Wróć do artykułów

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Otrzymujemy w spadku po dziadkach lub rodzicach stary, drewniany regał. Co zrobić z takim meblem, który w dalszym ciągu może być użytkowany, jednak z upływem czasu stracił swój urok? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty oraz narzędzia i samodzielnie odnowić wiekowy mebel.

Drewniana półka

Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem w renowacji starego regału jest dokładne oczyszczenie jego powierzchni ze starych powłok lakierniczych. Przed położeniem nowej warstwy zabezpieczającej drewno, należy usunąć starą warstwę wierzchnią, która zdążyła ulec zniszczeniu i jest nieestetyczna. Stare powłoki malarskie najskuteczniej usuniemy za pomocą specjalnego środka chemicznego.
Tego typu produkt ma konsystencję żelu, którego warstwę (tak grubą, jak zaleca producent) należy zaaplikować na powierzchnię za pomocą pędzla. Żel przeniknie do warstwy wierzchniej, zmiękczając ją. Napuchniętą warstwę farby lub kleju trzeba następnie usunąć metalową szpachelką lub skrobakiem. Środek jest bezpieczny w użyciu, ponieważ nie dociera do drewna i nie namacza go.

Szlifowanie podłoża

Po usunięciu warstwy wierzchniej podłoże należy dokładnie wyszlifować. Używamy do tego papieru ściernego o ziarnistości 120-320. W ten sposób dokładnie oczyścimy powierzchnię z resztek farby i lakieru oraz ją wyrównamy. Wyszlifowaną powierzchnię trzeba następnie odkurzyć.

Szlifowanie drewna papierem ściernym
Należy pamiętać, że cała powierzchnia mebla musi być równomiernie przeszlifowana. Jakiekolwiek różnice mogą spowodować, że efekt malowania nie będzie taki sam na całej powierzchni. W miejscach mocniej wypolerowanych powierzchnia będzie jaśniejsza, natomiast w bardziej szorstkich – ciemniejsza.

Wypełnianie ubytków szpachlą do drewna

Kiedy regał jest wyszlifowany, należy sprawdzić, czy na jego powierzchni nie występują rysy i ubytki. W takim wypadku, należy je wypełnić Szpachlą do drewna VIDARON.
Szpachla jest produktem przeznaczonym do wyrównywania niewielkich ubytków i nierówności oraz wypełniania szczelin na powierzchni drewna miękkiego, twardego oraz materiałów drewnopochodnych.
Szpachla jest wyrobem gotowym do użycia, przed aplikacją należy ją dokładnie wymieszać. Następnie nakładamy ją w miejsce ubytku przy pomocy metalowej szpachelki warstwą o grubości do 4mm. W przypadku większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich, tj. po 2-3 godz.

Ponowne szlifowanie

Po wypełnieniu ubytków szpachlą, powierzchnię należy ponownie przeszlifować papierem ściernym – w szczególności miejsca szpachlowane. Dzięki temu aplikacja produktów dekoracyjno-ochronnych będzie łatwiejsza, a efekt końcowy renowacji regału – idealny.

Aplikacja bejcy

Na oczyszczoną i wyszlifowaną powierzchnię możemy zaaplikować preparat dekoracyjny, który podkreśli wygląd starego regału. Do tego posłuży nam bejca. Bejca VIDARON jest produktem, który pozwala w bardzo łatwy i szybki sposób uzyskać piękne efekty dekoracyjne. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite. Tworzy ona transparentne powłoki podkreślające usłojenie drewna.

Bejcowanie drewna
Aplikację bejcy należy rozpocząć od dokładnego jej wymieszania celem zapewnienia jednolitej konsystencji oraz barwy. Produkt nakładamy gąbką lub miękką szmatką, po czym równomiernie wcieramy go w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno, należy usunąć szmatką.
Bejca VIDARON posiada długi czas pracy, co pozwala na dokonywanie wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na około 10 godzin.

Lakierowanie regału

Bejca jest produktem dekoracyjnym, dlatego regał należy jeszcze zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON.
Lakier Bezpodkładowy nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość oraz odporność mechaniczną. Lakier szybko schnie i wydziela łagodny zapach. Lakier przed nałożeniem dokładnie mieszamy. Nie należy go rozcieńczać. Nakładamy go równomiernie na całą powierzchnię wałkiem lub pędzlem do lakierów.

Lakierowanie półki

Chcąc uzyskać odpowiednio trwałą powłokę, należy zaaplikować 2-3 warstwy lakieru w odstępach minimum 12 godzin. Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw produktu należy przeszlifować powierzchnię. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać używamy do tego papieru ściernego o ziarnistości 22-320 – półmat, mat lub 320-400 – połysk.
Użytkowanie odnowionych powierzchni jest już możliwe po 24 godzinach od lakierowania. Pełną wytrzymałość powłoka uzyskuje po 3–5 dniach od aplikacji.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie