Wróć do artykułów

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno to wytrzymały materiał wykończeniowy, jednak jego trwałość zależy od odpowiedniej konserwacji. Wybór niewłaściwego lakieru albo niestaranna konserwacja mogą nie tylko spowodować defekt estetyczny, ale i doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Dowiedz się, jakich błędów się wystrzegać, lakierując drewno!

Ręczne lakierowanie drewnianej podłogi

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym i jak poprawnie lakierować drewno,

• jakie są częste błędy przy lakierowaniu drewna,

• jak zapewnić właściwe warunki do lakierowania drewna.

Błąd #1: lakierowanie drewna niewłaściwym preparatem

Sposób wykończenia drewna zależy od jego rodzaju, a co najważniejsze – przeznaczenia. Deski podłogowe i tradycyjny parkiet będą wymagać innego rodzaju zabezpieczenia niż np. drewniane elementy elewacji domu. Wybór nieodpowiedniego preparatu to częsty błąd podczas lakierowania drewna. W rezultacie powłoka może nie mieć wystarczającej trwałości i nie zabezpieczać powierzchni przed wilgocią czy promieniami UV. Źle dobrany preparat nie pozwoli też uzyskać pożądanego efektu dekoracyjnego.

Lakierowanie podłogi z użyciem wałka

Do pomalowania sosnowych krzeseł sprawdzi się Lakier Akrylowy VIDARON który nada drewnu piękny połysk i ochroni powierzchnię przed śladami codziennego użytkowania. Jeśli jednak meble mają być używane w ogrodzie, lepszy będzie wodoodporny lakier zewnętrzny VIDARON, który zabezpieczy je przed deszczem, wilgocią i promieniowaniem UV. Z kolei do wykańczania podłóg drewnianych należy wybrać specjalny lakier bezpodkładowy VIDARON który tworzy szybkoschnące, trwałe powłoki o wysokiej odporności na ścieranie.

Uwaga

Wiele problemów podczas lakierowania drewna wynika z niewłaściwie dobranych narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytaj etykietę preparatu i zapoznaj się z zaleceniami producenta. Do nakładania lakieru akrylowego możesz użyć dowolnego wałka z pianki, pokrytego powłoką welurową z krótkim runem, lub wysokiej jakości pędzla o naturalnym włosiu. Jeśli natomiast korzystasz z lakieru rozpuszczalnikowego, wybierz pędzel przeznaczony do farb olejnych i nitro.

Błąd #2: pośpiech podczas lakierowania drewna

Wiele błędów podczas lakierowania drewna wynika z pośpiechu i niedokładności. Chcąc jak najszybciej zakończyć pracę, łatwo jest przypadkowo pominąć ważny krok lub nieprecyzyjnie nałożyć środek. Do częstych defektów spowodowanych niestarannym wykonaniem należą m.in.: • pęcznienie pod powłoką lakierniczą, zmarszczki i spękania na powierzchni – najczęstszą przyczyną jest zbyt krótki czas schnięcia między warstwami lub nakładanie zbyt dużych ilości lakieru, co powoduje podnoszenie się powłoki; • niewystarczająca przyczepność lakieru – wynika często z niewłaściwego przygotowania podłoża przed malowaniem, np. niedostatecznego przeszlifowania powierzchni; • słaba rozlewność lakieru – charakterystyczne ślady na lakierowanej powierzchni mogą wynikać z niedokładnie rozcieńczonego preparatu lub zastosowania niewłaściwego rozpuszczalnika.

Jak poprawnie lakierować drewno, by uniknąć powyższych błędów? Pamiętaj, by wnikliwie zapoznać się z kartą techniczną lakieru. Kieruj się zawartą tam instrukcją zarówno pod kątem wybieranych produktów i narzędzi, jak i np. zalecanych okresów schnięcia. Nie spiesz się podczas pracy – zadbaj o dokładne wyschnięcie każdej warstwy zgodnie z wytycznymi producenta i nie pomijaj szlifowania międzywarstwowego.

Lakierowanie deski metodą natryskową

Błąd #3: nieodpowiednie warunki zewnętrzne

Za wiele błędów przy lakierowaniu drewna odpowiada… niesprzyjająca pogoda i – w przypadku malowania w pomieszczeniach – słaba wentylacja. Warunki zewnętrzne, jak temperatura i wilgotność powietrza, mają duże znaczenie przede wszystkim podczas schnięcia powłoki lakierniczej.

Proces ten powinien przebiegać równomiernie, zgodnie z zalecanym przez producenta czasem. Jeśli w wyniku upalnej pogody lakier schnie za szybko, na jego powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne pęcherzyki powietrza lub widoczne łączenia między pokrywanymi fragmentami. Z kolei niska temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością sprawią, że powłoka będzie schła zbyt wolno i przez dłuższy czas pozostanie lepka. W rezultacie na powierzchni mogą powstać zacieki i stałe zabrudzenia.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Lakierowanie drewna wewnątrz pomieszczeń

Lakierowanie drewna wewnątrz pomieszczeń

Przeczytasz w 5 min

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie