Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Stare meble z drewna możemy z powodzeniem odnowić samodzielnie. Jednak wielu z nas zapomina często o kilku podstawowych kwestiach. Jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni konserwatorzy?
Jednym z najczęściej popełnianych przez majsterkowiczów błędów jest brak przygotowania powierzchni przed aplikacją lakierów i produktów dekoracyjnych. Zapominanie o dokładnym oczyszczeniu mebli z zabrudzeń, umyciu ich, usunięciu starej i łuszczącej się farby lub lakieru oraz wyszlifowaniu i odpyleniu powierzchni wpływa na efekt końcowy renowacji. Zwykle w takim wypadku nowy produkt nie trzyma się podłoża, a całość wygląda nieestetycznie.
Każdy produkt do renowacji drewna posiada swoją kartę techniczną, w której producent jasno określił, jak należy przeprowadzić prace renowacyjne i w jakich warunkach powinny być one wykonywane. Każdy preparat jest inny, dlatego przed użyciem warto zapoznać się z jego etykietą. Niestosowanie się do wytycznych może skutkować m.in. długim schnięciem preparatu impregnującego, pojawieniem się nieestetycznych smug i pęcherzy na powierzchni drewna czy łuszczeniem się powłoki malarskiej.
Każdemu, kto podejmuje się odnawiania starych mebli, duży problem sprawia dobór produktu dekoracyjnego. Czy lepiej użyć lakieru czy bejcy, a może wybrać lakierobejcę, która łączy właściwości obu tych preparatów? Czy meble lakierowane można pokryć politurą i odwrotnie? Jak skutecznie zabezpieczyć meble z litego drewna? Odpowiedzi na te pytania warto szukać w poradnikach i na forach internetowych dla majsterkowiczów, a także na stronach producentów, z których produktów będziemy korzystać. Tam znajdziemy fachowe porady, które ułatwią dobór właściwego produktu do renowacji naszych starych mebli.
Nakładanie bejcy pędzlem, a nie tamponem, usuwanie starej farby z antycznego mebla za pomocą ostrego skrobaka, zbyt mocno ustawiony nadmuch gorącego powietrza w opalarce – to tylko niektóre z błędów związane z niewłaściwym doborem narzędzi, jakie przytrafiają się osobom odnawiającym meble drewniane.
Jeżeli chcesz ich uniknąć, zastanów się, jakie narzędzia są niezbędne kiedy wykonujesz odnawianie mebli – jaki papier ścierny użyć, czy wybrać szlifierkę czy opalarkę, malowanie wykonać za pomocą pędzla czy wałka. Czytając etykiety i karty techniczne produktów oraz porady szeroko dostępne w internecie właściwie dobierzesz narzędzia i akcesoria malarskie oraz zapewnisz sobie idealny efekt końcowy.
Przede wszystkim dokładnie obejrzyj mebel – sprawdź jakim wyrobem malarskim jest pokryty, czy jest to lakier, bejca a może politura. Następnie dokładnie wyczyść go z zabrudzeń, kurzu i tłustych plam. Jeśli warstwa malarska jest w złym stanie lub chcesz zmienić kolor mebla, to musisz go dokładnie wyszlifować – narzędzie dobierz odpowiednio do stanu mebla i swoich umiejętności. Następnie odpyl je, umyj i wysusz. Gładki i czysty mebel możesz pomalować wybranym produktem dekoracyjnym.
Jeżeli był to mebel pokryty wcześniej lakierem – pomaluj go ponownie lakierem lub lakierobejcą. Na drewno, które było wcześniej pokryte bejcą najlepiej zastosować również bejcę, ale po dokładnym szlifowaniu możesz zastosować również lakier lub lakierobejcę. Meble politurowane możesz pokryć wyłącznie politurą. A meble z litego drewna dają Ci nieograniczone możliwości – możesz je pomalować lakierem, lakierobejcą, farbą, bejcą lub politurą.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 5 min