatego na warstwę bejcy trzeba będzie nałożyć lakier, np. Lakier Bezpodkładowy czy Lakier Akrylowy VIDARON.
  • Lakier Bezpodkładowy – szybkoschnący, przezroczysty lakier, tworzy powłokę w wysokim połysku. Odporny na zarysowania, plamy, uszkodzenia mechaniczne. Ma łagodny zapach i bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Użyj go jako warstwę zabezpieczającą po kolorowaniu bejcą lub samodzielnie, by zabezpieczyć drewno w jego naturalnym kolorze.
  • Olej do Drewna – zawiera szlachetny wosk Carnauba, głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Daje gładką, matową powłokę w naturalnym kolorze drewna (bezbarwny), możesz też nadać z jego pomocą łagodny kolor, np. dąb bielony, teak naturalny czy antracyt. Słoje drewna pozostają widoczne.
  • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna – produkt dostępny w wykończeniu satynowym lub jedwabistym połysku. Dzięki żelowej konsystencji nie kapie i nie spływa, aplikacja jest więc łatwa. Wydajny produkt o wysokiej trwałości. Zachowuje naturalny rysunek słojów drewna. Dostępna w wersji transparentnej lub w całej gamie pięknych kolorów drewna, od jasnego dębu po ciemne kolory drewna egzotycznego, jak mahoń czy palisander.

Jeśli wybrałeś już produkt VIDARON do renowacji taboretu, pora na zgromadzenie potrzebnych narzędzi i innych materiałów. Co Ci się przyda?

  • Tampon bawełniany lub miękka szmatka do aplikacji preparatu takiego jak bejca.
  • Miękki pędzel do nakładania lakieru.
  • Papier ścierny do szlifowania mebla, najlepiej taki o gradacji 220-300.
  • Szlifierka, żeby nie trzeba było szlifować mebla ręcznie.
  • Opalarka do usuwania starych warstw np. farby olejnej.
  • Folia malarska i taśma do zabezpieczenia podłogi.
  • Taker meblarski, pianka i tkanina tapicerska jeśli chcesz tapicerować siedzisko taboretu.
  • Szpachla Do Drewna marki VIDARON.
  • Cyklina do zdzierania starych farb.
Renowację taboretu z pomocą środków VIDARON bez problemu przeprowadzisz samodzielnie w domu.
Renowację taboretu z pomocą środków VIDARON bez problemu przeprowadzisz samodzielnie w domu.

Renowacja taboretu drewnianego krok po kroku

Jak odnowić stary drewniany taboret? Oto instrukcja krok po kroku.

Krok 1. Zdejmowanie starych powłok malarskich

Jeśli Twój taboret pochodzi z czasów PRL, pewnie ma na sobie co najmniej jedną warstwę farby, najczęściej olejnej. Nie można ona pozostać – pod nią jest piękne drewno. Jak się pozbyć starej farby olejnej?

Do wyboru masz szlifowanie ręczne (np. cykliną, czyli blaszką do zeskrobywania starych powłok), papierem ściernym, szlifierką, ale najlepszy sposób to użycie opalarki. To urządzenie, które wytwarza bardzo wysoką temperaturę (trochę jak suszarka). Pod jej wpływem warstwy farby czy lakieru się rozdzielają i można je usunąć np. wspomnianą wcześniej cykliną. Alternatywa dla opalarki może być też środek chemiczny – żel do usuwania starych powłok. Rozpuszcza on starą farbę i można ją potem usunąć cykliną lub papierem ściernym.

Krok 2. Uzupełnianie ubytków

Bywa tak, że drewno ma głębokie rysy, których nie da się zeszlifować. W takim wypadku trzeba je zaszpachlować, a następnie zeszlifować na gładko. Użyj Szpachli do Drewna Vidaron. To gotowy produkt, który doskonale przyczepia się do drewna i tworzy twardą, elastyczną powłokę, która pracuje z drewnem i nie pęka podczas wysychania. Po przeszlifowaniu szpachla da gładką powłokę w kolorze imitującym naturalną barwę drewna.

Krok 3. Szlifowanie nóg i siedziska taboretu

Kolejny etap to staranne zeszlifowanie drewna, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię. Możesz to zrobić szlifierką lub ręcznie, używając papieru ściernego o różnej gradacji (od grubszej do drobnej). Szlifowanie to ważny krok i nie można go pominąć. Przed malowaniem powierzchnia mebla musi być sucha, gładka, pozbawiona żywicznych nacieków i tłustych plam. Jeśli takie są, przed szlifowaniem myjemy dodatkowo taboret np. benzyną ekstrakcyjną.

Krok 4. Malowanie lub zabezpieczanie nóżek taboretu

Jeśli stare powłoki są już usunięte, a mebel zeszlifowany do gładkiego, ładnego drewna, najtrudniejszy etap renowacji taboretu masz już za sobą. Teraz przyszedł czas na nadanie nowego koloru nóżkom i zabezpieczenie ich środkiem Vidaron.

Jaki masz pomysł na stołek? Teraz w modzie jest naturalność. Może więc chcesz zostawić jasny kolor drewna i tylko zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniami? Jeśli tak, użyj Lakieru Bezpodkładowego Vidaron.

Jeśli jednak chcesz, aby nóżki Twojego stołka zmieniły delikatnie kolor, użyj np. Bejcy do Drewna Vidaron. Nanosi się ją równomiernie za pomocą szmatki lub tamponu, nadmiar rozcierając wzdłuż słojów lub zbierając. Każdą warstwę nanoś w odstępach co najmniej 24 godzin. Na końcu poczekaj kolejne 24 godziny, a po tym czasie nałóż warstwę zabezpieczającą, czyli jeden z transparentnych lakierów Vidaron.

Krok 5. Malowanie lub tapicerowanie siedziska

Pozostało już tylko siedzisko. Możesz je pomalować podobnie jak nóżki, jeśli jednak masz ochotę na więcej, spróbuj je tapicerować. Potrzebujesz pianki tapicerskiej oraz kolorowej tkaniny. Piankę przycinasz w kształt siedziska, przyklejasz do drewna np. za pomocą kleju w spreju, a materiał przytwierdzasz od spodu takerem do drewna. Największy problem to zrobienie ładnych zakładek na rogach, ale przy kilku próbach na pewno sobie z tym poradzisz!

Pięknie odnowione drewniane meble vintage będą cieszyć oczy długie lata.
Pięknie odnowione drewniane meble vintage będą cieszyć oczy długie lata.

Wiesz już, jak zrobić metamorfozę taboretu z PRL. Z naszymi wskazówkami i paletą produktów Vidaron odmienisz swój stary kuchenny stołek w jedno wolne popołudnie! Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć piękny mebel do Twojej kuchni czy jadalni!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Przeczytasz w 3 min

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Przeczytasz w 7 min

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie