Wróć do artykułów

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Meble lakierowane na wysoki połysk to marzenie niejednego gospodarza. W tym krótkim poradniku podpowiemy ci, jak samodzielnie polakierować meble, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem i długotrwałym połyskiem. Zapraszamy do lektury!

Lakierowanie mebli drewnianych to prosta czynność, dzięki której natychmiast odnowisz wygląd swojej kuchni, pokoju lub też ogrodu. Jedyne, co będzie ci potrzebne, to odpowiednie preparaty do lakierowania oraz inne narzędzia pomocnicze. No to co? Nie czekaj dłużej, tylko podwijaj rękawy i daj meblom drugie życie!

Malowanie frontów na wysoki połysk. Krok 1 – szlifowanie

Od czego zacząć prace? Oczywiście od szlifowania! W ten sposób przygotujesz powierzchnię na nałożenie lakieru. Dzięki szlifowaniu oczyszczasz drewno ze wszelkich pozostałości, które mogą na nim być: farb, innych lakierów, zabrudzeń itp. Jeżeli przygotowywana przez ciebie powierzchnia jest dość duża, możesz wykorzystać do tego celu szlifierkę. Jeśli nie, to wystarczy ci papier ścierny o gradacji 120-320. Po zakończeniu szlifowania, w pomieszczeniu i na powierzchni mebli będzie bardzo dużo pyłu. Odkurz go, zanim zaczniesz wykonywać kolejny krok. Pamiętaj, że jeżeli niedokładnie pozbędziesz się pyłu z mebli, preparaty do lakierowania nie będą mogły wystarczająco wsiąknąć w strukturę drewna.

Szlifowanie mebla z drewna

Lakierowanie mebli. Krok 2 – nakładanie pierwszej lakierobejcy

Malowanie frontów na wysoki połysk warto zacząć od nałożenia Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Superwydajnej VIDARON. Dzięki swojej niezwykłej, żelowej formule, preparat nie skapuje ani nie spływa z pionowych powierzchni, przez co idealnie nadaje się do odnawiania mebli. Co więcej, tworzy na nich elastyczną i trwałą powłokę.

Lakierowanie krzesła

Czy wiesz, że gwarancja ochrony drewna przez Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Superwydajną to aż 6 lat (przy wcześniejszym użyciu impregnatu bezbarwnego)? Ten preparat to świetny wybór w przypadku malowania drewnianych mebli! Niezależnie od tego, czy zabezpieczasz nim meble domowe czy ogrodowe, możesz być pewien, że drewno dzięki niemu będzie maksymalnie zabezpieczone – zwłaszcza przed plamami z wina, kawy, herbaty, keczupu i musztardy. Do kuchni idealny, prawda?

Nakładając Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Superwydajną VIDARON, wykonuj ruchy pędzlem wzdłuż słojów drewna. Użyj przynajmniej dwóch warstw, a w przypadku mebli narażonych na intensywne działanie słońca, nawet trzech. Pamiętaj jednak, że odstępy pomiędzy nałożeniem jednej i drugiej warstwy muszą wynosić minimum 12 godzin.

Jak pomalować meble kuchenne na wysoki połysk? Krok 3 – nakładanie drugiej lakierobejcy

Kiedy pierwsza lakierobejca będzie już całkowicie sucha, nadszedł czas na wykonanie kolejnego kroku. Użyj teraz Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON. Dzięki niej utworzysz na meblach powłokę odporną na ścieranie, co znacznie przedłuży rezultat odnawiania.

Trwały efekt dekoracyjny, który osiągniesz stosując preparat, to jednak nie wszystko. Lakierowanie mebli Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON stanowi także zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, woda, śnieg czy mróz. Specyfik świetnie nadaje się więc do stosowania poza domem, np. do mebli ogrodowych. Tutaj również masz gwarancję 6-letniej ochrony.

Nakładanie lakieru pędzlem

Używając Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON, nakładaj dwie warstwy produktu (lub trzy, jeżeli mebel jest narażony na działanie słońca), zachowując przynajmniej 12-godzinne odstępy czasowe na wyschnięcie. Przed położeniem kolejnej warstwy, szlifuj meble papierem ściernym o gradacji 320. Zwróć uwagę na to, by podczas tarcia pojawił się biały pył. Jeżeli to zjawisko nie wystąpi, a szlifowana powierzchnia będzie gumowata, to znaczy, że poprzednia warstwa nie wyschła jeszcze całkowicie.

Produkt możesz nakładać pędzlem, specjalnym tamponem albo natryskiem (to ostatnie stosuj poza domem). Lakierobejca nałożona we właściwy sposób daje efekt transparentnej powłoki z widocznym usłojeniem drewna.

Lakierowanie mebli drewnianych to doskonały sposób, by odświeżyć ich wygląd oraz zabezpieczyć je przed działaniem szkodliwych czynników. Dzięki lakierobejcom VIDARON uzyskasz efekt wysokiego połysku, który świetnie sprawdzi się np. w kuchni czy w salonie.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie