Wróć do artykułów

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Odnawianie starych mebli może stać się hobby, a nawet sposobem na realizację zawodowych marzeń. Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący miłośnicy renowacji mebli? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Nieprzygotowanie powierzchni przed malowaniem
  2. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta
  3. Praca w niewłaściwych warunkach
  4. Zbyt szybkie nanoszenie kolejnych warstw
  5. Nieodpowiedni dobór produktu do rodzaju drewna
  6. Niewłaściwy dobór narzędzi
  7. Niewłaściwe zabezpieczenie mebla po renowacji
  8. Jak prawidłowo odnawiać meble drewniane?

Stare meble z drewna możemy z powodzeniem odnowić samodzielnie. Jednak wielu z nas zapomina często o kilku podstawowych kwestiach. Jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni konserwatorzy? W artykule znajdziesz przydatne wskazówki, co warto wiedzieć o renowacji mebli. Podpowiemy także, jakich produktów VIDARON użyć do malowania mebli.

Odnawianie mebli w warsztacie

Nieprzygotowanie powierzchni przed malowaniem

Jednym z najczęściej popełnianych przez majsterkowiczów błędów jest brak przygotowania powierzchni przed aplikacją lakierów i produktów dekoracyjnych. Zapominanie o dokładnym oczyszczeniu mebli z zabrudzeń, umyciu ich, usunięciu starej i łuszczącej się farby lub lakieru oraz wyszlifowaniu i odpyleniu powierzchni wpływa na efekt końcowy renowacji. Zwykle w takim wypadku nowy produkt nie trzyma się podłoża, a całość wygląda nieestetycznie.

Pamiętaj, że przy renowacji mebli równie ważne, jak ich malowanie, jest właśnie dobre przygotowanie powierzchni. Powierzchnię mebli trzeba całkowicie oczyścić ze starych powłok farb czy lakierów. Następnie należy je umyć, odtłuścić i osuszyć. Jeśli to możliwe, meble warto rozmontować.

Kluczowe jest zwłaszcza usunięcie poprzednich powłok. W zależności od potrzeb i stanu mebla służy do tego papier ścierny o różnej gradacji czy szlifierka. Nieoceniona jest także opalarka – urządzenie podobne do suszarki, które pomaga usunąć z powierzchni mebli lakier, w tym także ten chemoutwardzalny (czyli popularny wysoki połysk z mebli PRL). Opalarka zmiękcza powłoki, które łatwiej da się następnie usunąć ręcznie np. przy pomocy cykliny.

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta

Każdy produkt do renowacji drewna posiada swoją kartę techniczną, w której producent jasno określił, jak należy przeprowadzić prace renowacyjne i w jakich warunkach powinny być one wykonywane. Każdy preparat jest inny, dlatego przed użyciem warto zapoznać się z jego etykietą.

Niestosowanie się do wytycznych może skutkować m.in. długim schnięciem preparatu impregnującego, pojawieniem się nieestetycznych smug i pęcherzy na powierzchni drewna czy łuszczeniem się powłoki malarskiej.

Szukanie produktu do odnowienia mebli

Praca w niewłaściwych warunkach

Dużym błędem przy odnawianiu starych mebli jest podejmowanie się pracy w warunkach, które nie sprzyjają malowaniu i wysychaniu kolejnych warstw produktu. W jakich warunkach przeprowadzać renowację starych mebli?

Produkty do malowania starych mebli takie jak np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy trzeba nakładać w temperaturze podłoża i otoczenia od +10 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza. Niezbędna jest też właściwa wilgotność powietrza – poniżej 65%. Oznacza to, że najlepszy do renowacji mebli jest ciepły, ale nie upalny dzień.

Wilgotność i wysoka temperatura sprawiają, że produkty do odnawiania mebli drewnianych dłużej wysychają. Czas schnięcia drewna uzależniony jest od wielu czynników takich jak twardość drewna, wilgotnoś i temperatura powietrza, wentylacja. Zakłada się, że przy wilgotności 55% i temperaturze 20 stopni Celsjusza czas wysychania takiego produktu jak wspomniany wcześniej Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON wynosi 12 godzin. Im wyższa wilgotność, tym ten czas się wydłuży.

Warto też dodać, że aplikacja i wysychanie produktów do odnawiania mebli drewnianych nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych. Elementy drewniane trzeba więc zabezpieczyć przed opadami i nadmierną wilgocią.

Zbyt szybkie nanoszenie kolejnych warstw

Kolejnym błędem, którzy popełniają początkujący miłośnicy odnawiania mebli jest zbyt krótki czas pomiędzy poszczególnymi warstwami produktu do odnawiania i malowania drewna. Producent dokładnie określa czas, jaki powinien minąć pomiędzy jedną a drugą warstwą. Przestrzeganie tego czasu jest ważne, aby powłoka zdążyła się utwardzić prawidłowo. Nakładanie drugiej warstwy, gdy pierwsza jest jeszcze „gumowata” w dotyku to prosty przepis na niewłaściwą renowację i odchodzenie nowej powłoki.

Jaki czas powinien minąć, aby dało się nałożyć kolejną warstwę? To zależy od rodzaju produktu. Przypatrzymy się poszczególnym środkom VIDARON.

  • VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy: kolejną warstwę nakładać w chwili, gdy powierzchnia będzie zupełnie sucha. Podczas szlifowania międzywarstwowego na powierzchni powinien pojawiać się wtedy pojawiać pył. Brak pyłu lub „gumowata” w dotyku powierzchnia oznacza, że wyrób nie jest jeszcze odpowiednio utwardzony. Minimalny czas utwardzenia to 12 godzin. Ilość warstw: co najmniej 2.

  • VIDARON Bejca do Drewna: w zależności od wymaganej intensywności koloru kolejną warstwę należy nanieść najwcześniej po 24 godzininach. W przypadku Bejcy do drewna nie stosuje się zabiegu szlifowania międzywarstwowego.

Nieodpowiedni dobór produktów do rodzaju drewna

Każdemu, kto podejmuje się odnawiania starych mebli, duży problem sprawia dobór produktu dekoracyjnego. Czy lepiej użyć lakieru czy bejcy, a może wybrać lakierobejcę, która łączy właściwości obu tych preparatów? Czy meble lakierowane można pokryć politurą i odwrotnie? Jak skutecznie zabezpieczyć meble z litego drewna? Odpowiedzi na te pytania warto szukać w poradnikach i na forach internetowych dla majsterkowiczów, a także na stronach producentów, z których produktów będziemy korzystać. Tam znajdziemy fachowe porady, które ułatwią dobór właściwego produktu do renowacji naszych starych mebli.

Niewłaściwy dobór narzędzi

Nakładanie bejcy pędzlem, a nie tamponem, usuwanie starej farby z antycznego mebla za pomocą ostrego skrobaka, zbyt mocno ustawiony nadmuch gorącego powietrza w opalarce – to tylko niektóre z błędów związane z niewłaściwym doborem narzędzi, jakie przytrafiają się osobom odnawiającym meble drewniane.

Narzędzia przydatne przy odnawianiu mebli

Jeżeli chcesz ich uniknąć, zastanów się, jakie narzędzia są niezbędne kiedy wykonujesz odnawianie mebli – jaki papier ścierny użyć, czy wybrać szlifierkę czy opalarkę, malowanie wykonać za pomocą pędzla czy wałka. Czytając etykiety i karty techniczne produktów oraz porady szeroko dostępne w internecie właściwie dobierzesz narzędzia i akcesoria malarskie oraz zapewnisz sobie idealny efekt końcowy.

Niewłaściwe zabezpieczenie mebla po renowacji

Jak zabezpieczyć mebel po renowacji? To zależy od wybranej przez Ciebie metody oraz produktu do odnawiania mebli. Każdy mebel potrzebuje końcowej warstwy, która ochroni go przed wilgocią (np. wylanym płynem), zarysowaniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli do renowacji stosujesz np. Bejcę do Drewna VIDARON, niezbędna będzie dodatkowa warstwa w postaci Lakieru Bezpodkładowego VIDARON, który stworzy powłokę odporną na plamy z kawy czy wina oraz rysy i ścieranie.

Jak prawidłowo odnawiać meble drewniane?

Przede wszystkim dokładnie obejrzyj mebel – sprawdź jakim wyrobem malarskim jest pokryty, czy jest to lakier, bejca a może politura. Następnie dokładnie wyczyść go z zabrudzeń, kurzu i tłustych plam. Jeśli warstwa malarska jest w złym stanie lub chcesz zmienić kolor mebla, to musisz go dokładnie wyszlifować – narzędzie dobierz odpowiednio do stanu mebla i swoich umiejętności. Następnie odpyl je, umyj i wysusz. Gładki i czysty mebel możesz pomalować wybranym produktem dekoracyjnym.

Jeżeli był to mebel pokryty wcześniej lakierem – pomaluj go ponownie lakierem lub lakierobejcą. Na drewno, które było wcześniej pokryte bejcą najlepiej zastosować również bejcę, ale po dokładnym szlifowaniu możesz zastosować również lakier lub lakierobejcę. Meble politurowane możesz pokryć wyłącznie politurą. A meble z litego drewna dają Ci nieograniczone możliwości – możesz je pomalować lakierem, lakierobejcą, farbą, bejcą lub politurą.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie