Ozdabianie drewna to wspaniały, łatwy i tani sposób na samodzielne odnowienie każdego mebla, a tym samym – odświeżenie całego wnętrza. Dzięki wielu różnym technikom dekoracyjnym możesz szybko osiągnąć spektakularny efekt przy minimalnym wysiłku. W jaki sposób należy prawidłowo wykonywać zdobienie drewna i jakich błędów powinieneś przy tym unikać?
1. Wybierz najlepszą dla siebie technikę!
Dekorowanie drewna techniką, która jest aktualnie w modzie lub wydaje się najprostsza, nie zawsze okazuje się trafnym wyborem. Zanim zaczniesz działać, pomyśl, jaka metoda będzie dla Ciebie właściwa. Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu, stylu, w którym jest urządzone, czego mu brakuje, w jakim stanie jest mebel, który chcesz odmienić i co jesteś w stanie z nim zrobić.
Kochasz styl skandynawski, prowansalski lub rustykalny i w takim nurcie jest urządzone twoje mieszkanie? Wybierz patynowanie mebli oraz dekorowanie techniką decoupage! Nadasz meblom więcej subtelności i wprowadzisz do wnętrz odrobinę romantyzmu. Jesteś posiadaczem nowoczesnego loftu, kochasz odważne, awangardowe rozwiązania? Zdobienie drewna wypalaniem jest dla ciebie! Drewniany stolik z wypalonymi ornamentami lub tablica z łacińską sentencją będzie świetną dekoracją industrialnego wnętrza. Wolisz klasyczne rozwiązania? Pomyśl o ozdabianiu drewna imitacją słojów, które w wyjątkowy sposób podkreśli piękno mebli z naturalnego drewna. To idealna propozycja również dla domów w stylu etno i boho, gdzie króluje surowe drewno i barwy ziemi.
2. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia!
Dekorowanie drewna zależy w dużej mierze od zaopatrzenia się we właściwe narzędzia. Upewnij się zatem, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria malarskie. Wybierając, np. technikę decoupage musisz zakupić serwetki lub specjalny papier do decoupage oraz klej, za pomocą którego przykleisz wzory do drewna. Jeśli decydujesz się na zdobienie drewna imitacją słojów, nie możesz zapomnieć o nabyciu stempla do dekorowania. Odważni, którzy decydują się na wypalanie wzorów w drewnie, powinni zakupić dobrej jakości pirograf z kilkoma różnymi końcówkami.
Powinieneś również mieć pędzle lub wałki do aplikacji produktów dekoracyjnych. Dobieramy je nie tylko do malowanej powierzchni – wałek sprawdzi się w przypadku dużych, gładkich powierzchni, z kolei pędzel dokładnie rozprowadzi produkt w zakamarkach i rzeźbieniach, ale także pod kątem stosowanego preparatu, gdzie wałki nylonowe i poliestrowe oraz pędzle o sztucznym włosiu przeznaczone są do produktów wodorozcieńczalnych; wałki welurowe, gąbkowe i moherowe oraz pędzle o naturalnym włosiu – do rozpuszczalnikowych.
Ponadto w niezbędnym wyposażeniu powinny znaleźć się: bawełniane szmatki, gąbki, szpachelka oraz papier ścierny.
3. Przygotuj mebel przed dekoracją!
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac dekoracyjnych, musisz najpierw odpowiednio przygotować drewniany przedmiot. Zacznij od wyszlifowania go papierem ściernym – najlepiej o gradacji 120 – 200. Dla doświadczonych majsterkowiczów i dużych powierzchni można w tym celu użyć szlifierki oscylacyjnej lub taśmowej. Następnie przemyj drewno czystą wodą z dodatkiem szarego mydła oraz odtłuść – w tym wypadku możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej lub lakowej.
Dokładne wyczyszczenie powierzchni z kurzu, brudu i tłustych plam uchroni mebel przed przebarwieniami i nieestetycznymi smugami, a szlifowanie usunie stare i nietrwałe warstwy malarskie, poprawi przyczepność powierzchni i ułatwi aplikację nowych produktów dekoracyjno-ochronnych. Pamiętaj również o odkręceniu uchwytów – dzięki temu łatwiej będzie ci wyczyścić, a potem dekorować mebel.
4. Zabezpiecz powierzchnię drewna po dekoracji!
Tego etapu nie można pominąć. Aplikacja impregnatu utrwali osiągnięty efekt i zapewni meblom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Preparat impregnujący dobieramy zgodnie z techniką dekoracyjną. Biały wosk dedykowany jest meblom patynowanym, postarzanym, ozdabianym techniką decoupage oraz shabby chic. Lakier z kolei świetnie zabezpieczy drewno po wypalaniu wzorów lub malowaniu słojów.
5. Kontroluj czas!
Większość technik dekoracyjnych, np. imitacja słojów są łatwe i przede wszystkim szybkie w wykonaniu. Jednak trzeba zawsze pamiętać o czasie. Po aplikacji każdej warstwy malarskiej pozwól jej dokładnie wyschnąć. Uważaj na to, jak długie powinny być czasowo odstępy pomiędzy kolejnymi warstwami. Po zakończeniu dekoracji niech mebel całkowicie wyschnie, zanim wstawisz go do pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz ulatniania się drażniącego zapachu lakieru.