Wróć do artykułów

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Stare meble z drewna możemy z powodzeniem odnowić samodzielnie. Jednak wielu z nas zapomina często o kilku podstawowych kwestiach. Jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni konserwatorzy?

Odnawianie mebli w warsztacie

Nieprzygotowanie powierzchni przed malowaniem

Jednym z najczęściej popełnianych przez majsterkowiczów błędów jest brak przygotowania powierzchni przed aplikacją lakierów i produktów dekoracyjnych. Zapominanie o dokładnym oczyszczeniu mebli z zabrudzeń, umyciu ich, usunięciu starej i łuszczącej się farby lub lakieru oraz wyszlifowaniu i odpyleniu powierzchni wpływa na efekt końcowy renowacji. Zwykle w takim wypadku nowy produkt nie trzyma się podłoża, a całość wygląda nieestetycznie.

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta

Każdy produkt do renowacji drewna posiada swoją kartę techniczną, w której producent jasno określił, jak należy przeprowadzić prace renowacyjne i w jakich warunkach powinny być one wykonywane. Każdy preparat jest inny, dlatego przed użyciem warto zapoznać się z jego etykietą. Niestosowanie się do wytycznych może skutkować m.in. długim schnięciem preparatu impregnującego, pojawieniem się nieestetycznych smug i pęcherzy na powierzchni drewna czy łuszczeniem się powłoki malarskiej.

Szukanie produktu do odnowienia mebli

Nieodpowiedni dobór produktów do rodzaju drewna

Każdemu, kto podejmuje się odnawiania starych mebli, duży problem sprawia dobór produktu dekoracyjnego. Czy lepiej użyć lakieru czy bejcy, a może wybrać lakierobejcę, która łączy właściwości obu tych preparatów? Czy meble lakierowane można pokryć politurą i odwrotnie? Jak skutecznie zabezpieczyć meble z litego drewna? Odpowiedzi na te pytania warto szukać w poradnikach i na forach internetowych dla majsterkowiczów, a także na stronach producentów, z których produktów będziemy korzystać. Tam znajdziemy fachowe porady, które ułatwią dobór właściwego produktu do renowacji naszych starych mebli.

Niewłaściwy dobór narzędzi

Nakładanie bejcy pędzlem, a nie tamponem, usuwanie starej farby z antycznego mebla za pomocą ostrego skrobaka, zbyt mocno ustawiony nadmuch gorącego powietrza w opalarce – to tylko niektóre z błędów związane z niewłaściwym doborem narzędzi, jakie przytrafiają się osobom odnawiającym meble drewniane.

Narzędzia przydatne przy odnawianiu mebli

Jeżeli chcesz ich uniknąć, zastanów się, jakie narzędzia są niezbędne kiedy wykonujesz odnawianie mebli – jaki papier ścierny użyć, czy wybrać szlifierkę czy opalarkę, malowanie wykonać za pomocą pędzla czy wałka. Czytając etykiety i karty techniczne produktów oraz porady szeroko dostępne w internecie właściwie dobierzesz narzędzia i akcesoria malarskie oraz zapewnisz sobie idealny efekt końcowy.

Jak prawidłowo odnawiać meble drewniane?

Przede wszystkim dokładnie obejrzyj mebel – sprawdź jakim wyrobem malarskim jest pokryty, czy jest to lakier, bejca a może politura. Następnie dokładnie wyczyść go z zabrudzeń, kurzu i tłustych plam. Jeśli warstwa malarska jest w złym stanie lub chcesz zmienić kolor mebla, to musisz go dokładnie wyszlifować – narzędzie dobierz odpowiednio do stanu mebla i swoich umiejętności. Następnie odpyl je, umyj i wysusz. Gładki i czysty mebel możesz pomalować wybranym produktem dekoracyjnym.

Jeżeli był to mebel pokryty wcześniej lakierem – pomaluj go ponownie lakierem lub lakierobejcą. Na drewno, które było wcześniej pokryte bejcą najlepiej zastosować również bejcę, ale po dokładnym szlifowaniu możesz zastosować również lakier lub lakierobejcę. Meble politurowane możesz pokryć wyłącznie politurą. A meble z litego drewna dają Ci nieograniczone możliwości – możesz je pomalować lakierem, lakierobejcą, farbą, bejcą lub politurą.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie