Wróć do artykułów

Jak przemalować meble na inny kolor? Podpowiadamy

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak przygotować meble do malowania
 2. Jak wybrać odpowiednie farby i narzędzia
 3. Jakie są techniki malowania
 4. Jak wykończyć i zabezpieczyć powierzchnię

Meble to sprzęty na lata, szczególnie te wykonane z drewna czy wysokiej jakości płyty. Czasem jednak bywa tak, że stare przestają pasować do nowego wystroju lub zwyczajnie Ci się znudziły. 

W takiej sytuacji pomoże przemalowanie meble na nowy kolor. Nie potrzebujesz do tego specjalnych umiejętności ani trudnych w użyciu narzędzi. Wystarczy dobry produkt do malowania oraz kilka podstawowych wskazówek. 

W artykule znajdziesz informacje, jak przemalować meble z wykorzystaniem produktów VIDARON. Podpowiemy, jak zająć się meblami z drewna czy z płyty oraz jak je zabezpieczyć, by służyły długo w nowej wersji kolorystycznej. 

Starą drewnianą komodę można przemalować na nowy kolor, zachowując naturalny rysunek słojów. Odpowiedni produkt to Lakierobejca Ochronna Super Wydajna VIDARON. 
Starą drewnianą komodę można przemalować na nowy kolor, zachowując naturalny rysunek słojów. Odpowiedni produkt to Lakierobejca Ochronna Super Wydajna VIDARON

Jak przemalować meble – przygotowanie do malowania 

Meble, które masz w domu, mogą być wykonane z różnych materiałów. Technika przemalowania ich na nowy kolor oraz wybór odpowiedniego produktu zależy od rodzaju materiału, który chcesz odnowić. Właściwie przygotowane podłoże ułatwia i przyspiesza aplikacje, pozwala uzyskać powierzchnie o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. 

Meble drewniane to trwałe, wysokiej jakości sprzęty, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć lata. Z łatwością można je przemalować na inny kolor. Przedtem jednak należy usunąć poprzednią powłokę. Najczęściej robi się to, szlifując powierzchnię ręcznie lub mechanicznie.

Wiele mebli z dawnych lat np. regałów, komód czy meblościanek ma cieniutką warstewkę z lakieru lub okleinę. Jedno i drugie przed malowaniem trzeba niestety usunąć. Odpowiednim do tego sprzętem może być np. opalarka – urządzenie, które podgrzewa okleinę czy lakier i pomaga je ściągnąć z powierzchni mebla. Inne rozwiązanie to staranne przeszlifowanie usunięcie poprzedniej powłoki. 

Malowanie mebli jest naprawdę proste. Zacznij od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Oto krótka instrukcja krok po kroku. 

 1. Przed malowaniem należy rozkręcić wszystkie ruchome elementy, przede wszystkim drzwiczki i uchwyty. Umożliwi to bardziej precyzyjne dotarcie z nową warstwą we wszystkie zakamarki. Z kolei te elementy, których nie chcesz malować, trzeba zabezpieczyć taśmą.
 2. Jeśli mebel ma starą powłokę, należy ją usunąć. Służy do tego np. opalarka i cyklina. W ten sposób pozbędziesz się np. lakieru chemoutwardzalnego. W podobny sposób trzeba usunąć okleinę, jeśli np. chcesz przemalować na nowy kolor meble kuchenne czy komodę w salonie.
 3. Jeśli mebel ma poprzednią warstwę farby czy lakieru, możesz ją usunąć przez szlifowanie ręcznie lub z pomocą szlifierki. Czasem stosuje się też chemiczny żel do rozpuszczania powłok.
 4. Po usunięciu powłoki cały mebel musisz dokładnie wyszlifować. Powierzchnia powinna być gładka, bez żywicznych nacieków i tłustych plam.
 5. Jeśli drewno jest zażywiczone i zatłuszczone, trzeba je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.
 6. Gdy Twój mebel ma rysy i ubytki, warto je uzupełnić Szpachlą do Drewna Vidaron w kolorze zbliżonym do barwy powierzchni mebli.
 7. Odkurz porządnie cały mebel, umyj go jeśli trzeba i poczekaj aż wyschnie. Często wystarczy woda z mydłem. Gdy trzeba odtłuścić meble, sprawdzi się zwykły ocet lub wspomniana wcześniej benzyna ekstrakcyjna.
Drewniane meble czy okładziny w kuchni można przemalować na nowy kolor lub np. rozjaśnić. Służą do tego produkty VIDARON takie jak Lakierobejca Ochronna Super Wydajna VIDARON.

Wybór odpowiedniej farby i narzędzi 

Zanim przystąpisz do malowania mebli na nowy kolor, zgromadź niezbędne materiały i narzędzia. Zacznijmy od wyboru produktu do malowania. Z gamy środków VIDARON masz do dyspozycji:

 • Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną Super Wydajną VIDARON – dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych. Dlatego jest łatwa i wygodna w stosowaniu. Tworzy na powierzchni trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy. Zachowuje naturalny rysunek słojów drewna. Dodatkowo jest bardzo wydajna. Po pomalowaniu drewno ma satynowy połysk. Dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej.
 • Bejca Do Drewna VIDARON – stopniowo i równomiernie wnika w drewno, ale nie podnosi jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite. Tworzy transparentne powłoki z wyraźnym rysunkiem drewna. Można ją stosować, aby uzyskać drewnopodobną imitację na metalu, szkle czy tworzywie. Dostępna w 13 gotowych kolorach. Bejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć bezbarwnym Lakierem Bezpokładowym VIDARON.
 • Lakier Bezpodkładowy VIDARON – stosowany do zabezpieczenia mebli bejcowanych. To szybkoschnący lakier, który tworzy suchą w dotyku powłokę już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu.

Teraz przyszedł czas na niezbędne narzędzia do przemalowania mebli. Możesz potrzebować opalarki do usuwania starych powłok mebla oraz szlifierki, jeśli nie chcesz robić tego ręcznie. 

Oprócz tego przyda się papier ścierny o różnej gradacji oraz kilka pędzli do malowania powierzchni. Jeśli będziesz zdzierać starą powłokę, zaopatrz się również w szpachelkę do drewna i cyklinę, czyli blaszkę do zeskrobywania starych warstw farby czy lakieru. 

Twój mebel ma ubytki i głębokie rysy? Trzeba je będzie zaszpachlować. Służy do tego Szpachla do Drewna Vidaron – preparat, który uzupełnia ubytki oraz tworzy elastyczną i wytrzymałą warstwę. 

Meble w stylu vintage można odświeżać poprzez zmianę kolorystyki. Przydatna będzie Bejca do Drewna VIDARON

Techniki malowania 

Jak przemalować meble na inny kolor? Gdy przygotowanie powierzchni jest już za Tobą, czas na nałożenie nowej powłoki.

Jeśli używasz Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Super Wydajnej VIDARON, kolejne kroki to:

 1. Delikatnie wymieszaj produkt przed użyciem, aby zyskał jednorodną konsystencję oraz barwę.
 2. Nakładaj w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
 3. Lakierobejcę nakładaj pędzlem lub tamponem, równomiernie na całą powierzchnię, wzdłuż słojów drewna. Potrzebujesz minimum 2-3 warstw.
 4. Po każdorazowym nałożeniu lakierobejcy, odczekaj 5 minut, a następnie nadmiar produktu ściągnij suchym pędzlem.
 5. Kolejne warstwy nakładaj w minimum 10-godzinnych odstępach.
 6. Szlifuj międzywarstwowo papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpyl powierzchnię przed każdorazowym malowaniem. W trakcie szlifowania powinien pojawić się biały pył. Jeśli powierzchnia nie pyli się i jest gumowata, oznacza to, że powłoka nie wyschła jeszcze dostatecznie.
 7. Prawidłowo nałożona lakierobejca daje transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.

Jak przemalować meble – wykończenie i zabezpieczenie powierzchni 

Jeśli używasz do malowania mebla Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Super Wydajnej VIDARON, powierzchni mebla nie trzeba dodatkowo zabezpieczać. Jeśli jednak wybrany produkt to Bejca do Drewna VIDARON, niezbędne będzie dodatkowe wykończenie powierzchni Lakierem Bezpodkładowym VIDARON

Znasz już wszystkie kroki, jakie trzeba podjąć, aby przemalować drewniany mebel na inny kolor. Sprawdź ofertę środków VIDARON i wybierz potrzebne produkty! Do dzieła!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Metamorfoza starej boazerii krok po kroku

Metamorfoza starej boazerii krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zabudowa do grzejnika z drewna − zrób ją sam z naszą pomocą!

Zabudowa do grzejnika z drewna − zrób ją sam z naszą pomocą!

Przeczytasz w 6 min

Heblowanie drewna – co musisz wiedzieć. O czym pamiętać? Poradnik

Heblowanie drewna – co musisz wiedzieć. O czym pamiętać? Poradnik

Przeczytasz w 7 min

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie