Zdobienie i dekoracja drewna to wdzięczna, zazwyczaj przynosząca dużą satysfakcję praca. Do tego pozwala diametralnie odmienić wygląd starych mebli, skrzyń czy elementów dekoracyjnych. Podpowiadamy, jak zrobić kolorowe wzory na drewnie.
Przygotowanie powierzchni
Zanim rozpoczniemy artystyczne malowanie na drewnie, musimy je dokładnie oczyścić z poprzednich powłok malarskich i lakierniczych. Najlepiej stare warstwy usunąć szpachelką, można się wspomóc rozpuszczalnikami dobranymi do rodzaju usuwanej powłoki. Kolejnym krokiem jest oszlifowanie drewna – jeśli jest to drewno surowe, również nie możemy pominąć tego etapu. Solidnie przeszlifowane drewno odwdzięczy się pięknym efektem końcowym. W zależności od sposobu dekoracji, który wybierzemy, drewno powinno być także zagruntowane specjalnym środkiem gruntującym, bejcą lub farbą do drewna. Dopiero wówczas można rozpocząć dekoracyjne malowanie drewna.
Metoda najpopularniejsza – decoupage
Decoupage to prosta i popularna technika zdobienia drewna. Polega na przyklejeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Drewno malujemy farbą akrylową – najlepiej jasną, tak żeby dobrze było widać obrazek z serwetki. Z serwetki wydzieramy lub wycinamy wybrany motyw i rozwarstwiamy serwetkę, będzie potrzebna tylko jedna - wierzchnia warstwa. Za pomocą pędzla i kleju do decoupage’u naklejamy serwetkę na drewnie. Po wyschnięciu kleju lekko przecieramy nierówności serwetki papierem ściernym. Całość pokrywamy lakierem akrylowym. Po pierwszym nałożeniu lakieru można nałożyć patynę postarzającą, kropki itp. Po całkowitym polakierowaniu możemy nakleić koronkę, cekiny lub tasiemki.
Malowanie z użyciem szablonów
Bardzo fajny sposób na nadanie drewnianym elementom niepowtarzalnego charakteru. Za pomocą szablonu, gąbki oraz farbki nawet zwykła rama lustra może nieść przesłanie. Wystarczy na odpowiednio przygotowane podłoże – najlepiej pomalowane jasną farbą – przyłożyć dowolnie wycięty szablon. Może to być napis, może być wzór, nie ma tu żadnych ograniczeń. Aby mieć pewność, ze szablon się nie przesunie, można go przykleić taśmą malarską. Warto też wykonać szablon z grubszego kartonu albo jakiegoś plastiku (np. okładki do książki czy plastikowej teczki), aby szablon nie przemiękł od farby. Do malowania szablonu wybieramy farby-kremy, bardzo gęste. Tylko takie farby nie wnikną pod szablon. Farbę na szablon nakładamy za pomocą gąbki lub małego gąbkowego wałka. Kiedy farba wyschnie, powierzchnię można polakierować, aby efekt utrzymał się dłużej. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ gęsta farba może wysychać nawet kilka dni.
Wzory z wykorzystaniem taśmy malarskiej
Za pomocą farby do drewna i taśmy malarskiej można wyczarować niesamowite wzory na większych powierzchniach, np. na komodzie czy drewnianej ścianie. Pracę rozpoczynamy od pomalowania powierzchni na kolor bazowy, najlepiej jasny. Następnie papierową taśmą malarską wyklejamy wzór, jaki chcemy stworzyć. Malując obszary wokół taśmy należy pamiętać, żeby malować od taśmy, a nie pod nią. Chodzi o to, żeby farba nie dostawała się pod taśmę, tworząc zacieki. Gdy farba wyschnie, można usuną taśmę. W razie potrzeby można nałożyć drugą warstwę farby. Zazwyczaj jednak jedna warstwa zapewnia dobre krycie.
Dekoracyjne wałki i markery malarskie – sposób najprostszy
Jednak najprostszym i najszybszym sposobem namalowania wzorów na drewnie jest użycie specjalnych wałków dekoracyjnych lub markerów do farby akrylowej. Drewno malujemy wówczas na kolor bazowy, a po wyschnięciu za pomocą wałka lub markerów nanosimy zaplanowany wzór. Szybko, prosto, ale bardzo efektownie. Metoda malowania wałkiem sprawdzi się zwłaszcza przy dużych powierzchniach, a za pomocą markerów można uzyskać niepowtarzalne i oryginalne wzory. Pomalowaną powierzchnię można zabezpieczyć lakierem akrylowym.