Jesteś posiadaczem lakierowanych mebli drewnianych? Chcesz je samodzielnie odświeżyć? Dowiedz się, jak je odnowić, aby przywrócić im piękno!
Jak odnowić lakierowane meble?
Odnawianie mebli lakierowanych nie jest bardzo trudnym zajęciem i możesz je z powodzeniem wykonać samodzielnie. Prace rozpocznij od przygotowania powierzchni do malowania. W tym celu usuń warstwę starego lakieru papierem ściernym – najpierw gruboziarnistym (gradacja 40-60), potem przechodząc do papieru o drobniejszej ziarnistości (100-120), kończąc szlifowanie na papierze o ziarnistości 200. Jeżeli warstwa lakieru jest gruba i twarda do jej zdarcia użyj skrobaka. Uważaj jednak, aby nie zarysować powierzchni drewna.
Do usunięcia lakieru możesz użyć również opalarki lub specjalnego środka chemicznego. W obydwu przypadkach warstwa lakieru zmięknie i zacznie puchnąć, dzięki czemu łatwo usuniesz ją za pomocą metalowej szpachelki bądź skrobaka. Wybierając te metody, zachowaj szczególną ostrożność – opalarka emituje gorące powietrze, któym możesz podpalić drewno i się poparzyć, z kolei środek do usuwania lakieru jest żrący i łatwopalny, dlatego trzymaj go z dala od źródła ognia, załóż rękawice ochronne i wentyluj pomieszczenie, w którym przeprowadzasz renowację.
Po usunięciu lakieru, przeszlifuj drewniany mebel, dokładnie odpyl i umyj wodą z dodatkiem mydła. Pozostaw do wyschnięcia. Kiedy mebel będzie suchy, możesz rozpocząć jego lakierowanie.
Malowanie mebli lakierowanych
Do ponownego lakierowania swoich mebli wybierz Lakier Akrylowy VIDARON. Jest to preparat przeznaczony do ochronno‐dekoracyjnego lakierowania mebli, boazerii, przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych wewnątrz pomieszczeń. Zapewnia powierzchniom podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie podkreślając piękno drewna. W jego składzie znajdują się inhibitory tanin, które chronią drewno przed przebarwieniami na skutek działania żywic i garbników zawartych w drewnie. Lakier Akrylowy spełnia ponadto surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek, dlatego może być stosowany do renowacji mebli i przedmiotów użytkowanych przez dzieci.
Lakier możesz aplikować za pomocą wałka, pędzla lub poprzez natrysk hydrodynamiczny. Nakładaj cienkie warstwy, rozprowadzając je równomiernie po całej powierzchni mebla. Najlepszy efekt osiągniesz aplikując 2 lub 3 warstw produktu w około 4-godzinnych odstępach. Pamiętaj, aby między kolejnymi warstwami lakieru wykonać szlifowanie międzywarstwowe drobnoziarnistym papierem ściernym (gradacja 320). W ten sposób wygładzisz powierzchnię i poprawisz przyczepność kolejnych warstw lakieru. Całość pozostaw do wyschnięcia.
Lakierobejca na lakier
Czy w momencie, kiedy chcesz zmienić kolor mebli, możesz położyć na lakier lakierobejcę? Tak, ale po uprzednim dokładnym usunięciu starej warstwy lakieru. Tylko na dokładnie oczyszczoną i wyszlifowaną powierzchnię drewna można aplikować nowy produkt malarski. W przeciwnym razie preparat nie będzie trzymał się podłoża i zyskasz efekt odwrotny do zamierzonego.
Dlatego najpierw odpowiednio przygotuj mebel – postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi krokami, a następnie pomaluj go lakierobejcą, np. Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON, która dzięki żelowej formule nie kapie podczas aplikacji i zapewnia trwałą, elastyczną powłokę. Lakierobejcę nanieś równomiernie wzdłuż słojów drewna za pomocą pędzla lub tampona w ilości 2 lub 3 warstw. Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw zachowaj 12 godzinną przerwę, a gdy poprzednia warstwa przeschnie, przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o gradacji 320.