Wróć do artykułów

Na co zwrócić uwagę, wybierając lakier do parkietu?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Odpowiednio dobrany lakier do parkietu pozwala zachować trwałość i nieskazitelny wygląd podłóg na lata. Z kolei niewłaściwy produkt nie zapewni drewnu wystarczającej ochrony. Źle zabezpieczony parkiet będzie podatny na uszkodzenia, zarysowania, a nawet nieusuwalne plamy i przebarwienia. Nie wiesz, jaki lakier do parkietu wybrać? Podpowiadamy, czym się kierować!

Ręczne lakierowanie podłogi

Z tego artykułu dowiesz się:

• jakie są rodzaje lakierów do parkietu,

• co wziąć pod uwagę przy wyborze lakieru do parkietu,

• jaki lakier do parkietu wybrać – matowy czy połysk,

• jaki lakier wybrać do różnych rodzajów parkietu.

Wodny czy rozpuszczalnikowy – jaki lakier do parkietu wybrać?

Skąd wiedzieć, jaki lakier sprawdzi się do zabezpieczenia parkietu przed uszkodzeniem? Ważnym kryterium jest skład preparatu, który wpływa na jakość aplikacji, co jest bardzo ważne przy aplikowaniu preparatu na większe powierzchnie. O właściwościach lakieru decydują nie tylko zawarte w nich żywice, ale i pozostałe substancje, od których zależy m.in. łatwość i komfort nakładania, elastyczność powłoki czy odporność mechaniczna.

Ze względu na formułę preparatów można wyróżnić lakiery wodne i rozpuszczalnikowe. W pierwszym przypadku bazę stanowi woda. Do tej grupy należą poliuretanowe oraz akrylowe lakiery do parkietu. Nie mają one uciążliwego, chemicznego zapachu i cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Co więcej, preparaty wodne pozostawiają przezroczystą powłokę i nie wpływają na kolor drewna. Lakiery na bazie wody ze względu na swoją formułę wymagają jednak nieco więcej wprawy w nakładaniu.

Drugi rodzaj preparatów to lakiery rozpuszczalnikowe, takie jak VIDARON Lakier Bezpodkładowy. Najważniejszą zaletą takich produktów jest trwała i twarda powłoka. Skutecznie chroni ona drewno przed ścieraniem, zarysowaniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wystąpić np. w wyniku chodzenia po domu w butach na obcasie czy wnoszenia do mieszkania cząsteczek piasku.

Zmienianie koloru podłogi

Parametry lakierów do parkietu – co wziąć pod uwagę?

Przy wyborze lakieru do parkietu warto kierować się parametrami użytkowymi produktu. Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego preparatu, zapoznaj się z informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu. Szczególną uwagę zwróć na:

• przeznaczenie produktu – nie każdy lakier do drewna zapewni wystarczającą ochronę podłodze, dlatego upewnij się, że producent zaleca stosowanie danego preparatu właśnie do parkietów,

• czas schnięcia – im krótszy, tym szybciej będziesz mógł nakładać kolejne warstwy preparatu, a w efekcie – krócej będzie trwał cały proces lakierowania,

• stopień ochrony – dobry lakier do parkietów powinien chronić podłogę przed ścieraniem, zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi, a także plamami, np. z napojów i jedzenia,

• rodzaj drewna – inny lakier stosuje się do parkietu dębowego lub bukowego, a inny do desek sosnowych czy świerkowych. Należy pamiętać o tym, że lakiery po utwardzeniu, delikatnie zmieniają wygląd naturalnego drewna.

Wskazówka

Lakierując podłogę produktem szybkoschnącym, pamiętaj, by nakładać preparat równomiernie i łączyć pomalowane pasy techniką „na mokro” – a więc zanim poprzednia część danej warstwy zastygnie. Pamiętaj, aby malować w miejscach dobrze wentylowanych, ale bez przeciągów - powoduje to szybsze podsychanie aplikowanego lakieru, co może utrudnić pracę. W ten sposób unikniesz powstania nieestetycznych śladów, smug i plam.

Malowanie desek podłogowych na różowy kolor

Jaki lakier do pakietu – połysk czy mat?

Za pomocą lakieru możesz nadać drewnianej podłodze określony wygląd – od w pełni matowego wykończenia, aż po elegancki wysoki połysk. Od tego, na jaki efekt się zdecydujesz, zależy estetyka wnętrza. W pierwszej opcji lakier podkreśli naturalny wygląd desek. W drugim wypadku powierzchnia podłogi będzie mocno odbijać światło, rozświetlając wnętrze i dodając mu luksusowego stylu.

Dla uzyskania pośredniego efektu pomiędzy lśniącą, mocno błyszczącą powierzchnią a całkowitym matem możesz też sięgnąć po półmatowy lakier do parkietów. Sprawdzi się on w każdym pomieszczeniu – niezależnie od wielkości i wystroju. Preparat o półmatowym wykończeniu zapewni podłodze ochronę przed efektami naturalnego ścierania i zużycia powłoki bez intensywnego odbijania refleksów światła.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie